Kültür-Sanat Haber Girişi : 06 Mayıs 2016 15:23

Hizmet İş Sendikası, Yaslıada'yı seyirci ile buluşturdu

Hizmet İş Sendikası Erzurum Şube Başkanlığı, Merhum Lider Adnan Menderes'in son iki saatini anlatan "Yaslıada: Sandıkta başlayıp darağacında biten bir devir" isimli tiyatro gösterisini seyirci ile buluşturdu.
Hizmet İş Sendikası Erzurum Şube Başkanlığı, Merhum Lider Adnan Menderes'in son iki saatini anlatan "Yaslıada: Sandıkta başlayıp darağacında biten bir devir" isimli tiyatro gösterisini seyirci ile buluşturdu. 

Erzurum Lisesi Kültür Merkezi'nde gerçekleşen gösteriye, Erzurumlular büyük ilgi gösterdi. İzleyiciler, asılma ve zulüm sahnelerinde duygu dolu anlar yaşadı. 

Merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamını anlatan "Yaslıada" adlı tiyatro oyunu, Hizmet İş Sendikas Erzurum Şube Başkanlığı'nın katkılarıyla sahnelendi. Erzurum Lisesi Kültür Lisesi'nde gerçekleştirilen gösteriye Hak İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keskin, Hizmet İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Erol Aksakal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Aynalı, Öz Büro İş Sendikası Erzurum İl Temsilcisi Yılmaz Diler, çok sayıda davetli ve basın mensupları katıldı.

Oyun öncesinde ilk konuşmayı Hizmet İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Erol Aksakal yaptı. Başkan Aksakal, tiyatronun toplum açısından önemine vurgu yaparak, tiyatronun toplumu yönlendiren en önemli kültürel etkinlikler arasında yer aldığını dile getirdi. Geçmişten ders alabilmek ve karanlık günlerin tekrar canlandırılması ile gerçeklerin gözler önüne serilebileceğini ifade eden Aksakal, "Tiyatro kültürel gelişmeyi sağlayan gizli güçlerden birisidir. Öyleki sanatsal yararı topluma aktaran bir araç durumundadır. Tiyatro uyarı görevi yaptığı kadar toplumu ortak refleksleriden arındırır. Onlara gerçek düşünce erkini, özgürlüğünü sağlar. Bir yaşam bilimi ve toplum sanatı olan tiyatro, kültürel gelişme, insanlar ve toplum açısından önemlidir. Kültürel gelişmeyi sağlayan en büyük faktörlerden birisi de tiyatrodur. Yani tiyatro sanatı insana birebir aktarıp yaşatabilen bir etkinliktir. Bu etkinlikler sayesinde ülke olarak geçmişte yaşadığımız kötü olaylardan ders çıkarmamız gerektiğini, yaşamış olduğumuz karanlık ve adaletsiz zamanların tekrar yaşanmaması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmemizi bir kez daha anlamış bulunmaktayız. Hizmet İş Sendikası Erzurum Şube Başkanlığı olarak sadece işçi personellerimizin haklarını savunmanın dışında, üyelerimizin sosyal faaliyetlerde aktif olabilmesi için girişim halindeyiz. Bu faaliyetlerimizin öncü ayağını oluşturan bu tiyatro sahnesi bir başlangıç olup, buna benzer diğer faaliyetlerimizin de başlayacağının müjdesini buradan vermek istiyorum" ifadelerini kullandı.

BAŞKAN SEKMEN'DEN TALEBİMİZ HAKLARIMIZIN KORUNMASIDIR

Belediye işçilerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacak imtiyazlı taşeron şirketler bünyesinde çalışmalarına devam edeceklerini dile getiren Aksakal, "Bilindiği üzere hükümetimiz taşeron işçilerimizin kadrolara alınması için büyük bir çalışma başlatmıştır. Ne var ki belediyede çalışan işçilerimiz bu haklardan yararlanamayacak. Bunun yerine belediyelerde çalışan taşeron işçilerimiz, belediyelerin kurmuş olduğu imtiyazlı taşeron şirketlere aktarılmış olacaklar. Dolayısıyla devir teslim işlemleri tamamlandıktan sonra bu işçi arkadaşlarımızın haklarını, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen ve başkanlardan talep ediyoruz. Tiyatromuzun hayata geçmesinde emeği geçen Hak İş Konfederasyonu'na, Kültür Komite üyelerimize ve siz katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi.

SEYİRCİLER DUYGU DOLU ANLAR YAŞADI

Konuşmanın ardından gösteri, seyirci ile buluştu. Fatih Gülbaba'nın kaleme aldığı, Sami Gülbaba tarafından yönetilen oyun, izleyicilerin beğenisini topladı. İzleyiciler, oyunu izlerken zaman zaman duygusal anlar yaşadı. 9. Başbakan Adnan Menderes ve dava arkadaşlarının Yassı Ada'daki yaşadıklarını konu eden 'Yaslıada' oyunu izleyiciden tam not aldı.

Tiyatro gösterisinin ardından Hizmet İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Erol Aksakal, oyunculara teşekkür ederek, çiçek takdim etti.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.