Türkiye Düzenleme Tarihi : 07 Ekim 2023 12:30 Haber Girişi : 07 Ekim 2023 11:40

Genel Kolluk Özel Güvenlik İş birliği ve Entegrasyonu KAAN Projesi başarı ile uygulanıyor

Genel Kolluk Özel Güvenlik İş birliği ve Entegrasyonu KAAN Projesi başarı ile uygulanıyor
Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre 4 yılda 35 bini aşkın kişiye adli ve idari işlem uygulandı.

Genel Kolluk-Özel Güvenlik İş Birliği ve Entegrasyonu (KAAN Uygulaması), kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette görev yapan özel güvenlik görevlilerinin genel kolluk kuvvetleriyle etkili iletişim ve iş birliği ile koordinasyonunu sağlamak, kamu kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanarak aidiyet duygularını geliştirmek, suçu meydana gelmeden önlemek, meydana gelen olaylarda ise genel kolluğu hızlı bir şekilde bilgilendirmek, devam eden olaylara etkin ve zamanında müdahale ederek olay yerindeki delillerin sağlıklı şekilde muhafazası ve genel kolluğa teslimi amacıyla dört yıl önce yürürlüğe girdi.

 

 

İlk olarak pilot il olarak seçilen İstanbul’da uygulamaya başlanan KAAN Projesi, ülkemiz genelinde 81 ilde başarı ile uygulanıyor. KAAN Uygulamasını desteklediklerini belirten Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Turgay ŞAHAN, Eylül 2023 yılı itibariyle KAAN iletişim kanalları üzerinden 102 bin 566 bildirim alınarak 35 bin 303 kişiye adli ve idari işlem yapıldığı bilgisini paylaştı.

 

Özel güvenlik görevlilerinin emniyet teşkilatı içerisinde aktif rol oynaması amacıyla kritik bir rol oynayan Kaan Uygulaması, dört yılı geride bıraktı. 1 Nisan 2019 tarihinde pilot il olarak seçilen İstanbul’da hayata geçirilen projenin, kurumsallaştırılarak sürdürülebilir hale gelmesi amacıyla 23 Mart 2022 tarihinde bir genelge yayımlandı. Proje ülke genelinde 81 ilde uygulanıyor.

 

Üstlendiği misyon ile özel güvenlik sektörünün doğru çalışma ilkelerini ve asgari standartlarını oluşturma hedefiyle faaliyetlerini gerçekleştiren Güvenlik Servisleri Organizasyon Derneği (GÜSOD) Başkanı Turgay ŞAHAN, KAAN Uygulamasının amacının; kamu güvenliğini tamamlayıcı nitelikte, suçu yaşanmadan önlemek, meydana gelen olaylardan genel kolluğun en seri şekilde bilgisinin olmasını sağlamak ve devam eden olaylara etkin ve zamanında müdahale etmek olduğunu söyledi. Ayrıca olay yerindeki delillerin sağlıklı şekilde korunması ve genel kolluğa teslimi kapsamında çalışan özel güvenlik görevlilerinin, genel kolluk kuvvetleriyle etkili iletişim ve iş birliği ile koordinasyonunu sağlamak, aidiyet duygularını geliştirmek, kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması katkı sağladığını da ifade etti. 

 

 

MOBİL UYGULAMADAN HEM ZAMAN HEM DE HİZMET ÖNCELİĞİ KAZANILIYOR

 

KAAN Uygulamasının her geçen yıl öneminin ve kullanım oranının arttığını ifade eden ŞAHAN, “İlk yıllarda benimsenmesi vakit almış olsa da geldiğimiz noktada çok faydalı olduğu görüldü. Kaan Uygulaması’nın daha etkin ve güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla geliştirilen “KAAN EGM Mobil Uygulaması” 30 Eylül 2020 tarihinde kullanıma açıldı. Her geçen yıl aktif kullanımı nedeni ile aldığı olumlu dönüşleri artan uygulama, mobil cihazlardan da ulaşılabilir hale gelmesiyle daha erişilebilir hale geldi. Doğrudan genel kolluk ile irtibat halinde olunması ve güvenlik birimi olarak talebinize online yanıt alınabildiği için bireyler hem zaman hem de hizmet önceliği kazanıyor. Ayrıca hizmet verilen bölgedeki en önemli şikâyetlerden birisi de genel kolluk ile etkili iletişime geçilememiş olmasıydı. KAAN Uygulaması sayesinde bu sorunun da önüne geçildi. Biz de GÜSOD olarak, bu uygulamayı fazlasıyla önemsiyoruz. KAAN Mobil uygulaması, 193 bin 615 kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Eylül 2023 yılı itibariyle de KAAN iletişim kanalları üzerinden 102 bin 566 bildirim alınarak 35 bin 303 kişiye adli ve idari işlem yapıldı” dedi.

 

 

244 BİN ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ, 40 BİNE YAKIN GENEL KOLLUĞUN GÖZÜ VE KULAĞI

 

Genel güvenlik anlayışı içerisindeki en önemli konulardan birinin suçun önlenmesi olduğunun altını önemle çizen GÜSOD Başkanı Şahan, “Genel kolluğa yardımcı olan özel güvenlik görevlileri, hizmet verdikleri yerlerdeki asli sorumluluklarının yanında genel kolluğun gözü, kulağı ve yardımcısı gibi düşünülmeli. Bu nedenle KAAN Uygulaması sayesinde kolay ve rahat iletişim imkânı doğduğu için özel kolluk tarafından birçok suçun önlenmesine veya caydırıcılık oluşturulmasına yönelik bildirimler yapıldı. Uygulama günümüz itibariyle özel güvenlik izni verilen başta kamu hastaneleri, eğitim kurumları, havalimanları, alışveriş merkezleri, park ve bahçeler, toplu taşıma alanları gibi stratejik noktalar olmak üzere 61 bini aşkın yerde; yaklaşık 244 bin özel güvenlik görevlisinin ve 40 bine yakın genel kolluk personelinin, katılımıyla aktif şekilde devam ediyor. Bugüne kadar KAAN Uygulaması kapsamında oluşturulan iletişim kanalları üzerinden 92 bin 484 bildirim alındı ve bu çerçevede 31 bin 659 kişiye adli ve idari işlem yapıldı. Özel güvenlik görevlileri tarafından Kaan Uygulaması iletişim kanalları üzerinden yapılan bildirimler incelendiğinde; uyuşturucu madde, aile içi şiddet, çocuk kaçırma, kayıp çocuk, trafik kazası, taciz, silah, şüpheli paket, aranan şahıs ve araç, kesici ve delici alet, bildiri dağıtımı, hırsızlık ve dolandırıcılık, yaralamalı kavga, hakaret ve tehdit, intihar girişimi ve sahte paralar konularında geldiğini görüyoruz” diye konuştu.

 

 

“TOPLUM UYGULAMADAN ÇOK FAZLA HABERDAR DEĞİL”

 

KAAN Uygulamasının genel kolluk ve özel güvenlik nezdinde biliniyor olmasına rağmen toplumda yeteri kadar bilinmediğini belirten ŞAHAN, “Bu konuda aslında STK’sı olan yapıların bir bilgilendirme çalışması ile genel kolluğa destek olarak çalışma yürütmesinde fayda var. Kamu tarafı bunu bir hizmet olarak gördüğü için bilinirliği açısından çok fazla hareket alanı yok. Ancak gerek basın gerekse farklı iletişim kanalları ile bu durumunun toplum nezdinde bilinirliğinin arttırılması gerekiyor. Yetkili kişilerden edindiğimiz bilgilere göre, KAAN Uygulamasının kapsamı gelecek yıllarda genişletebilir. Böylece daha çok kişi uygulama hakkında bilgi sahibi olacaktır” dedi.

 

KAAN UYGULAMASININ AMACI VE KAZANIMLARI

 

Özel güvenlik görevlilerinin genel kolluk kuvvetleriyle etkili iletişim ve iş birliği ile koordinasyonunu sağlamak amacıyla yerli ve milli anlayışla geliştirilen Özel Güvenlik-Genel Kolluk İş birliği ve Entegrasyonu (KAAN) Uygulaması’nın amacı;

 

  • Kamu güvenliğini tamamlayıcılık misyonu üstlenen özel güvenlik görevlileri tarafından amacına uygun, etkin, verimli, sürdürülebilir, ölçülebilir ve denetlenebilir güvenlik hizmeti sunulmasını sağlamak,
  • Özel güvenlik görevlilerinin, genel kolluk ile etkin iş birliği ve entegrasyonunu temin etmek,
  • Olay meydana gelmeden suçu önlemek ve meydana gelmesi durumunda en hızlı şekilde genel kolluğa bildirmek. 

 

Ayrıca ülkemizdeki önleyici güvenlik hizmetlerinin etkinliğini artıracak kolluk kuvvetleri ile özel güvenlik görevlileri arasındaki iş birliğini sağlamak amacıyla bilimsel araştırmalarda gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda genel kolluk özel güvenlik görevlisi iş birliği algısının;

 

  • Özel güvenlik görevlilerinin iş streslerini negatif,
  • Özel güvenlik görevlilerinin kişisel başarı algılarını pozitif,
  • Özel güvenlik görevlilerinin iş doyumu ve işe tutkunluk düzeylerini pozitif,
  • İş birliğiyle, çalışanların etkinlik ve verimliliklerinin ise pozitif yönde etkili olduğu tespit edildi.

 

 

EĞİTİMLERDE VERİLİYOR

 

KAAN Uygulaması kapsamında; görev yapan özel güvenlik görevlileri, güvenlik yöneticileri ve güvenlik sorumluları ile proje dâhilinde kendileri ile iş birliği içerisinde görev yapacak olan genel kolluk personeline yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre 1 Mart-1 Nisan 2022 tarihleri arasında toplam 152 bin 510 kişiye “KAAN Uygulaması Geliştirme Eğitimleri” verildi. Bu eğitimlere, üniversitelerin “Özel Güvenlik ve Koruma” programı bulunan meslek yüksekokulu öğrencileri ile öğretim üyeleri de dâhil edildi. Bu kapsamda 84 öğretim görevlisi, 1.944 üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 2 bin 28 kişi eğitimlere katıldı. HABER MERKEZİ

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.