Erzurum Haber Girişi : 31 Temmuz 2023 10:07

Doğum tarihindeki hata düzeltildi!

Doğum tarihindeki hata düzeltildi!
Erzurum'un simge isimlerinden olan 93 Harbi Gazisi Nene Hatun'un mezar taşındaki yanlışlığı akademik çalışmalar neticesinde düzeltildi. Yapılan araştırmalar sonucu Nene Hatun'un doğumu 1854 olduğu TBMM Arşiv belgelerinde ve nüfus kayıtlarında belirlendi.

Erzurum'un simge isimlerinden olan 93 Harbi Gazisi Nene Hatun'un mezar taşındaki bilgi yanlışlığı akademik çalışmalar neticesinde düzeltildi. Yapılan araştırmalar sonucu Nene Hatun’un doğum yılının 1854 olduğu TBMM Arşiv belgelerinde ve nüfus kayıtlarında belirlendi.

 

 

Osmanlı Rus savaşının kahramanlarından Nene Hatun’un mezar taşından yazılan doğum tarihindeki yanlışlık, bu konuda akademik çalışma yürüten Akın Aktaş tarafından düzeltildi.

 

Erzurum Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü akademisyenlerinden Murat Küçükuğurlu ve Giresun Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim üyelerinden Oktay Karaman'ın da katkı ve destekleriyle Nene Hatun’un doğum tarihinin 1857 değil 1854 olduğu belirlendi.

 

 "Nene Hatun'un Hayatı ve Nene Hatun Bibliyografyası" isimli lisansüstü tez çalışmasını hazırlayan Akın Aktaş'ın hazırladığı akademik çalışmalar neticesinde gündeme gelen doğum tarihiyle ilgili hata, ilgili kurumların ve Aktaş'ın girişimleri neticesinde doğru bir şekilde 1854 olarak yazıldı.

 

93 Harbi'nde gösterdiği kahramanlık neticesinde adından bahsedilen kadın kahramanlardan biri olan Nene, Erzurum'un Pasinler ilçesine bağlı Çeperli Köyünde 1854 yılında doğdu. Nene, oğlu Abdurrahman'ı Birinci Dünya Savaşı'nda şehit vermişti. Kardeşi Hasan da 93 Harbi'nde Aziziye Tabyaları'ndaki çarpışmalarda  şehit olmuştu. Nene, tabyalardaki bu çarpışmalarda Gazi oldu ve halk nezdinde Nene Hatun olarak anılmaya başladı. 101 yıllık hayatında birçok sıkıntı çeken Nene Hatun'un (Kırgöz) bir evladı engelli, kocası ise bakıma muhtaçtı.  22 Mayıs 1955 tarihinde  Erzurum'da  vefat eden Nene Hatun'un cenaze merasimi, devlet töreni şeklinde tabyalarda yapıldı. Kaynak/Pusula

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.