Erzurum Haber Girişi : 29 Ocak 2015 16:01

Erzurum'daki kurum yetkililerine maks eğitimi verildi

Erzurum'daki kurum yetkililerine maks eğitimi verildi
Erzurum Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) ilişkin kurum yetkililerine hizmet içi eğitim semineri verildi.
Erzurumajans-Erzurum Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) ilişkin kurum yetkililerine hizmet içi eğitim semineri verildi.

Erzurum Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen eğitim seminerine Erzurum İl ve ilçe nüfus müdürleri, organize sanayi müdürlüğü, Erzurum çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü, Palen Doğalgaz Dağıtım Şirketi, ESKİ Müdürlüğü, ARAS Bölge Koordinatörlüğü, Telekom Bölge Müdürlüğü, Erzurum Büyükşehir, Aziziye, Palandöken ve Yakutiye Belediye Başkanlıklarını temsilen yetkililer ile merkez ilçelerde hizmet veren muhtarlar katıldı.

Hizmet içi eğitim seminerinde uzmanlardan tarafından katılımcılara Mekansal Adres Kayıt Sistemine ilişkin bilgilendirmeler yapılarak uygulamalı olarak çalışmalar düzenlendi. Seminere katılan Erzurum Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Reis Demir, Erzurum'da bulunan kurum yetkililerine eğitim semineri düzenlediklerini belirterek şunları söyledi. Demir, "İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nce Adres Kayır Sistemi kapsamında metinsel nitelikte tutulan adres bilgilerinin coğrafi koordinatlarla tutulması ve oluşturulan alt yapının diğer sistemlere entegre edilebilmesi amacıyla Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) oluşturuldu. MAKS ile Adres Kayıt Sisteminde sunulan hizmetlerin mekânsal boyutta sağlanabilmesi amaçlanmaktadır. Böylelikle, adres bilgilerinin ve yapı belgelerinin ilişkisel süreçler vasıtası ile kullanıcı ara yüz veya web servisleri ile güncel tutulması ve bu bilgilerin kişi ve kuruluşlara ile paylaşılması sağlanmaktadır." dedi.

Mekansal Adres Kayıt Sistemi projesinin hedeflerinden bahseden Reis Demir, ülke genelindeki tüm adres bileşenlerinin metinsel olarak üzerinde yönetildiği Ulusal Adres Veri Tabanına mekânsal bir boyut kazandırarak daha etkin ve fonksiyonel bir mekânsal ulusal adres veri tabanının oluşturulması gerektiğini söyledi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.