• AKTAŞ
Erzurum Haber Girişi : 25 Eylül 2019 17:15

Erzurumlu annelerden Diyarbakır'daki annelere destek

Erzurum’da bir grup kadın, Diyarbakır’da çocukları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan annelere destek verdi.
Erzurumajans-Erzurum’da bir grup kadın, Diyarbakır’da çocukları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan annelere destek verdi.Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Yakutiye Kent Meydanı’nda aralarında sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de olduğu bir grup kadın, dağa kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan annelere destek amacıyla bir basın açıklaması yaptı.Kadınlar adına basın metnini okuyan sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden Deniz Temiz, “Burada sivil topum kuruluşlarının kadın temsilcileri olarak, annelerin Diyarbakır’da başlattığı onurlu direnişlere destek olmak üzere 81 ilde eş zamanlı olarak toplanmış bulunmaktayız. Bu direniş teröre en büyük darbeyi vuracak. Tarih, Diyarbakır’daki anneleri ve teröre meydan okuyan direnişlerini saygı ile yazacaktır. Bulundukları şehirlerde, siyasi ve toplumsal yalnızlaştırılma dahil, her şeyi göze alıp evlatlarının dönmesini isteyen anneler, başka canlar yanmasın diye çıktıkları yolda zafere ulaşacaklar. Günlerdir yaşanan evlat nöbetlerinde, tarifi imkansız acılara şahit oluyoruz. ‘Evladımın ölüsüne bile razıyım’ diyen annelerin masum ve insani direnişinin yanında olmak, hepimizin boynunun borcudur” dedi.Edirne’den Kars’a tek yürek olmuş kadınlar ve anneler olarak anne acısının etiketi olmadığını ve herkesi Diyarbakır’daki annelerin yanında olmaya davet ettiklerini belirten Temiz, şu açıklamalarda bulundu:“Ülkemizin geleceğine, refahına, birlik ve beraberliğine zarar vermeye çalışan terör örgütlerine ve siyasi uzantılarına karşı yıllardır topyekun mücadele içerisindeyiz. Vatan uğruna verdiğimiz şehitlerin kanı, evlatlarımız için döktüğümüz gözyaşı kurumadı. Bu mücadelemize bir mihenk taşını da dağa kaçırılan evladını geri almak için teröre yeter diyen Hacire annemiz ekledi.Gördük ki yanan bir anne yüreği tüm acılara, gözyaşına ve gencecik fidanların ölümüne son verebilir. Tam 23 gündür Diyarbakır’da yeni annelerin katılımıyla büyüyen bu sessiz çığlık, dünya üzerindeki terörün tümüne ‘dur’ diye haykıran güçlü bir sese dönüştü. İnanıyoruz ki seslerini yükselten kadınlar, terör örgütlerinin hain emelleri için Fırat’ın ve Dicle’nin kuzularının kurban edilmesine izin vermeyecektir. Diyarbakır’da toplanan annelerin günlerdir ve hatta yıllardır süren mücadelesinde, kadınlar olarak tek yürek ve tek dua olduk. Biz de bugün Erzurum’daki sivil toplum temsilcileri olarak, Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan annelerin yanında bedenen olmasak da onların ‘ne pahasına olursa olsun’ diyerek teröre karşı gösterdikleri kararlı duruşlarının yanındayız.”PKK tarafından kaçırılan asker Sedat Sorgun’un ailesinden Diyarbakır'daki ailelere destek

Van’da 2015 yılında vatani görevini yaparken PKK tarafından kaçırılan asker Sedat Sorgun’un ailesi Erzurum’da düzenlenen “Diyarbakır’daki annelerin direnişine destek” açıklamasına katıldı. Sorgun’un yengesi ve komşuları Sorgun’un geri verilmesini istedi.Van'da vatani görevini yaparken, izinli olarak Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesindeki teyzesi Halime Şehitoğlu'nu ziyaret edip, ardından akrabalarını ziyaret etmek için de memleketi Erzurum'a giderken 2015’te Lice'de yol kesen PKK'lılarca kaçırılan Sedat Sorgun’un yengesi ve komşuları Erzurum’da yapılan “Diyarbakır’daki annelere destek” açıklamasına katıldı.Ellerine Sorgun’un fotoğrafını alan aile slogan atarak PKK’ya lanet okudu.

Erzurum’daki açıklamada konuşan Sedat Sorgun’un yengesi Elvan Çoban, Diyarbakır’daki annelerin yanında olduklarını ifade ederek, “Sedat 2015 yılında PKK tarafından kaçırıldı. 5 yıldır haber alamıyoruz. Evladımız geri verilsin bu PKK’ya devletimiz son versin. Diyarbakır’daki ailelere destek veriyorum. Ben asla Kürt - Türk ayrımı yapmıyorum onlar benim kardeşlerim. Hiçbir anne ağlamasın hiçbir evlat şehit olmasın. Sedat’ın 5 yıl içerisinde sadece iki kere PKK videosunu yayımladı başka da haber alamadık” şeklinde konuştu.Öte yandan, Sedat Sorgun'un teyzesi Halime Şehitoğlu ise Diyarbakır HDP İl Binası önünde oturma eylemine devam ediyor.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.