• AKTAŞ
Röportaj Haber Girişi : 22 Ağustos 2014 21:30

Doğu'da sigorta denince akla; O'nun adı geliyor

Doğu Anadolu Bölgesi'ni 'Sigorta ve Sigortacılık' kavramıyla tanıştıran isim, Beyler Yıldız, sektörü Ekonomik Çözüm Gazetesi'nden Hakan Kanber'e anlattı...
Sigortarn sektöründe 25 yılı geride bırakan Beyler Yıldız, sektörün dünü, bugünü rnve geleceği ile ilgili sıra dışı değerlendirmelerde bulundu. Yıldız, rnTürkiye'de sigortacılığın geldiği noktanın küçümsenemeyeceğini ancak rnbunun yeterli olmadığına dikkat çekerek, "Bakir bölge Türkiye, yabancı rnsigorta şirketlerinin iştahını kabartıyor" dedi.

Erzurumajans- Hakan Kanber'in röportajı-Beyler Yıldız... rnDoğu Anadolu Bölgesi'ni 'Sigorta ve Sigortacılık' kavramıyla tanıştıran rnisim... Sektörün duayeni olmuş, yıllarını ve bilgi birikimini o bölgeye rnaktarmış olan çeyrek asırlık bir çınar. Doğu Anadolu Bölgesi'nde rn'Sigortacı' olmayı, bu sektörü neden seçtiğini ve yol hikayesini rnanlattı. 22 yıl aralıksız olarak Erzurum'da Güneş Sigorta Doğu Anadolu rnBölge Müdürlüğü yapan Yıldız, şimdi iki oğlu ile birlikte kendisine ait rnekspertiz firmasını yönetiyor. 

SEKTÖRDE ÇEYREK ASIR

Hakan rnKanber: Bölgede isminiz 'Sigortacı' kelimesiyle birlikte anılıyor. rnBeyler Yıldız kimdir? Söyleşimize yol hikâyenizi anlatarak başlar rnmısınız?

-1967 Erzurum doğumluyum. Hala Erzurum'da ikamet rnediyorum. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ön lisans eğitimimi rnyine Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimine yapılan geçişle bitirdim. rnEvliyim, Ozan ve Okan adında iki çocuk babasıyım. İş hayatıma satış ve rnpazarlama sektörünün çeşitli kademelerinde çalışarak başladım. Askerden rnönce hayat sigortalarıyla tanıştım ve Hayat Sigorta Satış Temsilciliği rnyaptım. Askerlik dönüşünde ise hayat dışı sigorta branşlarıyla tanıştım.rn Öncelikle bir acentenin Doğu Anadolu Şube Müdürü olarak görev yaptım, rndaha sonraları kendi acenteliğimi çocukluk arkadaşımla birlikte kurdum. rnAcenteliğimizin altıncı ayında Güneş Sigorta Genel Müdürlüğü'nden Doğu rnAnadolu Bölge Temsilciliği yapmam için teklif aldım. İlk etapta bu rnteklife sıcak bakmamıştım. Şirket yöneticilerinin ısrarlı teklifleri rnüzerine acentelik hisselerimi arkadaşıma devrederek Güneş Sigorta'nın rnDoğu Anadolu Bölge Temsilciliğini kabul ettim ve 6 Ocak 1992 yılında rnGüneş Sigorta Doğu Anadolu Bölge Temsilcisi olarak göreve başladım.

Orn zamanlar Güneş Sigorta'nın Doğu Anadolu Bölgesi'nde tek bir acentesi rnbulunuyordu. Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlı 14 ilde örgütlenmeye rnbaşlamamızla birlikte çok kısa sürede tüm il ve büyük ilçelerde acente rnağımızı oluşturarak bölgede birinci sırayı alan sigorta şirketi olmayı rnbaşardık.  Bu başarımız ve çalışmamız meyvesini vererek Doğu Anadolu rnBölge Temsilciliğinin, 2001 yılında Doğu Anadolu Bölge Müdürlüğü'ne rnyükselmesini ve büyümesini sağladı. Bölge Müdürlüğü ile birlikte rnçalışmalarımızı daha da yoğunlaştırdık, hedeflerimizi her yıl büyüterek rnbaşarıyla ileriye taşıdık. Bu çalışmamızın neticesinde Doğu Anadolu rnBölge Müdürlüğümüze bağlı Malatya Temsilciliğimizi kurdum.

Güneş rnSigorta'daki 22 yıllık görevimi 2013 yılında istifa etmemle rnsonuçlandırdım. İstifamdan sonra sigorta sektöründen gelen tekliflere rnolumlu bakmadım. Her zaman aklımda bulunan kendi işimi kurmak idi. 2013 rnyılında Beyler Yıldız Sigorta Ekspertiz Hizmetlerini kurarak faaliyete rnbaşladım. 1 yıldır Sigorta Eksperi olarak Doğu Anadolu Bölgesi'nde aktifrn faaliyet göstermekteyim.

"HİÇBİR TEKLİFE SICAK BAKMADIM"

Hakan Kanber: 22 yıl tek bir şirkette çalışmak büyük başarı. Bunu nasıl sağladınız?


-Güneş Sigorta'da çalıştığım 22 yıllık dönem içerisinde sigorta rnsektöründe faaliyet gösteren birçok şirketten, çok cazip teklif ve rntransfer projeleri geldi. Bunların hiç birine sıcak bakmadım. Çünkü rnGüneş Sigorta'yı Doğu Anadolu bölgesinde bir numara yapmak gibi bir rnhedefim vardı. Bu hedefimden, kendi menfaatim ve çıkarlarım uğruna rnvazgeçmek hiç aklımdan geçmedi. Bu benim mücadeleyi seven ve hedefe rnulaşıncaya kadar da mücadeleyi bırakmayan bir yapı ve karakter sahibi rnolmamdan kaynaklanıyordu. Bu mücadelem neticesinde Güneş Sigorta'nın rnDoğu Anadolu Bölgesi'nde bir numara olmasını sağladım.

"BÖLGEDE SİGORTACILIĞIN DİĞER ADI OLDUM"

Hakan Kanber: Beyler Yıldız ismi 'Sigortacılık' ile özdeşleşmiş. Bu nasıl oldu?


-Yukarıda da ifade ettiğim gibi; çok çalışmayla oldu. Sıkı ve disiplinlirn çalışma başarıyı getirdi. Sahadan hiç ayrılmadım. Koltuğu, masayı rnsevmeyen bir yapım vardır. Müşteri portföyüm ile hep yan yana oldum. rnHiçbir zaman karşılarına çıkmaktan imtina etmedim. Benim sektöre rnbaşladığım yıllarda kimi sigorta branşlarında mecburiyet dahi yoktu. rnÖrneğin, DASK (Doğal Afet Sigortası), Hekim Sorumluluk Sigortası gibi rnpoliçeler yoktu. DASK 'mecburi' bile değildi.

Öncelikle bölge rnhalkına 'sigorta kavramı'nı anlattık. Onları sigortacılığın avantajları rnile tanıştırdık. Zor yıllardı. Halk bilinçlendi ve sigorta sektörü ile rniçli dışlı oldu. Dolayısıyla Doğu Anadolu Bölgesi'nde Güneş rnSigorta-sigortacı denince akla Beyler Yıldız geliyor. Yani özdeşleşmiş rnve bütünleşmiştim. Ben, tüm bu sürece baktığım zaman bunu çok doğal rnkarşılıyorum. Çünkü bölgede belki ilk sigortacı değildim ama çalışma rnzeminini geniş tutan, çıtayı hep daha yükseğe taşıyan, örgütlenmeye rngiden hiç kimse yoktu. İşte bu anlamda 'ilk ve tek' idim. Onun için de rnismim sigortacılıkla anılıyor.

"SEKTÖRÜN BÜTÜN İŞLEYİŞİNİ BİLİYORUM"

Hakanrn Kanber: Bölge Müdürlüğü'nden sonra şu an yapmakta olduğunuz sigorta rneksperlik işine adapte olabildiniz mi? İşinize alışabildiniz mi?


-Eksperlik bölge müdürlüğü işime uzak değil. Tam tersi bölge müdürü rnolarak eksperlik, beni direkt ilgilendiren konulardan biriydi. rnEksperlerimizle yakın bir çalışma içerisindeydik. Bölge Müdürü olarak, rnmüdürlüğümüz bünyesinde; pazarlama, satış, teknik, acenteler, rnteşkilatlanma, muhasebe, tahsilat, muhaberat ve hasar servislerimiz ile rnbir bütündük. Dolayısıyla Bölge Müdürlüğü olarak ödediğimiz tüm rnhasarlar, birinci derece imza yetkilisi olarak benim onayım olmadan rnödenmiyordu.

Bana onaya gelen dosyaları incelemek, kontrol etmek,rn eksper çalışmasını incelemek, servis çalışmasını incelemek gibi tüm rnçalışmalar hasar servisinden sorumlu çalışma arkadaşımla birlikte rnoluşturuyor, değerlendiriyorduk. Yani diğer bir deyişle bir sigorta rnşirketinin hasar servisinde yapılan tüm işlemler, Bölge Müdürlüğümüzde rnde yapılıyordu. Dolayısıyla bir eksperin yapması ve bilmesi gereken her rnşeyi zaten biliyor ve yapıyorduk, hatta eksperlerin bilmediği şirket rnayağını da biliyor olmam bir eksper olarak benim için artı bilgi, değer rnve deneyim olduğunu belirtmek isterim.

Hakan Kanber: Bu rnaçıklamalarınızdan sigorta sektörünün her kademesinde bilgi rndonanımınızın olduğunu ve sigortacılığın her kademesinde faaliyet rngösterebileceğiniz sonucunu çıkarabilir miyiz?

-Tabiidir ki; 25rn yıllık sigortacılık geçmişimde çok büyük deneyim ve tecrübeler rnedinildi. Güneş Sigorta, sigortacılık sektöründe bir okul gibiydi, rnsektöre çok sayıda deneyimli ve yetenekli kişiler kazandırdı. rnServislerdeki tüm işleri biliyor olmam gayet doğal. Sorunuzdaki gibi rnsigortacılığın tüm birimlerinde faaliyet gösterebilirim. Örneğin rneksperlik değil de acentelik yahut satış ve pazarlama, acente rnteşkilatlanması gibi.

Hakan Kanber: Sigorta sektöründe yer almasaydınız hangi alanda kariyer yapmayı düşünürdünüz?

-Sigortacılık sektöründe yer almasaydım; yine satış-pazarlama rnteşkilatlanmasının farklı bir alanında olurdum herhalde. Siyasetin de rnyapacağım işler arasında olacağını söyleyebilirim.

"İŞKOLİK BİR YAPIM VAR"

Hakan Kanber: İş hayatında öncelikleriniz ve prensipleriniz nelerdir?

-Çok çalışmak ve işini ciddiye alarak yoğunlaşmak. İşkolik olduğumu rnsöyleyebilirim. İş hayatımda hedeflerime odaklanır, hedeflerimle rnbütünleşir ve sonuç alıncaya kadar tüm yol ve yöntemleri denerim. Pes rnetmek benim yapımda ve karakterimde yoktur. Sonuç alıncaya kadar rnmücadelemi veririm. Çalışma arkadaşlarımın da benimle aynı hedefe rnkilitlenmelerini ister ve işlerini ciddiye almalarını beklerim.

Benimrn çalışma tempoma ayak uyduramayan ve tüm uyarılarıma rağmen ayak rnuyduramayanlara karşı zaman zaman sert önlemler alırım. Çünkü çalışma rnarkadaşlarım gayri ciddi davranıp işlerini ciddiye almayarak bir anlamdarn bana köstek oluyor, başarımı engelliyor veya geciktiriyorsa o kişiyi rnhaklı olarak ekip dışına atarım.

"GELİNEN NOKTA KÜÇÜMSENEMEZ AMA YETERSİZ"

Hakan Kanber: Sizce Türkiye'de sigorta bilinci yeterli seviyede midir?


- rn Gelmiş olduğumuz nokta küçümsenmemeli ama kesinlikle yetersiz, rnsigortacılığın Türkiye'de daha çok yol kat etmesi gerektiği aşikârdır. rn25 yıl önce sigortacılığa başladığımız dönemle şu anı kıyaslamak mümkün rndeğil, ilk başladığımız dönemlerde tamamen tüm işlemler manuel rnyapılıyordu. Trafik poliçeleri el ile dolduruluyordu. Aylık büyük rnrejistro defterlerimiz vardı, her ay sonu rejistro defteri işlenir ve rnsigorta şirketlerine posta ile gönderilirdi.

Kasko ve işyeri rnpoliçelerine acenteler teklif formları doldururdu. Acenteler o formları rndoldurur, sigorta şirketine iadeli taahhütlü gönderir veya yine PTT rnkanalıyla faks geçerdi. Faks tarihi veya iadeli taahhütlü PTT mühür ve rntarihi dikkate alınarak teminatı o tarih itibariyle başlamış sayardık. rnŞu an gelmiş olduğumuz noktada acente ofisinde iki dakikada her türlü rnpoliçe tanzim edilebiliyor. Bunu görmüş olmamız geldiğimiz noktanın rnküçümsenmemesi gerektiğini gösteriyor. Öyle ki şu an evinizde rnoturduğunuz yerde internetten istediğiniz poliçeyi satın rnalabiliyorsunuz.

Hakan Kanber: Sigortacılığın gelecekteki haliyle ilgili ön görüleriniz neler olabilir?


-Her zaman söylemişimdir; sigortacılık geleceğin en popüler meslekleri rnarasında yer almaktadır. Türkiye'de sigortacılık daha yeni yeni rnhareketleniyor. Sigorta bilinci insanlarda tam oluşmuş değil, Türkiye'dern işlenmemiş ve yapılmamış çok sayıda sigortalı bulunmaktadır. rnTürkiye'nin sigortacılıkta bakir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Bu rnnedenle de yabancı sigortacıların iştahını kabartmaktadır. Ülkemizdeki rnsigorta şirketlerinin çoğu yabancı şirketler tarafından alınmış ve rnalınmaya da devam ediyor.

"SİGORTA BİLİNCİ İÇİN HERKESE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR"

Hakan Kanber: Sigorta bilincini ve bilinirliğini artırmak için sizce neler yapılabilir?


-Sigortacılık bilincini ve bilinirliğini artırmak için Hazine rnMüsteşarlığı'na, Sigortacılık Genel Müdürlüğü'ne, sigorta şirketlerine, rnacentelere, eksperlere, sivil toplum kuruluşları ve derneklere çok büyükrn işler düşmektedir. Ayrıca okullarda sigortacılık ve risk yönetimi gibi rnkonuları kapsayan derslerin gençlere daha erken yaşta verilmesi rngerektiğine inanıyorum. Yazılı ve görsel basında sigortacılık rnkonularının daha sık işlenmesine gayret gösterilmelidir. Film, dizi ve rnkamu spotu gibi yollarla sigortacılık konusu işlenmeli ve bu yolla da rntoplum, sigortanın gerekliliği hakkında doğru bir şekilde rnbilinçlendirilerek sigortacılığın bütün branşları öğretilmelidir.

S
igortarn ve sigortacılık çok geniş kapsamlı ve detayları fazla olan bir rnsektördür. Bu nedenle her branş ayrı ayrı ele alınmalıdır. Aksi takdirdern sigortayı ve sigortacılığı tam anlamıyla anlatmış sayılmayız. Son rnolarak şunları belirtmek isterim; herkes sigortanın lüks olmadığını, rngerçekten zaruri bir ihtiyaç olduğunu anlamak zorundadır. Hiç kimse rnsigorta yapmayacak kadar zengin değildir. Herkes değerlerini güvence rnaltına almalı ve sigortasını aksatmamalıdır.   (Kaynak: Ekonomik Çözüm Gazetesi)
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.