• AKTAŞ
Röportaj Haber Girişi : 16 Eylül 2016 11:30

Efkan Ala'dan Erzurum Ajans'a özel açıklamalar..

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan, bakanlık görevinden ayrılmasına ilişkin Genel Yayın Yönetmenimiz Orhan Bozkurt'a çok özel açıklamalar...
Erzurumajans-(ÖZEL)-Dün gece yarısı Erzurum'a gelen Ala, havalimanında Genel Yayın Yönetmenimiz Orhan Bozkurt'a özel açıklamalarda bulundu. Ala, Erzurum Ajans'a, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da ki darbe girişimiyle ilgili detayları da anlattı.

''BAZI DEDİKODULARIN GERÇEKLE ALAKASI YOK''

O gün Erzurum'da olduğunu hatırlatan Ala, daha sonra tarifeli uçakla Ankara'ya giderek, Ankara Hava Limanı'nda oluşturduğu karargahta duruma  müdahale ettiğini söyledi. Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara'ya dönüşü sırasında yaşananlarla ilgili olarak uçağının saatlerce Gürcistan sınırında tur attığı yönündeki iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını da aktardı.

Ala, "Ben, o gün Erzurum'dan THY'nin tarifeli uçağı ile 21.20'de hareket ettim. 23:00'te Ankara'ya ulaştım. Telefon açıldı korumam, "Efendim sosyal medyadan darbe oluyor diye haberler geçiyor" dedi. O sırada Hakan Fidan aradı. "Sayın bakanım darbe oluyor, bizi bombalıyorlar" dedi. Sonradan öğreniyoruz ki, bizim uçağımızı da Malatya'ya indirmek için talimat geçiyorlar. Ama Van'dan geldiğimizi düşünüyorlar. Erzurum'dan Karayolu ile gelebiliriz diye Erzincan'da da tedbir almışlar, bizi almak için."

Ala, darbe girişiminde bulunanları tek tek ele geçirdiklerini ve hak ettikleri yerlere gönderdiklerini söyleyerek, "Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden o gece özel hareket polislerimizi de Ankara'ya gönderdik ancak onlar da Ankara'ya inemedi. Orada F16'lar, teröristler havada terör estiriyorlardı. Biz de Nevşehir'e indirdik, oradan da karayolu ile Ankara'ya geçtiler" diye konuştu.

''ÜLKEMİZİ SURİYE'YE IRAK'A ÇEVİRECEKLERDİ''

O gece Türkiye'nin paramparça edilmesinin amaçlandığına dikkati çeken Ala, FETÖ'nün ülkemizin Suriye ve Irak gibi olmasının hedeflendiğini belirtti. Türkiye'nin parçalanmasını isteyen güçlerin maşası haline gelen FETÖ'nün, tarihte görülmemiş bir biçimde milletin üzerine tankları sürdüğünü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni bombalayarak silinmesi güç bir kara leke bıraktığını söyleyen Ala, "Türkiye çok badireler atlattı. Türkiye'ye, ülkemize, milletimize kim saldırmışsa eninde sonunda diz çökmüştür" diye konuştu.

''MAHKEME KADIYA MÜLK DEĞİLDİR''

Erzurum Havaalanı VIP Salonu'nda Yayın Yönetmenimiz Orhan Bozkurt'a İçişleri Bakanlığı görevinden ayrılmasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Ala, şöyle konuştu: 

"Biz makam ve mevki için yola çıkmadık. Mahkeme kadıya mülk değildir. Sonuçta Allah, memlekete millete bugüne kadar hizmet etme imkanı verdi. Binlerce şükür olsun. Biz elimizden geleni her platformda yapalım. Biz bir şey olmak için yola çıkmış insanlar değiliz, bir şey yapmak için yola çıkmışızdır. Bir şey yapmanın yolu da sadece makamlar mevkiler değildir. Türkiye'de yapılabilecek çok şey var. İnşallah hep birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimizle, meclisimizle ve milletimizle birlikte bu ülkeyi biz 2023 hedeflerine taşıyacağız."

''ERZURUM EN GÜZEL CEVABI VERDİ''

Erzurum'da darbe girişiminin ardından gösterilen tepkilerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Ala, ''Erzurum sadece doğunun değil, Türkiye'nin kalesi olduğuna bir kez daha gösterdi'' dedi.

Ala, Türkiye'ye, ülkeye, millete ne zaman bir saldırı ve ihanet olmuşsa Erzurum'da karşılığını bulduğunu bildirerek, şunları kaydetti: 

"Bu 15 Temmuz darbe girişimini yapan teröristler de Erzurum'u, Erzurumlunun hissiyatını karşılarında buldular. Memleketimiz yine dipdiri, yine yoluna devam ediyor ve onlar bulundukları yerlere tıkıldılar. İşte Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimiz, memleketimiz, bütün siyasi partilerimiz ve milletimiz iradesine, ülkesine topyekün olarak sahip çıktı ve memleketimize ihanet edenler hak ettikleri cezayı aldılar, alacaklar. Bundan sonra kim memlekete saldırıda bulunursa akıbeti 15 Temmuz gecesindeki gibi olacaktır çünkü millet bu memleketin sahibi. Milletin bu memleketin sahibi olduğunu bilmeyenler, başkasının maşası olanlar zaman zaman iştahlarını kabartıyorlar ve bu ülkeden bir şeyler koparmaya çalışıyorlar ama hiçbiri muvaffak olamayacak. Diğer şeyler gelip geçicidir, onların bir ehemmiyeti yok ama sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bilen milletin kendisidir ve bu memleketin sahibi de milletin kendisidir. İşte bunu ortaya koymuş olduk. Bu milletin bir ferdi olmaktan büyük bir onur duydum, Erzurumlu olmaktan da şeref duyuyorum."
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.