Erzurum Haber Girişi : 07 Mayıs 2023 23:14

Erzurum'da çıkan olaylarda 17 kişi yaralandı

Erzurum'da çıkan olaylarda 17 kişi yaralandı
Erzurum Valisi Memiş, basın toplantısı düzenledi. "Resmî olarak ilan edilmiş bir miting alanı olmuş olsaydı, daha fazla güvenlik tedbiri sağlayabilirdik" dedi. 

Erzurum Valisi Okay Memiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mitingindeki saldırıyla ilgili olarak "Bugün Havuzbaşı Kent Meydanı, resmi olarak ilan edilmiş miting alanı değildi. Eğer resmi alan olarak ilan edilen bir miting alanı olmuş olsaydı, birçok daha fazla güvenlik tedbiri alıp bunu sağlayabilirdik" dedi.

 

Vali Memiş, Valilik'te düzenlediği basın toplantısında, İmamoğlu'nun kente ziyaretinin bir ‘miting’ olarak değil, ‘esnaf ziyareti’ olarak programlandığını söyledi.

 

Seçim yasaklarının 4 Mayıs itibarıyla başladığını ve 4 Mayıs'tan itibaren seçimlerle ilgili bütün emir-komuta zincirinin, il ve ilçe seçim kurullarında düzenlendiğini ifade eden Memiş, şöyle dedi:

 

 

"Daha önceden bize yapılan müracaatlarında miting alanı olarak gösterdiğimiz bir yer vardı. Orada miting yapılmadı. Bu 4 Mayıs’tan önceki tarih içindi. Bu tarihten sonra ise miting yapılamayınca, Sayın İmamoğlu’nun ilimize ziyaretlerini sayın il başkanı bize ifade etti. Biz de bu konuyla ilgili olarak yetkinin il ve ilçe seçim kurullarında olduğunu, bununla birlikte bütün siyasi partilerin gerekli demokratik haklarını kullanabileceğini böyle bir ziyaret olması halinde her türlü tedbiri alacağımızı söyledik. Esnaf ziyaretinden sonra da uygun olan yerlerde konuşma yapılacağı, halka hitap edileceği söylendi. Aslında bu bir noktada miting gibi değerlendirilebilirdi. Çok fazla yasaklayıcı davranmamak adına bu konuda bizim için önemli olan sayın misafirlerin güvenliğini almak olduğunu ifade ettik. Nitekim o şekilde planlandı. Biz Sayın İmamoğlu'nun ilimize ziyaretini, havalimanından şehir merkezine gelene kadar, ondan sonraki muhtemel konuşma alanından sonraki bütün güvenlik tedbirlerimizi ona göre aldık hatta çok üst düzeyde tedbir aldığımız söyleyebiliriz."

 

 

"1000'in üstünde polis kardeşimizi görevlendirmiştik"

 

İmamoğlu'nun havalimanına indikten sonra şehir merkezine geldiğini ifade eden Memiş, "Esnaf ziyaretinden sonra yapılacak olan muhtemel konuşma yerlerinden birisi olan Havuzbaşı’na doğrudan yönlendirildiler ve geldiler. Bizim orada gerekli güvenlik tedbirlerimiz vardı. 1000'in üstünde polis kardeşimizi, arkadaşımızı buraya görevlendirmiştik. Konuşmasını yaptığı sırada bariyerlerin arkasına su şişeleri atılmaya başlandı. Kendileri konuşmayı yarıda bırakarak havaalanına döndüler ve oradan da ilimizden ayrıldılar" dedi.

 

Memiş, devlet olarak bütün siyasi partilerin yapacakları programlarda gerekli güvenlik tedbirlerini almanın görevleri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

 

"Bugün Havuzbaşı Kent Meydanı resmi olarak ilan edilmiş miting alanı değildi. Eğer resmi alan olarak ilan edilen bir miting alanı olmuş olsaydı, birçok daha fazla güvenlik tedbiri alıp bunu sağlayabilirdik. Şu ana kadar ilimizi Cumhurbaşkanı'mız da dahil olmak üzere birçok siyasi lider ziyaret ettiler. Her türlü çalışmayı yaptılar. Hatta daha önce Meral Akşener Hanım da ilimizi ziyaret etmişlerdi. Orada da yine aynı şekilde konuşma yapıldı. Olay kendiliğinden gelişti. Miting haricindeki vatandaş ve esnaf ziyaretlerine karşı biz daha esnek bir şekilde hareket ediyoruz. Böyle tedbirleri almaya gayret ediyoruz. Bizim yaklaşımımız, yasaklayıcı bir yaklaşım değil, herkesin seçim ortamında, yasaların mevzuatın bize vermiş olduğu yetki çerçevesinde hareket edip gerekli güvenlik tedbirlerini almaktır."

 

"17 kişi sağlık kuruluşlarına müracaat etti"

 

Programın düzenlendiği alanın miting alanı olmadığını yineleyen Memiş, "Dolayısıyla tedbirlere rağmen, yapılan bariyerlere rağmen, direkt arkasında müdahale oldu. Ondan sonra gerekli müdahalede bulunduk. Bize göre yerinde müdahalede bulunduğumuzu değerlendiriyoruz. Ancak kendileri tarafından 'çok yerinde olmadı' şeklinde değerlendirildi. Bu bilgilendirmeyi kamuoyuna duyurmayı hissettim. Orada tahrip olmuş bir kesim vardı. 17 kişi sağlık kuruluşlarına müracaat ettiler. Bunlardan 9 kişiyi tedbir amaçlı müşahede altında tutuyoruz ama durumları ağır değil. Hafif yaralı şeklinde ve onların takibatını yapıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Elimizde görüntüler de var. Gerekli müdahale de yapıldı." ifadelerini kullandı.

 

 

Vali Okay Memiş, şöyle devam etti.

 

"İhtiyaç olması halinde gözaltı işlemleri de yapılacaktır. Önemli olan orada bir şekilde galeyana gelmiş kitlenin sakinleştirilmesiydi. Orada Sayın İmamoğlu’nu dinlemek için alana gelen vatandaşların, oradan sağlıklı bir şekilde ayrılmasını temin etmek öncelikli görevimiz. Onu da şu an temin ettik diyebilirim. İhtiyaç olması halinde konunun savcılığa intikal etmesiyle beraber gözaltı işlemleri ihtiyaç olursa gözaltı olacaktır. Şu anda şehir hastanesinde 3 vatandaşımız, 2 vatandaşımız da üniversite hastanemizde müşahede altında, diğerleri ise taburcu edildi. Burada şunu özellikle ifade etmek isterim, yaşanan olaylarda Erzurumlu vatandaşlarımızın tamamı ve geneli ile ilgili katiyen böyle bir sorunun içerisinde olmamak gerekir. Devlet olarak bu konuyu inceleyeceğiz tabii. Yani özellikle sosyal medyada olsun, yayın kuruluşlarında olan hususlara da itibar etmeyelim. Bizim bilgilerimiz çerçevesinde olayın yorumlanmasını daha uygun olacağını değerlendiriyoruz."

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Görevli 08 Mayıs 2023 15:40

  Sayin vali evet miting alani degil.Binali yildirimin ogluda esnaf ziyareti yapti hatta sizide esas durusa aldi etrafinda etten duvar örmüştünüz aynisini yapsaydiniz.Bahane üretmeyin Erzurumun adini sizin güvenlik zaafiyetinizden dolayi kötüye cikarmayin.Tarihi şan ve şerefle dolu kahraman bir şehrin itibariyle oynadiniz.

 • pehlivan 08 Mayıs 2023 12:27

  Özel okullarda okuyan, tatil yapan, marka giyen, eksantrik ortamlara takılan gençler. Cebinde 5 lirası olmayan, iş için göç edecek olan, tarlasını ekemeyen, ahırı boş olan, başkasının arabasının önünde fotoğraf çektiren gençler. Sizce hangi gurup kullanılmaya müsait? Gençler, sizi kullanırlar sonra da ''bunlar bizden değildir'', derler. Canınızdan olsanız, işlerine gelmezse sizi kabul etmezler, işlerine gelirse bir gün anarlar. Sadece anarlar. Ağlayan ise ananız olur. Unutmayın garibin çocuğunu kullananların çocukları zevki sefa yaşar. Onlar çocuklarını bu tür ortamlardan korur. Size de kahraman gibi davranırlar.

 • Ejder 08 Mayıs 2023 11:26

  1001 hatim sonra pudra şekeri padronu yiğitleri şehri Dadaşlar diyarında Erzurumlu Kara yemek dağıtılirsa sonuç böyle olur. Herşeye rağmen güzel günler pek yakin6

 • Halis demir 08 Mayıs 2023 11:24

  Bizde ailecek Sinan oğlana verecektik ama bu olaydan sonra inadına chp ye vereceğiz. CHP hdp ile ittifak yapmamış ve oyunu isteyen istediğine verir. Hdp akp ile ittifak yapsa iyi oluyor ama oyunu chp ye verse kötü oluyor öylemi buna siyasi fahişelik derler.

 • has adam 08 Mayıs 2023 10:36

  üç beş it kopukla erzurumu türkiyeye rezil ettiler kesinlikle fikrimi değiştirdim UTANDIM UTANDIM UTANDIIIIIM. ERZURUMA HASBEL KADER GELEN BİR ADAMIN OYUNCAĞI OLMAYALIM.

 • nihat özdemir 08 Mayıs 2023 09:00

  ihtiyaç olması halinde gözaltı ne demek? Bunu da yeni duydu Türkiye. :)))

 • Fikrim değişti 08 Mayıs 2023 01:45

  Erzurumlu olarak Sinan Oğan'a verecektim. Bugün ki rezillikten dolayı CHP ye vereceğim. Sekmen çıkmış CHP'liler taş attı diyor. Bu işin CHP'lisi olmaz, insanlar ölebilirdi.