Erzurum Haber Girişi : 05 Temmuz 2023 11:32

Erzurum'da şok olay! Kıl payı kurtuldu!

Erzurum'da şok olay! Kıl payı kurtuldu!
Erzurum'da koruyucu muhafazasını kullanmadığı spiral taşla ağaç keserken yüzünden feci halde yaralanan Turgut Çalışkan'ın (62) hayatını diş protezi kurtardı. Diş protezleri spiral taşının daha fazla ilerlemesini engelledi.

Erzurum’da koruyucu muhafazasını kullanmadığı spiral taşla ağaç keserken yüzünden feci halde yaralanan Turgut Çalışkan’ın (62) hayatını diş protezi kurtardı. Diş protezleri spiral taşının daha fazla ilerlemesini engelleyen Çalışkan’ın ameliyatı Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahi Servisi’nde 7 saat sürdü.

 

Erzurum’da 45 yıldır demir doğrama işi yapan Turgut Çalışkan (62) geçtiğimiz hafta sonu evinin bahçesindeki ağaçları kesmek istedi. Spiral taşın koruyucu muhafazasını kullanmayan talihsiz adam, dehşeti yaşadı. Spiral taşın yerinden fırlayarak yüzüne gelmesiyle neye uğradığını şaşıran Çalışkan, soluğu hastanede aldı.

 

Alt ve üst çenesi kesilerek ikiye ayrılan Çalışkan, hem kör olmaktan hem de hayatını kaybetmekten diş protezleri sayesinde kurtuldu. Çalışkan’ın yıllardır kullandığı diş protezleri, spiral taşının daha fazla ilerlemesini engelledi.

 

 

İhmal canından ediyordu!

 

45 yıllık meslek hayatında ilk kez spiral taşının koruyucu muhafazasını kullanmadığını söyleyen Çalışkan, “Benim ömrüm demir doğrama işi ile geçti, 45 yıldır bu işleri yaparım. Ama hiçbir zaman tedbiri elden bırakmadım. Koruyucu muhafazasını hep kullanırdım. Etrafımdaki insanlar, meslektaşlarım da bilir. Onları da uyarırdım. Bahçemdeki ağaçları kesecektim çok az, son 10 dakikalık bir işim kalmıştı. İlk kez spiral taşının koruyucu muhafazasını takmadan kullandım. Taş yerinden çıkarak yüzüme girdi. Ben yaptım siz yapmayın. Bu işlerle uğraşan, aleti kullanan herkese benim durumum ders olsun. Bir defalıktan bir şey olmaz deyip kendinize, alete güvenmeyin. Önleminizi mutlaka alın” dedi.

 

 

Diş protezi kurtardı

 

Üst çenesinde bulunan diş protezlerinin hayatını kurtardığını anlatan Çalışkan, “Çenemden yüzüm boyunca çapraz bir şekilde kaş kemiğime kadar kesildi. Ölebilirdim veya gözümü kaybedebilirdim. Beni o an kurtaran uzun zamandır kullandığım diş protezlerim oldu. Üst çenemdeki protez, spiralin daha fazla ilerlemesini engellemiş. Ameliyatımı gerçekleştiren Ümit hoca ve ekibine de teşekkür ederim. Önce Allah sonra onlar. Yüzüm şimdiden bile iyi görünüyor” diye konuştu.

 

Ameliyatı 7 saat sürdü

 

Talihsiz adamın ameliyatını gerçekleştiren Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Ertaş, şunları söyledi;  “Hasta hafta sonu bir iş kazasıyla geldi. Spiralin yüzüne kaçmasıyla alt çene, üst çene, burun yan kenarı ve göze kadar giden geniş ve üst çeneyle alt çeneyi ikiye ayıran bir kazayla geldi. Çok ciddi kanaması vardı. Hastanın ağzındaki protezler de spiralin etkisiyle hem koruyucu olmuş hem de bu protezleri de kafa tabanına kadar götürmüş. Acil birkaç saat içerisinde hazırlık yapılıp ameliyata girilerek alt çenesi ve üst çenesi tamir edildi. Yumuşak dokular, kesiler tamir edildi. Göz kapağıyla ilgili problemleri de göz servisi tamir ederek sonlandırdı. Ameliyatı yaklaşık 7 saat sürdü. Şu anda herhangi bir kaybı, diş kaybı dahi yok. Hastamızın şu şekilde bir şansı var. Görme kaybı olmadı. Çenesindeki problemler de halledildi. Çok minik bir iz kalır belki o da zamanla kaybolabilir. Çenenin ortadan kesilmesiyle oluşan kırıklar da onarıldı.”

 

 

Benzer kazalar arttı

 

Birkaç ay içinde aynı şekilde gelen üç hastanın daha olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ertaş, vatandaşları uyararak, “Bundan sonraki süreçte dikişlerini aldık. Eksik olan protezleri yapılacak sadece. Bundan sonra sağlıkla ilgili bir problemi olmaz ama hem kendisi hem etrafına belki çok faydalı olacağı bir süreç başladı. Çünkü son birkaç ay içerisinde iş kazası, çelikle spiral kazaları sık yaşanmaya başladı. Birkaç ay içinde aynı şekilde gelen dördüncü vaka. Hepsi de spiral kullanırken spiralin güvenlik muhafazasını çıkarıyorlar. Bir şekilde spiral taşı yüzü kesebiliyor. Özellikle ustalar, halktan gelmiyor ustalardan geliyor. Bu işi bilen kendine güvenen insanlar. Bu güven biraz daha iş güvenliğini azaltıyor. İnsanlar koruyucu tedbirleri zayıflatabiliyor. Bu aleti kullananların üretici firmaların, kanunların ön gördüğü koruyucu muhafazayı kullanmaları çok önemli” ifadelerini kullandı. Kaynak/Pusula