Erzurum Haber Girişi : 04 Ağustos 2021 14:10

Kan bağışı vücut direncini düşürmüyor

Kan bağışı vücut direncini düşürmüyor
Pandemide kan vermenin vücut direncini etkilemeyeceğini ifade eden Üzer, bağışçıların rahatlıkla Kızılay'a kan bağışında bulunabileceklerini belirtti. 

ERZURUM AJANS - Kızılay Doğu Anadolu Kan Merkezi Müdürü Abdullah Üzer, pandemi döneminde kan bağışının azaldığını dile getirdi. 

 


Türk Kızılay Doğu Anadolu Kan Merkezi, kan bağışı yapmak isteyen kişiler için her ortamda çalışmaya devam ediyor. Kent Meydanı'na kurulan mobil kan merkezleriyle bağış yapmak isteyen kişilere ulaşıyor.
Kızılay Doğu Anadolu Kan Merkezi Müdürü Abdullah Üzer, pandemi ortamı olsa bile kan bağışı yapacak vatandaşlara kan bağışı konusunda çağrıda bulundu.

 

Üzer, pandemi döneminde bağışçıların azaldığını ifade ederek, "Kan bağışını etkileyen birçok olumlu veya olumsuz faktörler vardır. Bunlar olumsuz hava koşulları olabilir, bazen ulaşımda sorunlar olabilir, olumsuzlukların üzerine bir de dünyamızı ve ülkemizi etkileyen pandemi de eklendi. İnsanların kalabalık ortamlardan uzak durmalarının sakıncalı olduğu söylendi. Bu da ister istemez kan bağışlarını etkiledi. Her olumsuz ortama rağmen hastalarımızın ihtiyacı olan kanı karşılama da özverili olmak zorundayız. Kan bağışı noktasında kök hücre projesi noktasında da önemli adımlar atıyoruz. İlik nakli bekleyen kök hücre konusunda bağışçı kazandırıyoruz. Pandemi hiçbir zaman bizleri etki altına almıyor çünkü bizleri bekleyen hastalarımız bulunmaktadır. Kan bağışında bulunmak isteyen bağışçılarımızın bir takım çekinceleri olabilir, şunu bilsinler ki Türk Kızılay’ı olarak pandemi kuralları çerçevesinde kan alımlarını yapıyoruz" dedi.“Vücut direnci düşmez”

 


Pandemi döneminde bağışçıların vücut direncinin düşmeyeceğini kaydeden Üzer, “Bağış yapan vatandaşlar şunu bilsin ki pandemide kan verirsem vücut direncim düşer mi, asla böyle kaygıları olmasın, kan bağış noktalarımıza gelip güvenli şekilde kan bağışında bulunabilirler. Bilinmeli ki kan acil değil sürekli ihtiyaçtır, ameliyat olacak hastalarımız bulunmaktadır, tedavi görmek isteyen kanser hastalarımız var, bu vatandaşların ihtiyaçları devam etmektedir. Bizler sağlığın birer parçasıyız ve kimselerin sağlığı ile oynayamayız” şeklinde konuştu.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.