• AKTAŞ
Kültür-Sanat Düzenleme Tarihi : 09 Temmuz 2020 15:15 Haber Girişi : 09 Temmuz 2020 15:19

Hangi ara o mehteran takımını ölmeden mezara koyduk!

Bir döneme damgasını vuran Refah Partisi'nin istisnai bir hizmetiydi Erzurum'da mehter takımı kurmak. Rahmetli Yakutiye Belediye Başkanı Muhyettin Aksak'ın şehirde yaptığı iz bırakan, özgün işlerden biriydi. 

Erzurumajans-Vedat Refayeli-Tamamı belediyede çalışan işçi ve memurlardan oluşan mehteran takımı, kısa sürede farkındalık oluşturmuş, şehirde ayrı bir renk olmuştu.  Son zamanlarda ilçelerin kurtuluş törenlerinde de boy göstererek halkın sempatisini kazanmış, gösterileri ile tüm ülkede ün yapmıştı.

 

Osmanlı devletinin en önemli sembollerinden biri olan o mehteran takımı, ne oldu ne bittiyse ağızsız, dilsiz kapandı gitti. Hangi ara o güzelim hizmetin ruhuna fatiha okuduk, hatırlamıyorum! Nasıl onu unuttuk, kendimi bile suçlu hissettim şimdi.  O dönem onca para harcanan kıyafet ve enstrümanları nerededir, şimdi bilmiyor, etmiyoruz bile.

 

 Diyorum ki, provalarında bile bizi bizden alan, davulu, zurnası, nakkaresi, zili ve dahi kösü ile bir zamanların o güzelliğini bir daha yaşar mıyız? Erzurum yeniden o eski rengine kavuşur mu? Sosyal belediyecilik konusunda pozitif gördüğümüz Belediye Başkanı Mahmut Uçar acaba o mehteran takımını yeniden devreye sokmak için harekete geçer mi? Acaba o duyarlılığı gösterir mi? Gösterse ne iyi olur. Bal olur, kaymak olur. Bu benim son kararımdır.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.