Erzurum Haber Girişi : 09 Ağustos 2023 13:39

Erzurum'da tarihi hatadan dönüldü

Erzurum'da tarihi hatadan dönüldü
Murat Paşa Cami duvarında bulunan kitabede Camiyi inşa ettiren Murat Paşa yerine 26 bin Türkü şehit eden Kuyucu Murat Paşa isminin yazılmasına Erzurumlu Araştırmacı-Yazar Abdurrahman Zeynel tepki gösterdi. Tarihi hata anında giderildi,

Murat Paşa Cami duvarında bulunan kitabede Camiyi inşa ettiren Murat Paşa yerine 26 bin Türkü şehit eden Kuyucu Murat Paşa isminin yazılmasına Erzurumlu Araştırmacı-Yazar Abdurrahman Zeynel tepki gösterdi. Tarihi hata anında giderildi, kitabe cami duvarından indirildi.

 

 

Erzurum’un en eski camilerinden biri olan Murat Paşa Cami, kitabesinde yer alan bir isim nedeniyle tartışmalara neden oldu. Söz konusu kitabede tarihi bir hata yapılarak caminin Kuyucu Murat Paşa tarafından inşa edildiği yazıldı. Binlerce Türkün katilinin isminin kitabede yer almasına tepki gösteren Araştırmacı-Yazar Abdurrahman Zeynel, Erzurum İl Müftülüğüne çağrıda bulundu.

 

Camiyi yaptıran Murat Paşa ile binlerce Türk’ü katleden Kuyucu Murat Paşanın asla birbirine karıştırılmaması gerektiğini ifade eden Zeynel, “Bu kişinin cami kitabesinden silinmesi önemlidir” dedi.

 

 

Bu yanlış düzeltilsin!

 

Caminin yapımında Kuyucu Murat Paşanın olmadığına değinen Zeynel, “Murat Paşa ile Kuyucu Murat Paşayı birbirine karıştırmamak gerekir. Caminin yapımında Kuyucu Murat Paşa yoktur. Kuyucu Murat Paşa 1600 yılından sonra devlet yönetiminde bulunmuş özellikle Suriye ve Antep, Urfa yöresinde yaşayan 26 bin Türkü canlı canlı kuyulara doldurarak şehit etmiş birisidir.  Türk katliamını gerçekleştirmiş olan bu kişinin cami tanıtım levhasından silinmesi önemlidir. Müftülüğümüz bu yanlıştan bir an önce kendini kurtarmalıdır. Kitabesi yeniden okunarak doğru şekilde kapıya asılmalıdır.  Müftülüğümüzden isteğimiz bu yanlışın düzeltilmesidir” ifadelerini kullandı.  

 

Öte yandan tarih araştırmacılarının uyarılarını dikkate alan Erzurum İl Müftülüğü yetkilileri harekete geçerek o levhayı camii duvarından kaldırdı.

 

 

Murat Paşa Camiye dair…

 

Konuyu ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Zeynel, Murat Paşa Cami ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak, “İnanç ve inancın ifa edildiği camiler İslam Dünyasının incisi, müminlerin evidir. Bu nedenle camiler ve camilerin banileri doğru ifade edilmeli ve yanlış yapılmasından kaçınılmalıdır. Erzurum’da Murat Paşa Cami de bunlardan biridir. Cami 1572 yılında Murat Paşa tarafından yaptırılmıştır. Şehrimizde Ayaz Paşa, Lala Paşa Camiinden sonra yaptırılmış üçüncü camidir. Minaresi caminin avlusundadır. 1928 yılında rüzgâr tarafından yıkılan minare yeniden inşa edilerek günümüze kadar gelmiştir. 14. asrın başında İlhanlılar tarafından yapılan cami ve medrese zamanla tahribatlar, fiziksel değişmelere uğramış ve yıkılan cami Murat Paşa tarafından yeniden inşa edilmiştir. Murat Paşa Camii 2006-2007 tarihleri arasında yeniden restore edilerek müminlerin ibadet yeri olarak devam etmektedir” dedi. Kaynak/Pusula

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.