• BERARD HABER DETAY
Ekonomi Haber Girişi : 21 Mart 2022 13:27

KDV indirimi yolda

Sabah gazetesi, 150 metrekarenin üzerindeki evlerde yüzde 18'lik KDV'nin azaltılacağını yazdı.

ERZURUM AJANS - Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın KDV'nin sadeleştirilmesine yönelik çalışmasında sıra konut sektörüne geldi.

 

Enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle durma noktasına gelen sektörlerin hareketlenmesini sağlamaya çalışan iktidar, ikili KDV sistemine yönelik bir çalışma yaptı. Buna göre gıdanın ardından sıra konut sektörüne geldi.Sabah gazetesinin haberine göre, sektör temsilcileri konutta 1-2 metreyi geçmesi durumunda yüzde 18 KDV ödenmesinin usulsüz uygulamaları da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Projede, satışta, tapuda evin net metrekaresinin kullanımını teşvik edecek vergi uygulaması görüşü ön plana çıktı.Yeni modelle tüketici çok yüksek bir fahiş artışla karşı karşıya kalmayacak. Yeni sistemin benimsenmesi durumunda tüketicinin 151 metrekare konut alımında 150 metrekarelik bölüm yüzde 8, 1,  metrekarelik bölüm yüzde 18'den vergilendirilecek.Örneğin; 1 milyon liralık 150 metrekarelik daire 80 bin lira KDV ödenirken, 155 metrekarede ise 180 bin lira KDV ödeniyor. Yeni sistemle 5 metrekarelik bölüm yüzde 18'den vergilendirilecek bu tutar da 5805 lira olacak. Bu durumda ödenecek tutar 85 bin 805 lira olacak. Sektör temsilcileri düzenlemeyle 150 metrekarenin üzerinde konutlarda talebin artacağını, sektörün canlanacağını, fiyatların da düşeceğini dile getiriyor.Sıfır konutları kapsayan KDV indirimi olması durumunda yapılacak olan indirim, orana bağlı olarak değişecek.Ayrıca, tapu harçlarında da düzenlemeye gidilmesi bekleniyor. Tapu harcı evin değerinin binde 20'si oranında alınıyor. Bugün itibarıyla 1 milyon liralık evde alıcı 20 bin lira, satıcı da 20 bin lira tapu harcı ödüyor.

 

KAYNAK: www.aykiri.com.tr

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.