Erzurum Haber Girişi : 22 Ağustos 2022 14:00

Düğün sezonunda kuyumcu kapatılır mı?

Düğün sezonunda kuyumcu kapatılır mı?
Erzurum'da Taşmağazalar semtindeki kuyumcu dükkanlarının Cumartesi günleri saat 17.30'dan itibaren kapatılması vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Düğün sezonunun hareketli  günleri yaşanırken, Erzurum Taşmağazalar semtinde kuyumcu dükkanlarının cumartesi günleri  saat 17.30’da kapatılması  tepki gördü.

 

Taşmağazalar’a alışveriş için gidenler, kapanma saatinin geldiği gerekçesiyle işyerlerinden çıkarıldı. Kuyumcular Odası yetkilileri, işyerlerinin kapatılması konusunda esnafa uyarıda bulunurken, konulan uygulamaya uymayanların 1 tam altın ile cezalandırılacağı öğrenildi.

 

Vatandaş da esnaf da mağdur olacak

 

Erzurum’da düğünlerin yoğunlukla bu aylarda yapıldığını belirten vatandaşlar,  hava sıcaklığındaki artışlar sebebiyle alışveriş yapmak isteyenlerin saat  17.00’den sonra  serinde, işyerlerine gitmeyi tercih ettiğini söylediler.

İlk kez karşılaştıklarını uygulamada, dükkanlardan çıkarıldıklarını ve işyerlerinin kapanacağının söylendiğini ifade eden vatandaşlar, kuyumcuların bu saate kapatılmasının, kapatma uygulaması dışında kalan ayakkabı, beyaz eşya ve diğer sektörlerdeki işyerlerini de etkileyeceğini vurguladılar. Kuyumcular Odası’na bağlı esnafın  cumartesi günleri saat 17.30’dan sonra işyerlerini kapatması uygulamasının işlerini aksattığını söyleyen vatandaşlar “  Bu yıl ağustos ayında hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Serin saatlerde alışveriş yapmak isteyenler ikindi sonrasını tercih ediyor. Uygulamadan haberimiz yoktu. Dolayısıyla alışverişe gelenler belirtilen saatte işyerlerinden çıkmaları istendi. Bu saatten sonra gelenler ise alışverişlerini yapamadılar.  Pazar günü kapalı olduğunu biliyoruz. Ancak bu nereden çıktı. Saat 17.30’da dükkan kapatma nedir? Böyle uygulama olur mu?  Böyle yapmakla hem esnaf zor durumda kalıyor, hem vatandaş. Üstelik çarşıdaki dükkanların çoğunluğu kuyumcu olduğu için kapanınca diğer esnaf da etkileniyor. Uygulamayı koyanların kararı gözden geçirmelerini bekliyoruz. Türkiye genelinde böyle bir uygulama yok ”dediler.

 

 

Türkiye genelinde nasıl

 

Bazı illerde kuyumcular hafta sonu sadece cumartesi günü çalışırken, bazı illerde ise hem cumartesi hem de pazar günü çalışıyor.  İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerin AVM ve büyük alışveriş çarşılarında kuyumcular pazar günleri de hizmet veriyor. Ancak pazar günleri alışveriş yapmak vatandaş açısından biraz dezavantajlı olabiliyor. Çünkü altının alış fiyatı hafta sonunda hafta içine göre bazen farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle mümkün oldukça hafta içi altın alışverişini bitirmek gerekiyor. Kuyumcuların mesai saatleri ise işletmelere göre değişiyor; ancak genel olarak sabah saat 09.00’dan akşam saat 21.00’e kadar açık kuyumcu bulmak mümkün.

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Dazda 23 Ağustos 2022 15:27

  Bence yanlış bir uygulama çok zenginleştiniz galiba yada nöbetçi bulundurun oradan alalım altınımızı.

 • Vatandas 23 Ağustos 2022 12:53

  Kimse kusura bakmasın esnaf çalışanları köle olarak görüyor.Oradaki diğer dükkanlar kuyumculara güvenerek mi dükkanlarını açtılar.Alisverisini yapacak adam da zamanında yapsın.5ten sonra gelen müşterilerin çoğu boş beleş gezen.Insani bir şekilde çalışma ortamı olmasın zaten.Kefenin cebi yok nasıl olsa

 • Halisin demir 22 Ağustos 2022 22:26

  Adam dükkanını istediği saatte kapatır memur değil bunlar. Oldu olacak 8 5 mesaisi koyun

 • Dadas 22 Ağustos 2022 18:04

  Herkes işini 17:30a kadar halletsin. Kuyumcu çalışanlarına dinlenme saati ailesiyle vakit geçirme saati kalsın böylece. Nedir bu geç saatlere kadar çalıştırma en küçüğünden en büyüğüne her yer kurumsallaşmalı. Çalışma saati belli olmalı