Kültür-Sanat Haber Girişi : 17 Ekim 2016 11:14

Erzurum Valisi tabyalarda ve şehitliklerde incelemelerde bulundu

Erzurum Valisi tabyalarda ve şehitliklerde incelemelerde bulundu
Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Arama Kurtarma ve Gençlik Spor Kulübü Derneği Başkanı Çetin Bayram'ın düzenlediği program kapsamında tabyalar ve şehitliklerde incelemelerde bulundu.
Erzurumajans-Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Arama Kurtarma ve Gençlik Spor Kulübü Derneği Başkanı Çetin Bayram'ın düzenlediği program kapsamında tabyalar ve şehitliklerde incelemelerde bulundu.

Kargapazarı şehitliğinin ve tabyaların bakımsız olduğunu belirten Azizoğlu, "Kargapazarı şehitliğinin bu halde olması beni üzdü. Hem tabyalarda hem de şehitliklerde ki eksiklikler hemen tamamlanacak" dedi.

Arama Kurtarma ve Gençlik spor Kulübü Derneği Başkanı Çetin Bayram Erzurum'un simgeleri olan tabyalar ve şehitlikleri tanıtmak ve eksikliklerinin giderilmesi için bir gezi düzenledi. Düzenlen gezide Erzurum Valisi Seyfettin Azizioğlu'na 9'uncu Kolordu Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çelik ve İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk eşlik etti. Sivisli tabyası ile başlayan gezi Uzun Ahmet Tabyası, Kargapazarı şehitliği ve Tafta Tabyası ile son buldu. Vali Seyfettin Azizoğlu tabyalar ve şehitlikle ilgili Çetin Bayramdan brifing aldı.

"Kargapazarı şehitliğinin bu halde olması beni üzdü"

Kargapazarı şehitliğinin bakımsız olduğunu görerek üzüldüğünü belirten Vali Azizoğlu, "Erzurum bir ordu şehridir. Bundan dolayı Erzurum'u savunan birçok tabya bulunmaktadır. Bizde arkadaşlarımızla beraber Erzurum'u savunan bu tabyaları hep beraber görelim istedik. 20'den fazla tabyaya sahip olan bir şehirde yaşıyoruz. Şuanda bulunduğumuz şehitlik ise 1916 yılında Ruslarla yapılan Kargapazarı savaşında şehit edilenlerin yattığı bir mezarlıktır. Gezimizde şehitliğimizi de ziyaret etmiş olduk. Şehitliğin bu halde olması beni üzdü. Ama önceden daha kötü durumdaymış. Arkadaşlarımız sağ olsunlar bu haline getirmişler. Halbuki bu şehitlik Rusların Kargapazarı dağından Rusların Erzurum'u işgal için karşı koydukları yerdir. Böylelikle 3'üncü ordumuz Rus ordusuna karşı burada engel oldu. Bizler onlar sayesinde buraları Türkiye Cumhuriyeti'nin topraklarında görmüş oluyoruz" diye konuştu.

"Kargapazarı şehitleri Erzurum'u, Ordumuzu ve Anadolu'yu korumuşlardır"

Vali Seyfettin Azizoğlu Kargapazarı şehitlerinin Erzurum'u, ordumuzu ve daha önemlisi Anadolu'yu koruduklarını ifade ederek, "Kargapazarı şehitliği bizim tarih kitaplarımızda anlatıyor. Ama bizler buraları çok iyi bilmiyoruz. Bu aslında çok büyük bir kahramanlık destanıdır. 600 tane Mehmetçik hızlı bir şekilde Rus ordularına karşı burada kendilerine bir mevzi edinerek Rusların Erzurum'u arkadan sarmalarını engellemiş olan askerlerdir. Burada verilen büyük savaşta neredeyse 500 askerimiz şehit edilmiştir. Bu anlamda burada ki askerler Erzurum'u, ordumuzu ve daha önemlisi Anadolu'yu korumuşlardır. Bu şehitliği gördükten sonra ben üzüldüm ve daha iyi hale getirmek için çalışmalara başlayacağız. Ondan sonrada buraya güzel anıtlar ve eserler koyalım herkes gelip burayı ziyaret etsin" şeklinde konuştu.

"Erzurum halkını 12 Kasım sabahı tabyalara yürümeyi davet ediyorum"

Erzurum halkını 12 Kasım sabahı tabyalara yürümeyi davet eden Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, "Türk Milleti'nin her dönemi kahramanlıklarla doludur. Bundan dolayı da 93 Harbide önemli bir savaştır. Eğer ki Erzurum halkı bu savaşı kazanmış olmasaydı Erzurum şuan bizim olmayacaktı. Aynı şekilde tabyalarda bizim olmayacaktı. Yaşanan bu savaşı hissettirmek için bütün Erzurum halkını ben 12 Kasım sabahı tabyalara yürümeyi davet ediyorum" dedi.

"Görsel materyalleri halkımıza izleteceğiz"

Savaş yıllarında Rusların birçok film çektiklerini vurgulayan Vali Azizoğlu, "O dönemlerde ki savaşlarda Ruslar birçok film çekmişler. Çetin Hocamda büyük bir gayret ile bu filmleri ister Osmanlı ister Rus arşivlerinden olsun bulup derlemiş. Bizde bu görsel materyalleri insanlarımıza izletelim. İzlesinler ki kahramanlarımız bu savaşları hangi zorluklarla kazanmışlar öğrensinler bilgilensinler" ifadelerini kullandı.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • sessiz çığlık 01 Ocak 1970 02:00

    Yürüyoruz zaten vali bey.Ancak temsil edildiğimiz vekilleride istiyoruz.En azından hükumet yetkililerinden birkaçını,Tıpkı Çanakkalede ki anma törenleri gibi.