Erzurum Haber Girişi : 10 Ağustos 2023 15:52

Erzurum'da hayvan pazarları açılıyor

Erzurum'da hayvan pazarları açılıyor
Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü?nün şap hastalığının yayılmasının ardından aldığı kararla kapatılan hayvan pazarları bir ay sonra yeniden açılıyor.

Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün şap hastalığının yayılmasının ardından aldığı kararla kapatılan hayvan pazarları bir ay sonra yeniden açılıyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yüzde 90’ından fazlasının aşılanmasıyla alınan karar üreticilerin yüzünü güldürdü.

 

 

Erzurum’da Kurban Bayramı sonrası yaşanan hayvan hareketliliği sonrası şap hastalığının görülmesi bir dizi tedbirleri de beraberinde getirmişti. Erzurum İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonunca alınan kararla düzenlenen toplantıda, geçtiğimiz 11 Temmuz günü salgınla mücadelede başarı elde etmek amacıyla hayvan hareketliliği durdurulmuştu.

 

 

Kontrol altına alındı

 

Hayvan pazarlarının da kapatıldığı karar sonrası il ve ilçe müdürlüklerinde görevli veteriner hekimlerce şap hastalığına karşı aşılama çalışmaları tüm hızıyla sürdü. Hayvanların yüzde 90’ından fazlası aşılanırken, hastalık ise kontrol altına alındı. Tedbirlerin başarılı sonuç vermesiyle alınan yeni kararla bir ay sonra hayvan pazarlarının açılması kararlaştırıldı.

 

Yarından itibaren yeniden açılacak olan hayvan pazarları, üreticileri de sevindirdi. Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekimler, 1 Eylül itibariyle yeniden yoğun bir aşılama çalışması başlatacağı öğrenildi. Kaynak/Pusula

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.