• AKTAŞ
İlçeler Haber Girişi : 24 Ekim 2014 12:44

Korkut'tan Fosfor Mustafa Paşa'nın torununa tespih

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, kurtardığı tarihi İstanbul Kapı'nın banisi Fosfor Mustafa Paşa'nın aynı zamanda torunu olan Mehmet Erol Yarar'a Oltu taşı tespih hediye etti.
Erzurumajans-Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, kurtardığı tarihi İstanbul Kapı'nın banisi Fosfor Mustafa Paşa'nın aynı zamanda torunu olan Mehmet Erol Yarar'a Oltu taşı tespih hediye etti.

Erol Yarar, Kayak Federasyonu Başkanı ve ekonomist olarak Erzurum'a destek olmaya çalıştığını ifade ederek tespihin şehre inancın nişanesi olarak kabul ettiğini belirtti.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Erzurum'da çeşitli girişimler için bulunan Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar'a şehrin önemli ekonomik değeri Oltu taşı tespih hediye etti. Erzurum'un önemli tarihi eserlerinden biri olan İstanbul Kapı'nın banisi Fosfor Mustafa Paşa'nın aynı zamanda torunu olan Erol Yarar, Belediyeyi ziyaretinde hediye edilen tespihten mutluluk duyduğunu belirtti. İstanbul Kapı projesinin tamamlanması nedeniyle düzenlenen açılış programına da katılan Erol Yarar dünün güvenlik kaygılarıyla yaptırılan tarihi eserlerin bugün ekonomik değer olarak farklı bir işleve ulaştığını vurguladı. Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut'un bu eserlere sahip çıkarak tarihi kurtardığı gibi tarihi eserlerin ekonomik değer olarak şehir ekonomisine katılışının yolunu açtığını söyleyen Yarar, "Dedem Fosfor Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilen bir değeri Yakutiye Belediye Başkanımız Ali Korkut, yeniden şehre kazandırdı. Bir eseri yapmak kadar onu yaşatmakta önemli. Ali bey, çok önemli bir iş yapmıştır. Kendisini kutluyorum" dedi.

Tespihin Erzurum'a bir gönüllü olarak katkı sunmasının nişanesi olarak gördüğünü belirten Yarar, hediye için Ali Korkut'a teşekkür etti. Belediye Başkanı Ali Korkut, Oltu taşının Erzurum'un önemli ekonomik unsurlarından biri olduğunu hatırlatarak şehrin bir yerlere gelmesinin bir bütünlük içereceğine değindi. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.