Erzurum Haber Girişi : 08 Kasım 2015 11:32

Erzurum'da 10 binler ecdadın anısına tabyalara yürüdü

Erzurum'da 10 binler ecdadın anısına tabyalara yürüdü
Nene Hatun'un destanlaştığı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın (93 Harbi) 138. yıl dönümünde Erzurum'da 10 binler sabah namazında okunan salanın ardından Topdağı'ndaki Aziziye Tabyaları'na yürüdü.
Erzurumajans-Nene Hatun'un destanlaştığı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın (93 Harbi) 138. yıl dönümünde Erzurum'da 10 binler sabah namazında okunan salanın ardından Topdağı'ndaki Aziziye Tabyaları'na yürüdü. 

Erzurum Valiliğinin öncülüğünde oluşturulan Tabyalar Platformu'nun organizasyonuyla Erzurumlular, şehit ve gaziler yatağı Aziziye Tabyalarına akın etti. Sabah namazının ardından il merkezindeki bütün camilerde sala okundu. Salanın ardından Erzurumlular Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği toplu taşıma araçlarıyla şehrin değişik noktalarından Karskapı Asker Şehitliği önüne taşındı. Şehitliği ziyaret eden ve ellerinde bayrak bulunan onbinler, daha sonra 2 kilometre uzaklıktaki Aziziye Tabyasına kadar tekbir getirerek yürüdü.

Erzurum İl Müftülüğüne bağlı imam hatiplerinin okuduğu Kur'an-ı Kerim'in ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Müftü Vekili Celal Büyük dua etti. Duanın ardından tabyaların gezilmesi ve Nene Hatun'un kabrinin ziyareti ile program sona erdi. Vali Ahmet Altıparmak, on birlerce kişinin şehitler ve gaziler için tabyalara yürümesinin anlamlı olduğunu ifade etti.

Eski Sağlık Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ da, 138 yıl önce düşmana karşı yürüyen Erzurumluların tek yürek olup, birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden birisini sergilediğini kaydetti.  
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • adem 01 Ocak 1970 02:00

    Cok guzel bir organizasyondu sadece ataturk hic anilmadi