Erzurum Haber Girişi : 22 Nisan 2015 12:54

Erzurumlu İç Mimar'dan örnek proje: Sokağa renk kattı...

Erzurumlu İç Mimar Şenay Feyzioğlu, memleketinde örnek bir projeye imza attı.
Erzurumajans-Erzurumlu İç Mimar Şenay Feyzioğlu, memleketinde örnek bir projeye imza attı. Doğup büyüdüğü Ali Paşa Mahallesi için "benimle boyar mısın?" projesi geliştiren genç mimar, eski yapı binaları boyatarak, adeta mahallenin çehresini değiştirdi.

İstanbul Okan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü mezunu, Erzurumlu İç Mimar Şenay Feyzioğlu, memleketi Erzurum'da "Benimle boyar mısın" projesine imza attı. Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Mimar Ali Korkut'un destek verdiği proje kapsamında mahallede ki 14 evin dış cephesi boyandı.

Doğup büyüdüğü mahallede bir hayalini gerçekleştirdiğini belirten Feyzioğlu, Ali Paşa Mahallesi'ne uyguladığı projeyi Erzurum'un dört bir tarafında uygulayacağını söyledi. Eğitim gördüğü İstanbul'da kaldırımların dahi boyandığını belirten Feyzioğlu, "Uzun zamandır düşündüğüm bir projeydi. El ele vererek istediğimiz her şeyi değiştirebiliriz diye düşündüm. Bu kapsamda "benimle boyar mısın?" projesini geliştirdim. Doğup büyüdüğüm mahalleyi her zaman rengarenk hayal etmiştim. Projeye kendi mahallemden başladım. Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut olmaz üzere çok sayıda sponsor buldum ve benden desteklerini esirgemediler. 14 evi boyattık. Mahalle adeta tanınmaz hale geldi. Biz bir damla boya ile nelerin değiştirilebileceğini ıspatladık. İmkanım olursa Erzurum'un tüm eski mahallelerinde bu projeyi uygulayacağım"dedi.

İÇ MİMARLIKTA İKİ BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ SAHİBİ

Üniversiteler arası yapılan iki ayrı tasarım çalışmasında birinciliğe imza atan İç Mimar Şenay Feyzioğlu, "Benimle boyar mısın" projesini Yakutiye Belediye Başkanı Mimar Ali Korkut'un desteği ile Alipaşa Mahallesi'nde başlattı.

KİMSESİZ ÇOCUKLAR BOYAMA YAPACAK

"Benim öncelikle hedefim 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle kimsesiz çocuklar ile birlikte hem eğitici, hem öğretici anlamında dış cephelerde boya ve onarım çalışmasını birlikte eğlenerek yapmak. Biraz daha ses getirmek, renk getirmek, sokakları keyifli hale getirmek. İstanbul'da öğrenim görürken çok etkinlik projesinde çalıştım. İstanbul'da kaldırımlar renkleniyorsa Erzurum'da evler neden boyanmasın. Ben de böyle bir proje düşündüm. Bu proje kapsamında çok ciddi sponsor olan iş adamlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. "

"BU PROJE DOĞU ANADOLU'DA BİR İLK"

İç mimar Feyzioğlu," Alipaşa Mahallesi'ndeki evlerin dış cephe boyama projesini hayata geçirdik. Şu anda 14 bina da her hane oturanı ile bire bir görüşme yaparak rızasını aldık. Önce bana güvendiler. Bir kısım itiraz etti. 'bizden para isteyecek misiniz' endişeleri oldu. Sokağı çok keyifli hale getirdik. "diye konuştu.

"ERZURUM'UN HER SOKAĞINI RENKLENDİRMEYİ HEDEFLİYORUM"

Doğu Anadolu'da Erzurum'da ilk kez böyle bir projenin hayata geçirildiğini ifade eden Feyzioğlu, "Erzurum'un her sokağını renklendirmeyi hedefliyorum. Bu proje çalışması Doğu Anadolu'da Erzurum'da bir ilk olarak bu çalışmaya imza attım. Hayallerini kurduğum mahallede bu projeyi gerçekleştirdiğim için mutluyum. Amacım, aynı zamanda komşular arası ilişkilerinde birlikteliğini önemsedik. Bir birlerini tanımayan komşuları bir araya getirdik. Sayın Ali Korkut Başkanım Mimar olması ve benim iç mimar olmamda doğru noktada birlikte güzel projeye imza attığımıza inanıyorum. Önemli olan eskiyi yeni haline getirmektir. Renklerin belirlenmesi, tasarım tamamen bana aittir. 27 Nisan 14.00'de organizemizle canlı müzik eşliğinde açılış yapacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen'den projemize destek bekliyoruz."dedi. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Şeref Güneş 01 Ocak 1970 02:00

    Sevgili Şenay duyarlılığın her türlü övgünün ötesindedir. Güzel düşünceni hayata geçirdiğin seni seni ve sana destek olanları tebrik ediyoruz