Erzurum Haber Girişi : 27 Mayıs 2017 14:30

Erzurum'da Ramazanın vazgeçilmesi kadayıf dolması yok satıyor

Erzurum'da Ramazanın vazgeçilmesi kadayıf dolması yok satıyor
Erzurum'da Ramazan sofralarının vazgeçilmez tatlısı kadayıf dolması adeta yok satıyor.
Erzurumajans-Erzurum'da Ramazan sofralarının vazgeçilmez tatlısı kadayıf dolması adeta yok satıyor. Her gün yüzlerce kilogram tüketilen kadayıf dolması Ramazan ayının gelmesiyle satışlarını iki katına çıkardı.

Erzurum'a has olarak üretilen ve günde binlerce tüketilen kadayıf dolması Ramazan'ın ilk gününde iftar sofralarını süsleyecek. Ramazanın gelişiyle üretimi de iki katına çıkan kadayıf tatlısı büyük rağbet görüyor. İftarlarını yapan vatandaşların sofralarında eksik olmayan kadayıf, adeta Erzurum'un bir markası olma özelliği taşıyor. Kadayıf dolmasının yapımındaki incelikleri anlatan kadayıf ustası Murat Akdal, kadayıfı tel tel açarak içine bol miktarda cevizi koyduktan sonra yumuşak bir şekilde sarıyoruz. Sardığımız kadayıfları bir gün beklemeye alıyoruz. Çünkü dinlenip kalıp halini alması gerekiyor. Ardından sardığımız kadayıf dolmalarını çırpılmış yumurtaya batırdıktan sonra kızartmak için yağın içine atıyoruz. Kızaran kadayıf dolmalarının şerbetini verdikten sonra servis edilmeye hazır hale getiriyoruz" dedi.

Ramazanda satışların arttığını ekleyen Akdal, "Normal zamanlarda 5 bin kadayıf üretiyoruz. Ama Ramazanın gelmesiyle kadayıf üretimimiz çok sayıda artıyor. Günde ortalama 10 bin kadayıf dolması üretiyoruz. Vatandaşlarımız iftarlarında kadayıfı hiçbir zaman eksik etmiyor" diye konuştu.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.