• AKTAŞ
Röportaj Haber Girişi : 10 Ocak 2017 04:01

Erzurum'a Ejder'den bakmak!

Her sabah kalkıp, gördüğünüz ama hiçbir zaman çıkamadığınız ya da aşamadığınız tepe... İşte Ejder'de öyle bir şey!

Herkes gibi bizimde bir e-mail adresimiz var. Eskiden posta kutumuz olurdu. Örneğin, Barış Manço; PK: 81 bin 300 Moda/İstanbul gibi... Biz bu şehrin çocuklarının 80'lı yıllarda, siyah-beyaz televizyon ekranı aracılığıyla en ezbere bildiğimiz adresti...  Moda /İstanbul!

Sadece biz kar çocuklarının mı? Hayır... Bu ülkede yaşayan 7'den 70'e herkesin... 

İşte Ejder'de öyle bir şey!
Her sabah kalkıp, gördüğünüz ama hiçbir zaman çıkamadığınız ya da çıksanız da, aşamadığınız bir tepe!

O tepe artık marka olmuş... Denizden yüksekliği 3 bin 200 metre... Yani Rakım olarak da, rakam olarak da bu coğrafyadaki en yüksek nokta.

Aylar önce bu 'Ejder 3 bin 200' markası türetilirken, bir yazımda; bazı eleştirilerimi ve kaygılarımı sıraladıktan sonra; Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'e seslenmiş ve başkandan bir gün, bi başına Ejder'e çıkarak Erzurum'a bakmasını istemiştim.

Sayın Başkan Sekmen, bu çağrımıza, 'Hadi gel birlikte bakalım' dercesine bir cevap verdi. Basın ofisinde görev yapan yıllardır da tanıdığım Şeref Doğan'ın aracılığıyla bir sabah buluştuk. O gün; 2016 yılının son günüydü... Palandöken'de, adeta yeniden inşa edilen biz Erzurumluların 'Kayak Evi' diye bildiği 'Snow Dora' otelde mütevazı bir kahvaltı da tükettik geçen yılın son gününü...

Sırtımızı Ejder'e verip, Palandöken'in göğsündeki Snow Dora'nın, sıcacık lobisinde güya biz soracaktık ama başkan o kadar telaşlıydı ki, bize sorma fırsatı vermeden başladı anlatmaya ...

TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLMUŞUZ!

Erzurum Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında yatırım bütçesi kullanımında Türkiye birincisi olmuş. Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, 874 personel ve 155 araçla şehrin alt ve üst yapısında önemli çalışmalara imza atmış. Yaklaşık 35 milyonu ilçeler olmak üzere toplam 40 milyonluk yatırım gerçekleştirmiş. Biliyor musunuz? 2016 yılında Erzurum şehir merkezinde 52 milyon 554 bin 242 metreküplük su kullanımı gerçekleşmiş... İl genelinde 558 bin 788 metre su şebeke hattı ve 216 bin 737 metre kanal yapılmış...

BEYAZ MASA 220 BİN 660 KİŞİYE ULAŞMIŞ!

Başkan Sekmen, halkla hep iç içeymiş...  Büyükşehir'in, hizmet alımıyla taşeron firmalar üzerinden çalıştırdığı onlarca gencimizle kurulan 'Beyaz Masa' birimi, 2016'da, 220 bin 660 kişi ile bire bir görüşmüş. Bir yılda Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ne gelen 12 bin 352 dilekçe hakkında işlem yapılmış. BİMER ve www.erzurum.bel.tr web sayfasına giden bin 613 başvuru incelenip, sonuçlandırılmış. Bu Beyaz masa birimi 'Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'na bağlıymış. Bu masa tarafından yürütülen projeler kapsamında 4 ayda 2 bin aileye ulaşan Büyükşehir'in ekipleri, dünyaya gözlerini açan her bir bebek için toprağa bir fidan dikmiş...

EV SAHİBİ ANLATTI BİZ DİNLEDİK!

Ev sahibi koca kentin en büyük başkanı olunca bize susmak düştü. Ee.. Ne demiş büyükler; 'Misafir umduğunu değil bulduğunu yer...' Biz de ev sahibimize hadsizlik etmedik. O, anlattı biz dinledik. Umarım siz de okumaktan sıkılmazsınız!

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, il ve ilçe merkezlerinde bir yılda 407 bin 650 ton asfalt serimi yapmış. Başkan Sekmen, şöyle dedi:

"Kent merkezi ve ilçelerde toplam 136 bin 113 ton plent miks temel (PMT) serimi ve 271 bin 537 ton asfalt kaplama, 69 bin 443 metrekare parke taşı, 199 bin 715 metrekare kilitli parke taşı, 12 bin 54 metre kare andezit kaplama, 62 bin 831 metre bordür, 15 bin 929 metre beton yol korkuluğu, 4 bin 948 metre istinat duvarı yapımı gerçekleştirdik. ilçelerde cephe ve sokak sağlıklaştırma (Prestij Caddesi Projesi) çalışmaları kapsamında toplam 434 binanın cephe tasarımını yaptık. Yapılan cephe sağlıklaştırmaları kapsamında 25 bin 157 metrekare dış cephe boyası, 8 bin 12 metrekare çatı tamiri ve yenilenmesi, 8 bin 789 metrekare tamir sıvası, bin 174 metrekare balkon, 232 tabela, 176 simge ve motif, 10 bin 173 metre kat silmesi, 10 bin 60 metre pervaz, 638 adet pencere, 484 adet kapı ve 545 adet dükkân vitrini yapımı gerçekleştirdik...''

Başkan o kadar hızlı anlattı ki, vallahi bu rakamları 27 yıllık bir gazeteci ve en hızlı not alan birisi olarak ben bile basın bürosu aracılığı ile yeniden teyit ettirmek durumunda kaldım. Anlayacağınız bu rakamlar sağlamdır ve resmi rakamlardır.

BİTMEDİ DAHA IŞIKLANDIRMA VE SÜSLEMELER VAR

Başkan Sekmen, kent estetiğine de önem veriyor. İşte Başkanın ağzından kent estetiğine yönelik çalışmalar;

''Kent merkezi ve ilçelerde 120 adet elektrik saha dağıtım kutusu yenilenmesi, 32 Türk Telekom saha dağıtım kutusu, 11 adet Türksat Kablo TV kutusu deplasesi, 388 adet aydınlatma direği, 358 adet LED armatür, 8 kavşak aydınlatma direği, 178 adet ağaç ve yeşil alan aydınlatması, 331 adet dekoratif LED süs aydınlatma, 8 adet mahya, 8 adet alt geçit, 2 adet üst geçit aydınlatma imalatları yaptık.."


VALİ BEY GİBİ BENİM DE ÖLESİM GELDİ!

Ben halen Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen'in hızına en yakın çalışma arkadaşlarının yetişemediği kanısındayım. Başkan Sekmen, Büyükşehir'in hayatın her anında vatandaşların yanında olduğunu ifade ediyor? Hani Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, mezarlık düzenlemesiyle ilgili bir tören sırasında, ne demişti: İnsanın ölesi geliyor...  İşte mezarlık hizmetleri:

"Türkiye'de mezarlık hizmetleri kapsamında tabiri yerindeyse en örnek vilayetiz. Bakınız her mevta için bir fidan diktiğimiz hatıra ormanımızda sona ulaşıldı. 2 bin ağaç dikimi tamamlanan alan içerisinde 15 Temmuz Şehitleri için de ağaç diktik. O alanda; 35 kamelya, çocuk oyun alanı ve mescit bulunuyor. Türkiye'de iki yerde Kur'an Kerim'de 24 saat kesintisiz olarak okunmaktadır. Biri İstanbul diğeri de Erzurum'dur. Erzurum'da Asri ve Abdurrahman Gazi Mezarlıkları'nda Kur'an kürsüleri yaptık. Burada 24 saat canlı olarak Kur'an-ı Kerim okunmaktadır. Her gün 24 saat okunmakta olan hatimler yıl boyu devam etmektedir. Maddi durumdan yoksun olan vatandaşlarımıza aylık 213 bin 570 adet ekmek yardımı yapmaktayız. Geçen yıl 5 bin ihtiyaçlı aileye 100 TL'lik alışveriş kartı verdik. 6 bin 692 Üniversite öğrencisine aylık 200 TL olmak üzere dört ayda 800 TL Sosyal yardım desteği sağladık. Bu da toplam 5 milyon 353 bin 600 liraya tekabül etmektedir..."


KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 'ERZURUM' MODEL OLMUŞ!

Başkan Sekmen, kentsel dönüşümde hayata geçirilen Erzurum modelinin ise Türkiye'de bir marka ve örnek teşkil ettiğini ifade etti. Başkanın o an TGRT HABER TV'de (adım gibi eminim faturası günler önce kesilmiştir...) pahalı bir röportajı olduğu için bize ayrılan zamanı kısalıyordu ve daha da hızlı anlatmaya başladı:

"Erzurum ili sınırlarında 22 bölgede yaklaşık 7 milyon metrekarelik alanda kentsel dönüşüm çalışması devam ediyor. Gölbaşı, Veyis Efendi, Rabia Ana, Çırçır, Hasan-i Basri, Şehitler ve Gaziler Mahalleleri ile Eski İtfaiye Evleri mevkiisinde kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Palandöken İlçesi Üçküme Evler bölgesinde bulunan çeşitli kamu kurumlarınca konulan hacizler kaldırıldı. Büyükşehir Belediyesi olarak Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden ve İlçe Belediyelerinden toplam 3 milyon 225 bin metrekare taşınmaz tahsis edilerek merkez mahalleler ve ilçe mahallerde (köylerde) Taziye evi ve Köy Konakları yapılmak üzere tahsis işlemleri gerçekleştirdik... ''

Doğrusu anlattıklarını o andan sonra pek fazla dinlemedim. Not alma gereksinimi de duymadım. Bu şehrin tarihini, kültürünü ve kimliğini önemseyen biri olarak susmaya devam ettim. Erzurum Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında birçok sosyal ve kültürel faaliyetlere de imza atmış... Konserler, müzik ve tiyatro gösterileri gerçekleştirmiş. Yazarlık Akademisi ile kentte genç yazarların keşfedilmesini sağlamış. Kutlu Doğum etkinlikleri, Erzurum Kitap Fuarı, Kut'ul Amare Programı, aşıklar şöleni, İstanbul'un fethinin canlandırılması, Ramazan etkinlikleri, Gençlik Fuarı, 15 Temmuz Milli Mücadele Şehitlerini Anma Gecesi ve benzeri gibi...YILIN İLK KARINDA SOKAĞIMIZI BULAMADIK... BÜYÜKŞEHİR 7/24 ÇALIŞIYORMUŞ!


Dedim ya, artık zaman o kadar daralmıştı ki, faturası günler öncesinden kesilmiş TGRT'nin pazarlamacıları başkanı daha değişik açılardan Palandöken'in eteğinde kameraya alarak Ejder'in zirvesine taşıyacaklardı ve benim susmam gerekiyordu. Ama susmadım!
Amacım,  Ejder'i sormaktı, sordum!

Nedir Bu Ejder 3 bin 200' dedim!
- Kayağı yüceltmek zirveye çıkarmak, kayak sezonunu uzatmak ve 5 ay bu dağda kayak yapacak ortamı hazırlamak, dedi.
Nasıl hazırlayacaksınız, dedim!
- Hazırladık, dedi. Ve bir çırpıda sıralamaya başladı:
- 500 araçlık açık otopark,
- Otopark ile pistler arasındaki ulaşım için özel ring aracı,
- Halka açık kafeteryalar ve küre restoran,
- Pistlerde ve meydanlarda WC (O dağda gördüğünüz tarihi Erzurum yapılarının maketlerini anlattı... )
- Dağın farklı iki noktasında tarihi mimaride mescitler yaptık!
- Pistlerde sıcak / soğuk içecek istasyonları var,
- Dağın farklı üç noktasında sucuk büfeleri kurduk.
- Suni kar göletinin su tutma problemini çözdük ve gölete 3 farklı kaynaktan su bağladık.
- 19 km fiber altyapı kurulumu tamamlandık.
- Bütün dağın 24 saat kamera sistemi ile güvenlik altına alınmasını sağladık.
- Arama kurtarma ve tahliye eylem planı hazırladık. Arama kurtarma timi kurduk.
- Farklı noktalarda vatandaşın eğlenceli vakit geçirebileceği meydanlar ve etkinlik alanları oluşturulduk.
- Palandöken'e görkemli bir giriş kapısı yaptık!
Snow Dora Oteli baştan aşağı yeniden dizayn ettik...

Bu arada;  biliyorsunuz; 'snow' İngilizce bir kelime ve 'kar' demek. Bu; Ejder 3 bin 200 markasının mimarı Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin'e, 'Dora' ne diye sordum; 'Öz Türkçe.. Doruk, zirve anlamında... ' dedi..

Evet, Palandöken'de bir değişim başlamış. Bu değişim belki de sayın başkanın ticareti çok iyi bilmesinden kaynaklanan bir gelişime. Bu anlamda umutlanmadım dersem yalan olur. Kayseri tüccarlarının adı çıkmış... Bizim malımız daha sağlam ve biz bu dağı, bu ekiple daha iyi satarız!
Erciyes bize rakip olamaz.

Uzun lafın kısası; Başkan Mehmet Sekmen ile Erzurum'a Ejder'den de baksan aynı, mücahit ruhların çöktüğü ovadan baksan da...  Bu yüce şehrin altı hep kar gibi ak ve pak; üstü ise simsiyah ve karanlık! Orhan BOZKURT/ Erzurum Ajans

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Abdullah b. 01 Ocak 1970 02:00

    Orhan bey Ejder senin başını döndürmüş...

  • DADAŞ 01 Ocak 1970 02:00

    Yahu bu şehirde herkes tepeden bakıyor.Birde alttan bakın bakalım neler göreceksiniz neler.