Erzurum Haber Girişi : 05 Aralık 2023 11:25

İl Müdürü ortaya çıkardı. Böyle rezalet olmaz!

İl Müdürü ortaya çıkardı. Böyle rezalet olmaz!
Deprem kuşağında ikinci derecede yer alan Erzurum'da yapımı yıllarca süren Şehir Hastanesinde müteahhit firma bir skandala imza attı. Firmanın deprem izolatörlerini beton ve çakıllarla kapattığı ortaya çıktı.

Erzurum Şehir Hastanesi inşası sırasında yaşanan skandal, bu kadar da olmaz dedirtti.

 

İnşaat maliyetini yaklaşık yüzde 10 artırmasına rağmen hastanenin depremden etkilenmemesi için taşıyıcı kolanlara yapılan 1650 deprem sismik izolatörünün kapatıldığı ortaya çıktı.

 

 

Binanın yapımı sırasında müteahhit firmanın kötü görüntü oluşturduğu gerekçesiyle kapattığı izolatör skandalı, İl Sağlık Müdürü Gürsel Bedir’in Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından inceleme yaptırmasıyla anlaşıldı.

 

Bakanlık skandalı göremedi!

 

Deprem kuşağında ikinci derecede yer alan Erzurum’da yapımı yıllarca süren Erzurum Şehir Hastanesinde müteaahhit firma adeta bir skandala imza attı. Sağlık Bakanlığı tarafından devir alınan hastanede deprem riskine karşı taşıyıcı kolanlara 1650 sismik izolatör konulmuştu. Ancak firma dıştan bakıldığında kötü görüntü oluşturuyor gerekçesiyle izolatörlerin bulunduğu alanları beton ve çakıllarla kapattı. Bakanlık yetkilileri hastaneyi devraldığı sırada durumu fark edemedi.

 

 

ETÜ: Yıkın!

 

Asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hastanedeki izolatörlerin çalışıp çalışmadığını test etmek isteyen Erzurum İl Sağlık Müdürü Gürsel Bedir, Erzurum Teknik Üniversitesinden teknik inceleme yapmasını istedi. Ekipler günler süren çalışmanın ardından izolatörlerin beton, çakıl ve birçok dolgu maddesi kullanılarak kapatıldığını, olası şiddetli bir depremde izolatörlerin gereği gibi çalışmayacağını rapor etti. ETÜ’lü mühendisler, izolatörlerin bulunduğu alanın üzerinin açılmasını acil olarak istedi.

 

 

Bakanlıktan talimat bekleniyor

 

İl Sağlık müdürlüğünün erken hareket etmesinin andından ortaya çıkan skandal gerçek, bakanlığa rapor edildi. Geçtiğimiz ay bakanlığa giden rapora ilişkin henüz bir talimat gelmedi. İzolatörlerin kimin tarafından eski haline getirileceği bilinmezken, Sağlık Bakanlığının müteaahhit firmayı dava etmesi yahut izolatörlerin üzerinin açılmasını istemesi bekleniyor.

 

 

Tüm hastanelerde durum aynı mı?

 

6 Şubatta meydana gelen ve 10 ili etkileyen Kahramanmaraş depremi sırasında Malatya Doğanşehir Şehit Esra Köse Başaran Devlet Hastanesi de zarar görmüştü.

 

Sismik izolatörlerin neden çalışmadığını araştıran Erzurum Teknik Üniversitesi uzmanları, hastanede uygulanan sismik izolatör sisteminde herhangi bir hata olmadığını ancak deprem esnasında izolatörün yeterli esneme yapabilmesi için gerekli olan boşlukların sonradan doldurulduğu ortaya çıkarmıştı. Söz konusu uzman heyet, benzer bir hatanın Erzurum Şehir Hastanesinde yapıldığını rapor etti. Buda akıllara son dönemde bu sistemde yapılan tüm hastanelerde aynı hatanın yapılmış olabileceğini getirdi. Kaynak: Pusula

 

SORUMLULAR HESAP VERMELİ 

 

Yaşanan skandalın ardından müteahhit firmaya yönelik bir yaptırım olup olmayacağı merak konusu oldu. Olası bir depremde yaşanacak felaketin faturasının ağır olacağı gün gibi ortadayken, firmaya ceza verilmesi bekleniyor. 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • halisdemir 07 Aralık 2023 00:27

    koskoca izolatörü görmeyen teslim alan adam vatan hainidir. tuu onu yüzüne. önce yüzünü bir sabunla ellerini yıka temiz ol sonra teslim al. vicdanını da azıcık deterjana yatır nasılsa ucuzdur deterjan. temizlik malzemesi değilmi.

  • kerim tekin 05 Aralık 2023 14:11

    şimdi kontrol eden teslim alan kimse o cezasını çekmeli. kontrol yapan yetkili inşaat mühendisi mi yoksa inşaat teknikeri mi tespit edilmeli ı. böyle rezalet olmaz.