ERZURUM AJANS - Onur SAĞSÖZ / Erzurum Devlet Tiyatrosu sanatçıları Yılmaz Karakuzu ile Oğuzhan Vartolioğlu, sahne alamadıkları Pandemi sürecinde Türk tiyatrosunun bir geleneği olan kukla, maske ve Karagöz figürleri üretti.

 

 

Aynı zamanda Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNIMA - Union International De La Marionette) üyesi olan Doğu Anadolu’daki tek kukla ve Karagöz temsilcileri, unutulmaya yüz tutan bu gelenekleri geleceğe aktarmak için ‘O-Y’ adını verdikleri atölye kurdu. Maske üretiminde Türkiye’deki sayılı ustalar arasında yer alan ikili, Türk kukla ve Karagöz sanatını yaşatmak için çalıştıklarını söyledi.

 

 

“ÇOK AZ KİŞİ KALDI”

 

Türkiye’de çok az tiyatro ve kişi tarafından icra edilen kukla sanatını Erzurum’da yaşatmak istediklerini belirten sanatçı Yılmaz Karakuzu, “Pandemi sürecini en iyi şekilde değerlendirdik ve çok sayıda kukla ve maske yaptık. Maalesef ülkemizde bu işi yapan çok az ve değerli ustalarımız kaldı. Onların izinden yürüyerek bu sanatı Erzurum’da yeni nesle tanıtmak, oyunlar sahnelemek istiyoruz. Ayrıca Karagöz sanatını diri tutmak da en büyük arzumuz” dedi.

 

 

“GELENEĞİMİZİ YAŞATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

 

Tiyatro sanatçısı Oğuzhan Vartolioğlu ise kukla sanatıyla birlikte dünya tiyatrosunda önemli bir yeri olan maskeleri de tasarladıklarını dile getirdi. Vartolioğlu, “Maske tiyatrosu dünyada ilgi odağı ama Türkiye’de ne yazık ki çok az tiyatroda icra ediliyor. Biz bunu daha geniş kitlelere tanıtmak ve duyurmak istiyoruz. Farklı malzemeler ve özellikle plastikten maskeler üretip, mask oyunları hazırlıyoruz. Tek amacımız bu geleneklerimizi yaşatmak” diye konuştu.

 

 

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Uğur cinyakoğlu 01 Haziran 2021 16:44

    Böyle kaliteli işler yapabilen bu olgunlukta kimler kaldı ? Kesinlikle kurum ve kuruluşlarca desteklenmesi gereken işlere imza atıyorsunuz . Emeğinize sağlık .