Siyaset Haber Girişi : 14 Ağustos 2017 21:30

Enis Berberoğlu ve eşi sessizliğini bozdu

Maltepe Cezaevinde tutuklu bulunan CHP'li vekil Enis Berberoğlu, hakkındaki iddialara ''Benden suçlu ve iftiracı çıkmaz'' diyerek yanıt verdi.
Erzurumajans-Maltepe Cezaevi'nde tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, avukatı Yiğit Acar aracılığı ile basında yer alan gerçeğe ilişkin, açıklama yaptı.

Sözcü'den Yalçın Bel'in haberine göre; Berberoğlu açıklamasında şunları kaydetti "Haksız ve hukuksuz mahkeme kararı ile 2 aydır bir koğuşta tek başıma kalıyorum. Görüştüğüm kişiler beni ziyarete gelen 50 kadar CHP'li milletvekili ile avukatlarımdan ibarettir. Bu görüşmelerin tamamında neler konuşulduğu kendilerine sorulabilir. Ama hepsinde hukuki durumumu anlattığımı, adaletten umudumu kesmediğimi söylediğimi hatırlıyorum. Rivayet kipiyle aktarılan hususlarda yanılma veya yanıltma yoksa kötü niyet vardır. Son olarak şunu söylemeliyim ki, adaletin tecelli etmesi engellenebilir, hukuken aklanmam gecikebilir, çektiğim eziyet uzayabilir. Ama hiçbir halde benden suçlu, iftiracı, ve ortada bir suç olmadığı için itirafçı çıkmaz. Bu konuda başka bir açıklama yapmayacağımı kamuoyuna saygıyla duyururum. Enis Berberoğlu" dedi.

OYA BERBEROĞLU'NDAN AÇIKLAMA: HEPSİ İFTİRA

Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu, eşi, kızı ve kendisine yönelik bir iftira kampanyası yürütüldüğünü savunarak, "Biz ne casus ne de teröristiz. Alnımız ak, vicdanımız rahat. Sadece yurtsever, erdemli insanlarız. Enis de, ben de yıllarca büyük bir özveri ile vatanımız, ülkemizin çağdaş geleceği, halkımızın, çocuklarımızın mutluluğu için çalıştık. Ailemize atılan iftiraların tamamının yalan, gerçek dışı ve mesnetsiz olduğu açıktır" dedi. 

Oya Berberoğlu'nun 'Kamuoyuna Zorunlu Açıklama' başlıklı açıklaması şöyle:

"Uzun süredir eşim Enis, kızım Dilara ve son olarak bana yönelik yürütülen iftira kampanyası ile karşı karşıyayız. Bu iftira kampanyası için o kadar alçaldılar ki; henüz hiç evlenmemiş kızımızı FETÖ gelini olmakla, katılmadığı bir toplantıya katıldığı ve hatta tutuklandığını dahi ileri sürerek itham ettiler, iftira attılar. İftira niteliğindeki her bir asılsız iddiaya ilişkin gerekli yanıtları açıklamalarımızla verdik ve hukuki adımları attık. Hukuki yollardan hak arayışımız sürmekte ve fakat bu mesnetsiz ithamlara karşı yazılı açıklama yapmam artık zaruri olmuştur. Eşim Enis, hukuksuzca müebbete, iyi halden 25 seneye mahkum edildi, mahkeme sürecinde suç icad edilerek bu cezanın kapısı açıldı. Hakkındaki fezlekede ileri sürülmeyen bir kanun maddesine dayanılarak cezalandırıldı. Anayasa Mahkemesi'nin açık kararı, Anayasa'da açık madde varken tutuklandı. Üst mahkemelerdeki hukuki süreç devam etmekte ve inanıyorum ki tüm bu hukuksuzluklar düzeltilecektir, adaletin er geç tecelli edeceğini biliyorum. 

Hak, hukuk arayışıma, herkes için bağımsız ve tarafsız adalet sisteminin kurulmasına naçizane katkı sunmaya yılmadan devam edeceğim. Bir kez daha belirtmek isterim ki, biz ne casus ne de teröristiz. Alnımız ak, vicdanımız rahat. Sadece yurtsever, erdemli insanlarız. Enis de, ben de yıllarca büyük bir özveri ile vatanımız, ülkemizin çağdaş geleceği, halkımızın, çocuklarımızın mutluluğu için çalıştık. Mesleğimizi doğru yapmak için uğraştık, kişisel tarihlerimiz ortadadır. İsimlerinden dahi söz etmek istemediğim bazı kişi ve medya kuruluşları ise iftira kampanyasını sürdürmekteler, sosyal medya paylaşımları, sözde programlar, yazılar ve haberlerle...

Benim CHP Genel Merkezi'ni 'her gün' arayarak 'CHP'yi tehdit ettiğim' vs. gibi iftiraları ile kendi kampanyalarını utanmadan devam ettiriyorlar. Hem çok kızıyorum, hem gülüyorum. Enis'in mahkeme sürecinde verdiği savunma ortadadır, Mahkeme bunu kale almadı. Ailemize atılan iftiraların tamamının yalan, gerçek dışı ve mesnetsiz olduğu açıktır. Medya aracılığı ile ileri sürülen asılsız iddiaların hepsini reddediyor, çamur atanları kınıyorum. Herkesi insafa davet ediyor ve bir kez daha tekrarlıyorum; yalanlarınızda boğulacaksınız. Gazeteci, büyük düşünür Emile Zola'nın bir sözüyle açıklamamı bitirmek isterim: 'Adalet ancak hakikatten, saadet ancak adaletten doğabilir.' Sağduyu, vicdan, dürüstlük ve gerçekçilik..."

BERBEROĞLU HAKKINDAKİ İDDAİLAR

Bazı medya orgarlarında; Enis Berberoğlu'nun görüştüğü bir CHP'li vekil vasıtasıyla, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na mesaj gönderdirdiği iddia edilmişti. Savcı Sayan da, MİT tırları davasında tutuklu bulunan Enis Berberoğlu'nun yakında konuşacağını iddia etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da söz konusu iddiaları dillendirmiş ve "Yakında Kılıçdaroğlu'nun içerdeki zatla (Enis Berberoğlu) bağlantısı çıkarsa şaşırmayın ha?" demiş, MİT TIR'ları davasının ucunun, Kılıçdaroğlu'na da uzanabileceğini ima etmişti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.