İlçeler Haber Girişi : 11 Mart 2021 15:15

Ilıca'nın şahlanışına atlı kutlama

Ilıca'nın şahlanışına atlı kutlama
Erzurum'un Ilıca ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıldönümü atlarla kutlandı.
Ilıca'nın şahlanışına atlı kutlama

Erzurumajans-Erzurum’un Ilıca ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıldönümü atlarla kutlandı. Ciritçilerin atları asfalt üzerinde dans ettirmesi ise kutlamaların en dikkat çeken anları oldu.

 


 

Erzurum’un Ilıca ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıldönümü ilçe merkezinde kutlandı. Meydanda başlayan kutlamalara çok sayıda vatandaş ve atlı ekipler katıldı. Kortej yürüyüşü vatandaşların katılımıyla davul ve zurnalar eşliğinde ilçenin çıkışına kadar sürdü. Öte yandan kurtuluş coşkusuna eşlik etmeleri için bazı vatandaşların evlerine sepetlerle Türk Bayrakları gönderildi.

 


 

Kutlamalarda en çok ilgiyi ise cirit atları dikkat çekti. Asfalt üzerinde adeta dans ederek korteji takip eden cirit atları vatandaşların da ilgi odağı oldu. Ilıcalı vatandaşlar ise cep telefonlarıyla cirit atlarının korteje eşlik etmesini görüntüledi.

 


 

Yürüyüş öncesinden açıklamalarda bulunan Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan kurtuluşun fitilinin Ilıca’da atıldığını ifade ederek, “Bugün Ilıcamızın şahlanışının yıldönümünü kutluyoruz. Yarın da Erzurum’un kurtuluşunun yıldönümünü kutlayacağız. Bu anlamda Ilıca bir mihenk taşıdır. Tarihimize bakınca Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzurum’a gelişi de Ilıcaya girişinden başlamıştır. Kurtuluş mücadelesini verdiğimiz yıllarda kurtuluşun ateşinin fitili burada yakılmıştır. Bizler bugün vatandaşlarımızla birlikte pandemi kurallarına uyarak kutlamamızı yapacağız. Bizim en eski geleneklerimizden birisi de cirit müsabakalarıdır. Ilıca Erzurum’da en fazla atlı spor kulübü bulunduran yerdir. Şampiyonluklar da hep bize nasip olmuştur. O yüzden atlarımız bugün bizlere eşlik ediyor” dedi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.