Erzurum Haber Girişi : 10 Mart 2015 17:30

İŞKUR fidan dikimi için 2 Bin 500 kişiyi istihdam edecek

İŞKUR  fidan dikimi için 2 Bin 500 kişiyi istihdam edecek
İŞKUR ağaçlandırma alanında çalışacak 2 bin 500 işçiye 23 Milyon 121 Bin 721 TL bütçe ayırdığı belirtildi.
Erzurumajans-İŞKUR ağaçlandırma alanında çalışacak 2 bin 500 işçiye 23 Milyon 121 Bin 721 TL bütçe ayırdığı belirtildi.

Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde yapılan projelere İŞKUR tarafından yenisi eklendi. İŞKUR Orman İşletme ve Orman Fidanlık Müdürlükleri ile yapılan protokol sonucu 23 Milyon 121 Bin 721 TL bütçeli 6 ay sürecek, 2 bin 500 kişiye yönelik, 2 ay dikim 4 ay bakım aşamasında çalışacak işçi alımı yapılacak.

İŞKUR İl Müdürü Ahmet Tacettin Ötügen yaptığı açıklamada, "İŞKUR istihdamın her alanında yer almakta ve iş gücü piyasası gereklerine cevap verebilmek için eğitim ve istihdam konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğini sürekli geliştirmektedir. Türkiye İş Kurumu tarafından istihdamın korunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve özel politika gerektiren grupların iş gücü piyasasına kazandırılmasına yardımcı olmak üzere düzenlenen aktif iş gücü hizmetleri kapsamında kurs, program, proje ve özel uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Toplum yararına programlarda bu kapsamda işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan ya da yüklenici eli ile toplum yararında bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çeken işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek iş gücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak olarak belirlenmiştir. İl müdürlüğümüz tarafından bu programlar yoğun olarak uygulanmakta, genel müdürlüğümüz bütçe imkanları doğrultusunda, ağaçlandırma alanında Orman İşletme ve Orman Fidanlık Müdürlükleri ile yapılan protokol sonucu 23 Milyon 121 Bin 721 TL toplam bütçeli 6 ay sürecek, 2 bin 500 kişiye yönelik, 2 ay dikim, 4 ay bakım şeklinde bir program düzenlenmiştir." dedi.

Yapılacak istihdamın başvuruları bugünden başlayarak 10 gün sürecek.

Kadın işçilere uygulanan pozitif ayrımcılıkla ilk listede yer aldıkları program 1 Nisan 2015 tarihinde fiilen başlayacak. Programda başvuruları kabul edilen ve işe başlayan işçilere asgari ücret ödenecek ve SSK primleri yatırılacak. Uygulanan programla 9 Milyon 250 Bin fidan üretimi ve dikimi yapılması hedefleniyor. Programa katılmak isteyen vatandaşlar internet üzerinden başvuru yapabilecekleri gibi ilçelerde bulunan İŞKUR Hizmet Merkezlerinden de yapabilirler.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.