• BERARD HABER DETAY
Türkiye Haber Girişi : 02 Aralık 2015 14:36

İşte IŞİD'ten petrol alan Rus!

Esad rejiminin ve Rusya'nın IŞİD'den aldığı iddia edilen petrol için bomba bilgiler..
Erzuırumajans-Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı verilerine göre Esad rejimi petrol sahalarını IŞİD'e kaybettikten sonra teröristlerden petrol satın almaya başladı. 25 Kasım tarihinde ABD isim vererek bu alıma aracılık yapan isimleri açıklayarak malvarlıklarını dondurdu. Böylece ABD ilk kez IŞİD'in petrol satışıyla ilgili direkt bir yaptırım açıklamış oldu. Açıklanan isimler arasında iki kişi ön plana çıkıyor. Birinci isim Suriye'de doğan ve Rus vatandaşlığı da bulunan George Haswani.  Haswani HESCO Mühendislik ve İnşaat adlı şirketi aracılığıyla Esad rejimi ile IŞİD arasında petrol alışverişine aracılık ediyor.

AB'nin kara listesinde

Mart ayında Haswani'nin faaliyetleri AB tarafından da tespit edildi ve AB'nin kara listesine alındı. ABD Hazine Bakanlığı'nın kara listeye aldığı bir başka isim ise Rus vatandaşı ve aynı zamanda Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Kirsan Ilyumzhinov. Rus işadamı, Suriye Merkez Bankası'nın yaptırımları bypass etmesine yardımcı olmakla suçlandı.

Kremlin: Amacımız Türk yönetimini suçlamak değil

Erdoğan'ın 'İspatlasınlar bu makamda durmam' sözlerine Kremlin'den yanıt geldi. Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, 'Türkiye'nin IŞİD'le petrol ticareti yaptığı bilgisinin' Türk hükümetini suçlamak için değil, terörle mücadele için kullanılacağını vurguladı. Erdoğan'ın, Rusya'nın bu iddialarını kanıtlaması halinde istifaya hazır olduğunu açıklamasını da değerlendiren Peskov, şöyle konuştu: "Bu yeni bir açıklama değil. Mevcut durumda önemli olan bilgi sahibi olmak ve bu bilgiyi herhangi bir şeyi kanıtlamak için değil terörizmle mücadele için kullanmaktır. Bu bilgi, terörizmle mücadele için kullanılacaktır. Peskov, Su-24 uçağının düşürülmesi sonrası Rusya ile Türkiye Savunma Bakanlıkları arasında sonlandırılan askeri iletişim kanallarının ne zaman canlandırılacağı sorusuna "Bunun hakkında konuşmaya henüz hazır değilim" yanıtını verdi. Davutoğlu, bugün yaptığı açıklamada "Rusya'ya tekrar çağrımız, benzer olaylar yaşanmaması için askeri iletişim kanallarını açalım. Daha büyük çaplı krizlerin önüne geçelim" demişti.

1-378.jpeg

Ortak rafineri bile işletiyor

Haswani, Suriyeli Hristiyan bir aileden geliyor. Esad'ın akrabalarından biri ile evli ve iç savaştan önce Suriye'deki petrol rafinerilerinde çalıştı. Rusya'da eğitimgördü. Bu sırada Rusya'nın özellikle savunma ve güvenlik alanındaki krem tabakasıyla ilişki kurdu (Putin'in de aralarında olduğu). Hesco Mühendislik ve İnşaat şirketini kurdu ve ilişkileri sayesinde Rus petrol ve gaz şirketlerinin ayrıcalıklı haklarını elde etti. Hesco kısa süre içinde büyüdü. Rus ordusu ve Rus petrol şirketlerinin ihtiyacı olan makine ve yedek parça ihtiyacını, ithalat yoluyla karşılamaya başladı. Şirketin Rusya'daki merkezinin başına damadı Yousuf Arbash'ı getirdi. Arbash, Hafız Esad döneminde Suriye askeri istihbaratının başı olan Ali Duba ile Moskova'da çok yakın ilişki kurdu ve onun oğlunu da şirket bünyesine kattı.

George Haswani, bu arada Suriye'de petrol sektöründeki ilişkilerini de çeşitli vesilelerle güçlendirdi. Bu ilişkiler IŞİD petrol rafinerilerini ele geçirince de sürdü. Haswani, IŞİD'e eleman ve ekipman sağlayarak rafinerilerin canlı tutulmasına katkıda bulundu. Öyle ki, IŞİD ile bir rafineride ortaklığa bile gitti.

Erdoğan söylemişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Paris'te, "DAİŞ'ten petrol alan kişinin Rus ve Suriye vatandaşı olduğunu ABD açıkladı" demişti. O kişinin George Haswani olduğu ortaya çıktı.

(Vatan)
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.