Erzurum Haber Girişi : 11 Mart 2022 13:36

İl Başkanı Bingöl'den Kurtuluş Günü mesajı

İl Başkanı Bingöl'den Kurtuluş Günü mesajı
DEVA Partisi Erzurum İl Başkanı Bingöl: "Allah bizlere bir daha böylesi kötü günler yaşatmasın."

ERZURUM AJANS - DEVA Partisi Erzurum İl Başkanı Vahit Bingöl, 12 Mart 1918 Erzurum'un kurtuluş günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

Şehrin düşman işgalinden kurtuluşunun üzerinden tam 104 yıl geçtiğini belirten Bingöl, şunları ifade etti:  

 

"Erzurum, 16 Şubat 1916 yılında düşman işgaline uğramıştı. Bu sürede büyük acılar yaşayan halkımız, açlık, yokluk, ölümle imtihan olmuştu. Ermeni Çeteleri, masum insanlarımızı katletmişti. İşte böylesine zorlu bir zaman diliminde vatan sevdalısı insanımız verdiği mücadeleyle şehrimizi 12 Mart 1918 tarihinde düşman işgalinden kurtardı. Kurtuluş mücadelesi, dadaşa yakışan bir şecaat ve zaferle noktalandı. 

 

Her yeri yakıp yıkan düşman, şehrimize büyük zararlar verdi. 11 Mart'ı 12 Mart'a bağlayan gece şehir merkezinde resmi rakamlara göre 9 bin 500'den fazla insanımız şehit edilmişti. 80 bin nüfuslu şehirde 8 bin civarında insan kalmıştı. 

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yol, 12 Mart 1918’de düşman işgalinden kurtarılan Erzurum’dan başlamış ve Cumhuriyeti kuran şehir olarak tarihe geçmiştir. Burada gösterilen örnek mücadele, ülke sathına yayılmıştır" dedi. 

 

"Ne güzel tarihi bir tevafuktur"

 

Erzurum'un kurtuluş tarihiyle İstiklal Marşımızın kabul tarihi aynı güne denk geldiğini hatırlatan Başkan Bingöl, "İstiklal Marşımızın kabulü vesilesiyle ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.’ diyen milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve minnetle anıyorum.

Aradan geçen 104 seneye rağmen yaşanan acılar, verilen zafer mücadelesi hafızalarımızdan hiç silinmedi. Şimdi, geçmişte yaşanan bu acılardan ders çıkararak geleceğe yürüyoruz" ifadelerini kullandı. 
 

"Bir daha o günleri yaşamamak için..."
 

Doğu Roma'dan Osmanlı İmparatorluğu'na kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, doğu ile batının kilit noktası olarak adlandırılan Erzurum'un gerek ekonomik gerek sosyal hayat bakımından istenilen düzeyde olmadığına dikkat çeken İl Başkanı Vahit Bimgöl, "Ülkemiz, ciddi anlamda siyasi, sosyal ve ekonomik bir krizin içerisindedir. Yanı başımızda baş gösteren Rusya-Ukrayna Savaşının da kısa ve uzun vadede ülkemize etkileri olacaktır. Bir daha o günleri yaşamamak için herkesin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekiyor. 

 

Erzurum'un kurtuluşu Kazım Karabekir Paşa, Deli Halid Paşa, Dadaş Rüşdi Paşa demektir. Bu insanlarımız başta olmak üzere vatan uğruna şehit düşen tüm ecdadımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. 

 

Hemşerilerimizin kurtuluş gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Allah bizlere bir daha böylesi kötü günler yaşatmasın" diye konuştu. 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.