• AKTAŞ
Sağlık Düzenleme Tarihi : 18 Ağustos 2020 13:27 Haber Girişi : 18 Ağustos 2020 13:44

Erzurum'da ek tedbirler alındı...

Erzurum'da, yeni tip korona virüs (KOVID-19) ile mücadele kapsamında Pandemi Kurulu tarafından hastaneler için yeni düzenleme kararı alındı.

Erzurumajans-Erzurum Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Erzurum Vali Vekili Yıldız Büyüker başkanlığında olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, KOVID-19 kapsamında bazı ek tedbir kararlar aldı.


Alınan karara göre, kent genelindeki hastanelerde servisler Kardiyoloji, kardiyovasküler cerrahi, çocuk hastalıkları yan dal hizmetleri, nefroloji, diyaliz, yanık merkezi, gastroenteroloji ve kanser cerrahisi hariç olmak üzere diğer servislerin KOVID-19 hastalarının takip ve tedavileri için düzenlenecek.


Pandemi kurulunca alınan kararlar şöyle;


“Acil servislerde KOVID-19 şüpheli hastaların daha seri ve etkin bir şekilde tanı ve tedavilerinin başlanabilmesi, evde hasta takip ve tedavisi şeklinde değerlendirilen hastaların işlemlerinin daha seri yürütülebilmesi için gerekli planlamalar bu doğrultuda yapılacak.


Bulaş riskini en aza indirmek için Bölge Eğitim Araştırma Hastanesindeki poliklinik hizmetlerinin yan dal uzmanlıklar ve kanser cerrahisi hariç ilerleyen süreçte tekrar değerlendirilmek üzere durdurulacak.


Bölge Eğitim Araştırma Hastanesinde acil operasyonlar ve kanser cerrahisi hariç olmak üzere ameliyathane hizmetlerinin ilerleyen süreçte tekrar değerlendirilmek üzere durdurulacak.
Yaşlı, engelli, işe giriş ve diğer sağlık kurulu raporlarının mağduriyetlere yol açılmaması için Palandöken Ek Hizmet binasında verilecek tarzda poliklinik ve diğer ihtiyaç duyulan birimler planlanacak.


Mareşal Çakmak Devlet Hastanesinin daha önceki Hıfzıssıhha Kurul Kararlarında belirtildiği şekilde sadece pandemiye yönelik hizmeti devam edecek.


Nenehatun Kadın Doğum Ek Hizmet binasının mevcut rol ve faaliyetini sürdürecek.


İlimizde KOVID-19 harici hastaların tanı ve tedavilerinin üniversite hastanemizde yapılmasına, bunun için üniversite hastanemizin gerek acil servis, gerekse yataklı servislerde, polikliniklerde, ameliyathane, yoğun bakımlarda ve diğer birimlerde gerekli planlamaları yapılacak.


İlimizde pandemiyle ilgili branşlarda ve personellerde ihtiyaç duyulması halinde üniversite hastanemizden Bölge Eğitim Araştırma Hastanesine, Bölge Eğitim Araştırma Hastanesinden de özellikle cerrahi branşlar ve yan dal uzmanlıklarda ihtiyaç duyulması halinde üniversite hastanesine görevlendirmeler yapılacak.


Ülkemizin pek çok ilinde yapıldığı gibi ihtiyaç duyulması halinde diğer kurum ve kuruluşlardan filyasyon ekiplerinde çalıştırılmak üzere görevlendirmeler yapılacak.


Sağlık Bakanlığının belirlediği ve Halk Sağlığı Yönetim Sistemine tanımladığı gruplar ve filyasyon çalışmaları kapsamında olanlar hariç hiçbir kamu ve özel kurum, kuruluş çalışanlarına Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi ve Halk Sağlığı Laboratuvarında tarama amaçlı testler çalışılmamasına karar verildi.”

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Dadaş dibine kadar Dadaş 23 Ağustos 2020 00:17

  Bu işin tek sorumlusu Başkan olacak Sekmen ve Vali efendidir. Kutlamalara izin verilir vede yetmezmiş gibi dev ekran kurulursa olacağı budur. Siz yine oy vermeye devam edin gardaş.... Hadi bakalım Recep Tayyip Erdoğan hata yapanı alsana görevden müslümanın hakkının koru bakalım.. Kul hakkı kulda kalmaz...

 • Dadaş 19 Ağustos 2020 19:16

  Düğünler iptal edilsin yeter

 • cccc dd?d 19 Ağustos 2020 12:49

  dogru soylusonuz kutlamalari dugunleri 20yas alti cocuklar duzenliliyor ozelikle evebeyni calisip kreslere birakilan cocuklar yasaklarda birakilacag yer bulamdiklari icin bilhassa virusun temel kaynagi avmlerde gezen gruplarin parkta caddede elle ele maskesiz gezen mahsumlarin gunahina grmeyede utanmiyi 0 6 yas

 • Mustafa 19 Ağustos 2020 12:48

  Ya arkadaş bu tedbir nereye kadar alınacak bunun sonu yokmu.aşisi yok mutasyona uğramıyor tek çare sürü bağışıklığı gerçeği kabul edelim bu illet herkese bulasacakki çıkıp gitsin.tedbir alınıyor gevşeyince tekrar çoğalıyor. Ne yaparsak yapalım bu virüsden kaçış yok çünkü bu işin ekonomi boyutu daha çok zarar veriyor.virus 'ten değil virüs korkusundan 800 'ün üstinde insan ölmüş

 • Ahmet 19 Ağustos 2020 10:29

  Kısıtlamalar gelmeli mesela 20 yaş altına dışarı çıkma yasağı yeniden getirilmeli çünkü çocuklar daha çok riskli taşıyıcı olarak

 • Ahmet 19 Ağustos 2020 10:27

  Kısıtlamalar gelmeli mesela 20 yaş altına dışarı çıkma yasağı yeniden getirilmeli çünkü çocuklar daha çok riskli taşıyıcı olarak

 • Ahmet kaban 19 Ağustos 2020 10:13

  Şehrin anasını ağlatan belediye başkanıdır sırf eğoları yüzünden kutlamaları iptal ettirmeyip bu hale getirdi istifa edip gitsin inşaatcılık oynasın

 • yakup çelik 19 Ağustos 2020 06:08

  önlemlere sadece Camilerde uyuluyor..başka hiçbir alanda tedbir diye bir şey yok????

 • Mehmet Polat 19 Ağustos 2020 01:07

  Erzurumspor kutlamaları neden yapıldı?Belediye başkanı futbol fanatiği diye neden cadde kapatılıp küfürler eşliğinde maç seyrettirildi? Maç sonra kutlamalarda neden polisler sadece izledi? Bir sağlık çalışanı olarak döktüğümüz terler , yüzümüzdeki maske izleri neden hiçe sayıldı? Peki biz Mehmet Sekmen' e bir daha oy verir miyiz?

 • Adem baba 18 Ağustos 2020 16:02

  Erzurumspor maçında havuzbaşina televizyon yayını yapanlar utansin

 • Burhan 18 Ağustos 2020 14:15

  Yetmez tedbirler artmalı düğünler almış başını gidiyor insan hayatından daha önemli değildir düğün salonu sahipleri