Kültür-Sanat Haber Girişi : 29 Aralık 2020 15:59

Kulağımız sende Cengiz hocam!

Kulağımız sende Cengiz hocam!
Prof.Dr. Cengiz Şengül, Erzurumlu değerli bir akademisyen ve nefesli saz ustasıdır.

Erzurumajans-Vedat Refayeli-Prof.Dr. Cengiz Şengül, Erzurumlu değerli bir akademisyen ve nefesli saz ustasıdır. TRT Erzurum Radyosu’nda sözleşmeli olarak uzun yıllar ağabey Bayram Şengül ile birlikte proğrama çıkan ve kavalıyla özellikle türküseverlerin gönüllerinde taht kuran bir isimdir... Ve bilhassa onu daha çok Erzurum’dan Nurullah Akçayır’ın Yare Söyle proğramlarından tanıyorduk.

 

2017 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi’ndeki görevinden ayrılarak Antalya Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne geçiş yapan Şengül, çok kısa süre içerisinde burada da farkındalığını ortaya koydu. Bölüm Başkanlığına da getirilen Şengül usta, TRT Antalya Radyosu ile de hayırlı bir sözleşmeye imza attı.  Ancak kıymetli sanatçı hocamız bu defa sadece enstrümanı ile değil, proğram yapımcılığı ve sunuculuğunu da ortaya koydu, bu alanda da ‘varım’ dedi. Evet. Çarşamba günleri 17.00-18.00 saatleri arasında TRT Türkü’de yayınlanan ‘Genç Türkü’ proğramına başlayan ve Ağustos ayında 3’ncü yılına girecek olan Cengiz hoca, sanatçı Sevilay Gök ile çok kısa süre içerisinde türküseverlerin müdavimi olmayı başardı, o günü, o saati iple çektirmeyi başardı.

 

Halk  kültürünün gelişmesini sağlamayı amaçlayan, unutulmaya yüz tutan türkü söyleme ve saz çalma geleneğini yaşatmayı hedefleyen  proğramı ile özellikle genç ses ve saz sanatçılarına proğramlarında kapıları ardına kadar açan Cengiz hoca, maşallah diyelim, bir gidiyor, pir gidiyor. TRT Türkü dinleyen ve her fırsatta Cengiz hocanın proğramını izleyen biri olarak bu hemşehrimle gurur duyuyorum. Çok iyi gidiyorsun Cengiz hocam, görmesek, görüşmüyor olsak da unutma. Kulağımız sende!

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Aydın yavilioğlu 30 Aralık 2020 22:38

    Syn.Abdullah hocamızın gerek Erzurum'a gerekse başında bulunmuş olduğu kuruma emeği inkar edilemez.Bende bir Dadaş olarak sevgi ve memnuniyetimi iletme hakkımı kullanmak istedim...