Erzurum Haber Girişi : 23 Haziran 2017 18:45

İtirafçı zabıt katibi: Promosyon paraları...

İtirafçı zabıt katibi: Promosyon paraları...
İtirafçı zabıt katibi: Promosyon paraları örgütlere 'sus payı' olarak isteniyordu.
Erzurumajans-Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen FETÖ/PDY davasında etkin pişmanlıktan yararlanarak 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına mahkum edilen zabıt katibi Selim K. "Bankaların verdiği promosyon paralarına 'haram' deyip himmet olarak bizden istediler. Ben 'bize haramsa size nasıl helal oluyor?' dediğimde 'bizi sorgulama' dediler. Bu promosyon paralarını 'yurt dışında bize, okullara musallat olan çeteler, örgütler var onlara sus payı olarak, bize bulaşmasın diye veriyoruz' diyorlardı" dedi.

Darba girişimi sonrası FETÖ/PDY'nin adliye yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında Erzurum Adliyesi'nde görevli zabıt katibi Selim K., 23 Ağustos 2016'da tutuklandı.  Cezaevindeyken savcılığa başvuran Selim K. örgütün deşifresine yönelik bilgiler verdi. Etkin pişmanlıktan yararlanan Selim K., 9 Aralık 2016'da tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede Selim K. için 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istendi ve etkin pişmanlık kapsamında cezasında indirim talep edildi. 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, Selim K.'nın ByLock kullanıcısı olmadığı, örgütün sohbet toplantılarına katıldığı belirtildi.

'ALLAH KİTAP KURAN DİYEREK İNSANLARI KULLANDILAR'

Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen ilk celsede Selim K. ile avukatı hazır bulundu. Örgüt içerisinde yer aldığı için çok pişman olduğunu belirten Selim K., dini duygularının istismar edildiğini anlattı. 2014 yılında örgütle olan bağlantısını kopardığını savunan Selim K. şunları söyledi:

"'Türkçülüğü yayıyoruz, bayrağımızı dalgalandırıyoruz' diyerek kandırıyorlardı. Peygamberimize kurban, adak, burs adı altında himmet topluyorlardı. 2012 yılında iş bulmak, dışarıda 'it kopuk olmayayım' diye bunların eline düştüm.  Allah, Kuran, kitap diyerek insanları kullandılar. Bankaların verdiği promosyon paralarına 'haram' deyip himmet olarak bizden istediler. Ben 'bize haramsa size nasıl helal oluyor?' dediğimde 'bizi sorgulama' dediler. 'Nasıl islamı kabul ettiysen bizi de edeceksin' denildi. Bu promosyon paralarını 'yurt dışında bize, okullara musallat olan çeteler, örgütler var onlara sus payı olarak, bize bulaşmasın diye veriyoruz' diyorlardı. 2012'de göreve başladım, benden sürekli para istemeye başladılar. Himmet vermediğim için 2 kez tehdit aldım. 'HSYK'da, bakanlıkta, adliyede abilerimiz var. Biz ne dersek yaparlar' dediler. 'Sözünü tut, şefkat tokatı yersin' diyerek tehdit edildim. Özel yetkili mahkemeden bu nedenle alındım. 23 Ağustos 2016'da tutuklanınca eşim 6 aylık hamileydi, çocuğumu kaybettim. Zıkkımın kökünü yeseydim de bunların eline düşmeseydim, Allah'ın belası yere gitmeseydim. Şerefsiz, namussuz, haysiyetsiz örgütün yüzünden herşeyimi kaybettim. Cezaevinde aklım başıma geldi. Keşke oraya girmeden gelip herşeyi anlatsaydım. Keşke en küçük bağ kurmasaydım. Bildiğim ne varsa herşeyi anlattım. Bu vatana asla ihanet etmedim."

CEZASI ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, Selim K.'nın 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçunu işlediğini kabul ederek önce 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında  cezası 7 yıl 6 aya çıkarılan Selim K., etkin pişmanlık kapsamında 3/4 oranında indirim yapılarak 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme Selim K.'nın cezasını 2 yıl süre ile erteledi.

Hümeyra PARDELİ/DHA
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.