• AKTAŞ
Siyaset Haber Girişi : 05 Aralık 2011 16:28

İşte AK Parti`nin 2014 senaryosu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün görev süresi 2014`te doluyor. Peki sonrasında ne olacak? Erdoğan`ın yakınındaki bir isim, 2014 senaryosunu bir dost sohbetinde Hürriyet yazarı Taha Akyol`a anlattı.
Erzurum Ajans-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün görev süresi 2014`te doluyor. Peki sonrasında ne olacak? Erdoğan`ın yakınındaki bir isim, 2014 senaryosunu bir dost sohbetinde Hürriyet yazarı Taha Akyol`a anlattı.

GÜL 2015`TE BAŞBAKAN

(...)Abdullah Bey`in süresi 7 yıldır, 2014`te doluyor. Tayyip Bey 2014`te halk tarafından cumhurbaşkanı seçilir. Abdullah Bey o sırada milletvekili olmayacağı için başbakan olamaz. Geçiş dönemi için başbakanlığı Bülent Ağabey üstlenir. Abdullah Bey derhal toplanan kongrede genel başkan olur. 2015 seçimlerine Gül`ün genel başkanlığında girilir ve Gül başbakan olur..."

BAŞKANLIK SİSTEMİ OLMAZ

Parlamentonun Başkanlık sistemini kabul etmeyeceğini dile getiren o isim, Akyol`un "Peki Tayyip Bey, yetkisi sınırlı bir cumhurbaşkanlığını kabul eder mi?" sorusuna, "Tayyip Bey ilk turda halkın yüzde 50`yi aşan oylarıyla cumhurbaşkanı seçilir. Mevcut yetkilere bir de bu siyasi gücü ekleyin..." diye cevap verdi.

ERDOĞAN, GÜL VE ARINÇ ARASINDAKİ GÜVEN İLİŞKİSİ

(...)Dostumuz önemli bir noktaya dikkat çekiyor: Tayyip Bey dahil bakanlar ve milletvekillerinin birçoğu gelecek parlamentoda olmayacaklar! AKP tüzüğü göre üst üste en fazla üç defa milletvekili seçilmek mümkün.

Demek ki, iktidarın belli başlı isimleri parlamento dışında kalacak!

"Öyle bir dönemde hem devamlılığı sağlayacak hem herkesin benimseyeceği isim Abdullah Bey`dir." Abdullah Bey`in dışında kim olsa partide, "Ben niye olmayayım" diyenler olur, tartışmalar çıkar. İtirazsız benimsenecek tek isim gerçekten Abdullah Gül`dür. "Putin-Medvedev ilişkişine bakın, Erdoğan, Gül ve Arınç`ın ilişkileri çok daha güvenlidir."

C
umhurbaşkanı Gül başbakanlığı kabul eder mi? Niye etmesin?! Aktivizmine bakın, hiç "emekli cumhurbaşkanı" olacak gibi gözüküyor mu?  
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.