Türkiye Haber Girişi : 15 Aralık 2016 17:14

Halep'te konvoy tekrar yola çıktı

Halep'te konvoy tekrar yola çıktı
Halep'te sivilleri taşıyan ve saldırıya uğrayan konvoy tekrar yola çıktı. Halep'te saldırı sonrası duran sivillerin tahliyesi yeniden başladı. Konvoya ateş açılmış 1 kişi hayatını kaybetmiş 4 kişi yaralanmıştı.
Erzurumajans-Halep'te sivilleri taşıyan ve saldırıya uğrayan konvoy tekrar yola çıktı. Halep'te saldırı sonrası duran sivillerin tahliyesi yeniden başladı. Konvoya ateş açılmış 1 kişi hayatını kaybetmiş 4 kişi yaralanmıştı.

Londra merkezli Suriye Gözlem Örgütü Doğu Halep'ten tahliyelerin yeniden başladığını, hasta ve yaralıları taşıyan ambulansların Doğu Halep'i terk etmeye başladığını duyurdu.

Suriye Ordusu kaynakları da sabah yaptığı açıklamada ateşkes uygulamasının geceden beri yürürlükte olduğunu, ilk konvoyun doğu Halep'ten batı Halep'e doğru yola çıktığını açıkladı.

Rus medyası da Rus askerlerin tahliyelere yardımcı olacığını duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre Rusya, Suriye Hükümeti'nden silahlı muhalif gruplar ile ailelerinin Idlip'e güvenli bir şekilde çıkış yapabilmelerinin sözünü aldı.

Rusya: Muhalifler ve ailelerinden 5 bin kişi tahliye ediliyor

Rusya Savunma Bakanlığı 5 bin muha-lifin ve ailesinin Halep'ten tahliyesine başlandığını açıkladı. Rusya ordusundan yapılan açıklamada, tahliyesine başlanan sivillerin 21 kilometrelik güvenli bir koridordan geçeceği duyuruldu. Konvoy'da 20'den fazla otobüs yer alıyor. 

Bakanlık aynı zamanda Halep'te açılan ateşin ardından geri dön-mek zorunda kalan ve sivil yaralıları taşıyan ilk konvoyun görüntü-lerini de yayımladı. Sabah başlayan tahliyede sivilleri taşıyan ilk konvoy kentin batısına doğru ilerlerken keskin nişancılara hedef oldu. Rusya bölgede sivillerin tahliyesini dronlarla takip ediyor.

DHA
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.