Ekonomi Haber Girişi : 29 Mart 2022 15:23

İkinci el araba alacaklara kötü haber

İkinci el araba alacaklara kötü haber
Türkiye'de döviz kuru, yüksek vergi, parça sıkıntısı gibi birçok nedenle yüksek olan otomobil fiyatları daha da artacak. 

ERZURUM AJANS - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından açıkladığı KDV kararıyla birlikte ikinci el otomobil fiyatlarına dev zam kapıda.

 

Otomotiv sektöründe araç alım satımı yapanların ödediği KDV oranı yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından ikinci el araç alım-satımlarında uygulanan yüzde 1 oranındaki KDV'nin yüzde 18'e yükseltileceğini açıkladı. Sözkonusu KDV kararıyla birlikte ikinci el araç fiyatlarında rekor artış bekleniyor.
 


Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, ikinci el araçta KDV'nin yüzde 1'den yüzde 18'e çıkmasının ikinci elde fiyatları yukarı çekeceğini söyledi. Yalçın, "Yapılacak değişiklik, kayıt dışılığı teşvik eder. Kurumsal ikinci el araç işi yapanların maliyetleri artar ve küçük esnafın yaşaması zorlaşır. Olan yine vatandaşa olur" dedi.


"KAYIT DIŞI ARTACAK"


Dünya'nın haberine göre Otomerkezi CEO'su Muhammed Ali Karakaş ise yapılan düzenlemeyle ilgili, KDV artışının piyasanın dengesini bozacağını belirterek kararla beraber kayıtdışının artacağı, noterlerde elden para transferlerinin artacağını düşündüklerini söyledi. Karakaş, yüzde 17 gibi bir ortışın herhangi bir sektörde görülmediğini belirterek şunları ifade etti:
 


"Kayıt dışı satışları artıracak bir karardır. Bu denli yüzde 17 gibi yüksek bir KDV artışı bugüne kadar herhangi bir sektörde eşine, benzerine rastadığımız bir karar değildir. Üç aylık süreçte sektörün durgunluğu, BDDK'nın yeni kararlarıyla gelen yüzde 70 kredilendirme olanağına karşın, piyasalardaki yüksek faiz oranları, çip krizi ve ham madde krizlerinin devam etmesi, tedarik problemleri sebebiyle fiyatların düşmediği bugünlerde, yüzde 17'lik KDV artışı, hem sıfır hem de ikinci elde fiyatları daha da artıracaktır. Bu kanun maddesinin tamamiyle yanlış olduğunu düşünüyoruz. Kararın geri alınması/daha düşük bir vergilendirmeye gidilmesi bizlerin talepleridir.
 


Alım satımda ortaya çıkan karın yüzde 20'lik gelir vergisi oranının üzerine yüzde 18 KDV de eklenince, ikinci el otomobil ticaretindeki toplam karlılığın vergisi yüzde 38 olacaktır. Bu oran fiyatlara ciddi anlamda yansıyarak vatandaşın bütçesi, ikinci el otomobil almakta daha da yetersiz kalacaktır." 

 

KAYNAK: www.aykiri.com.tr

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • erzincanlı 30 Mart 2022 02:06

    ayıp ayıp akpnin kalesi erzurum da böyle haberler ayıp oluyor nede olsa erzurumlular etkilenmez.