Kaçan balık büyük oldu!

  • BERARD HABER DETAY

Yıllardan beri hayalini kurduğu arı ürünlerinin üretimini gerçekleştirmek için tesis yeri arıyordu Taner Bayır. Bir süre önce MÜSİAD Şube Başkanlığını da yapan, müteşebbis, üretim ve istihdam diyen pozitif işadamlarımızdan biridir. Tam da Erzurum’dan umudunu kestiği bir anda 2.Organize Sanayi Bölgesi’nde ‘yerimiz var, gel’’ müjdesin almış, koşa koşa gitmiş, tesisini kurmuştu. Erbal adlı şirketinin artık üretim için 1200 metre karelik bir yerleri vardı ve önünde bir engeli yoktu, bundan iyisi Şam’da kayısıydı! Hiçbir yerden kredi talep etmemiş, almamış, kendi öz sermayesi ile bu yatırıma imza atmıştı. En modern cihazları getirip monte etmiş, tesisin birimlerini de üretime uygun bir şekilde dizayn etmişti. 10 milyona yakın bir masrafla işe koyulmuştu. Artık iç ve dış piyasadan sipariş alabilirdi. Aldı da. Hem de Amerika’dan. İlk etapta 18 tonluk bir bal siparişi almış, ürünleri karşılamak için kolları sıvamıştı. Ama olmadı. Hayaller Hawai, gerçekler Sanayi olmuştu! 2.Organize’de Tekstilkenti’i de yerle bir eden tahkimat duvarının yıkılması onun da tesisine büyük zarar vermişti. 7 milyonluk bir kamu zararı vardı. Hasar büyüktü ve yıkım kararı da çıkınca artık bu tesisin ona yar olmayacağı anlaşıldı…

 

 

Duvarları çatlamış, binbir güçlükle temin ettiği cihaz ve malzemelerinin büyük bölümü hasara uğrayan Erbal’da artık taşınma kaçınılmazdı. Çocuğu gibi baktığı tesisi bir an önce terketmesi gerekiyordu, çünkü artık burada kalınması hayati tehlike demekti. Öyle de yaptı Taner Bayır. Apar topar yer aradı ve imdadına bu defa 1.Organize Sanayi’nin Bölge Müdürü Murat Urkuç yetişti. Urkuç, zor durumdaki bu işadamına kılı kırk yararak 1.Organize’de 1600 metre karelik bir yer buldu ve tahsisini de hemen yaptı. 2.Organize’nin Müdürü Fırat Karakaya ile geçen yazın ziyaretine gittiğimde çok heyecanlıydı. Bir an önce üretime geçmek için kıpır kıpırdı. Ancak, bir sonraki görüşümde o Taner Bayır’dan eser yoktu.  Bu son görüşümde çökmüş gibiydi adeta. ‘’Başımıza gelen bu beklenmedik skandal olay yüzünden en çok da Amerika’dan gelen siparişlerin iptal edilmesine üzüldüm. Bu anlaşma bizim için çok önemliydi, maalesef kaçan balık büyük oldu.’’ diyordu Bayır ve uğradığı kamu zararının karşılanması için hukuki savaş başlattı.

 

 

TUTTUĞUM BABA SÖZLER: İkimiz de birbirimizde olmayan şeyleri aradık. Sen bende kusur, ben sende huzur!

DUVARIN DİLİ: Bazı sözler incidir. Bazıları da incitir!

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.