Siyaset Haber Girişi : 03 Şubat 2020 13:30

Erzurum CHP'de olaylı kongre

Erzurum CHP'de olaylı kongre
Erzurum CHP İl Kongresi dün Palan Otelde gerçekleşti. Kongrede gerginlikler yaşandı. Mevcut Başkan Oğuz'un adamları, rakip aday Orhan Bozkurt'a ve eşine saldırdı. Kongre seçim güvenliği olmadan gerçekleşti.
Erzurumajans-Erzurum CHP İl Kongresi dün Palandöken Kayak Merkezi'ndeki Palan Otel'de gerçekleşti. Kongrede gerginlikler yaşandı. Mevcut İl Başkanı Bülent Oğuz'un adamları, rakip aday Orhan Bozkurt'a ve eşine saldırdı. Kongre seçim güvenliği olmadan gerçekleşti.

Parti içi demokrasiyi işletmesiyle bilinen CHP'nin Erzurum'da yaptığı il kongresinde arbede yaşandı. Palan Otel'de gerçekleştirilen il Kongresinde 105 delege oy kullandı. İl kongresinde başkanlık için aday olan Gazeteci Orhan Bozkurt, "Sizi salona sokmayacağız" şeklinde tehdit edildiğini, ancak CHP'nin demokrasi ruhuna inandığı için çekinmeden salona gittiğini belirtti.Bu gerilimli ortamda gerçekleştirilen kongrede Orhan Bozkurt'un konuşması sırasında, daha sonra mevcut Başkan Bülent Oğuz ve CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sait Şimşek'in adamları olduğu iddia edilen ve delege olmamasına rağmen salonda bulunan bir grup  Orhan Bozkurt'u konuşturmak istemediler. Bozkurt'a destek veren delegeler ve grup arasında arbede yaşandı. Bozkurt'un eşi Merve Bozkurt'a da saldıran grup, darbeleriyle onu da yere düşürdü. Çıkan olaylar güçlükle yatıştırıldı.

Sandık güvenliği olmadan yapılan seçimde Orhan Bozkurt 50 delegenin oyunu alırken, mevcut başkan Bülent Oğuz 55 delegenin oyunu aldı.  Delegeler seçim güvenliğinin olmadığını savunarak, seçimlerin yenilenmesi gerektiğini belirtti. Genel Merkezden gelen ve divan başkanlığı yapan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban'ın gerekli notları aldığı ve kongrenin hangi ortamda gerçekleştirildiğini genel merkeze iletmesi gerektiğini savunan delegeler, "Bırakın seçim güvenliğini can güvenliğimiz yoktu. Delegeler tehditle korkutuldu, biz bu ortamda gerçekleştirilen seçimden sağlıklı bir sonuç çıktığına inanmıyoruz" dediler.  

Orhan Bozkurt ve eşine yapılan saldırıyı salonda bulunan delegeler cep telefonlarıyla görüntüledi.

İŞTE SALDIRI ANLARI


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.