Ekonomi Haber Girişi : 23 Mayıs 2022 10:22

Kur farkı yansıtıldı, otomobil fiyatlarına bir zam daha geldi: 1 haftada 35 bin TL arttı

Kur farkı yansıtıldı, otomobil fiyatlarına bir zam daha geldi: 1 haftada 35 bin TL arttı
Araba fiyatlarındaki fiyat artışı sürüyor. Otomotiv firmaları, dövizin yükselmesiyle birlikte kur farkını fiyatlara yansıttı.

ERZURUM AJANS / Araba fiyatlarına yüzde 3 ile 7 arasında zam yapılırken, vergi dilimi değişen bazı modellerde fiyat artışı yüzde 10'a yaklaştı.

 

Yüksek faizler ve döviz kuru nedeniyle sıfır araç almak imkansız hale geldi. En ucuz sıfır araba fiyatı 300 bin TL'yi aşarken, zamlar gelmeye devam ediyor.

 

Döviz kurunun yeniden yükselmesi, otomotiv firmalarını da harekete geçirdi. Birçok marka geçen hafta kur farkını fiyatlara yansıttı. Zam oranları yüzde 3 ila yüzde 7 arasında değişiyor. Vergi dilimi değişen bazı modellerde ise fiyat artışı yüzde 10’a yaklaştı. Renault, Fiat, Nissan ve Honda geçen hafta zam yapan markalar arasında.

 

BİR HAFTADA 35 BİN TL ZAM

 

Dünya'dan Aysel Yücel'in haberine göre, son dönemde otomotiv markaları sadece sanayi ve lojistik maliyetlerdeki artışı fiyatlara yansıtıyordu. Ancak döviz kuruna bağlı bir sektör olan otomotivde, kur zamları yeniden devreye girdi.5 Mayıs’tan bugüne dolar/TL kuru yüzde 7 artarken, Euro/TL ise yüzde 7.20 arttı. Markaların geçen hafta kur farkını fiyatlara yansıttığı görüldü. Honda’da fiyatlar geçen hafta yüzde 3-4 artarken, Fiat, Nissan ve Renault’da da benzer artışlar yaşandı. Birkaç örnek vermek gerekirse, önceki hafta 313 bin TL olan Renault Clio’nun baz versiyonunun (Joy 1.0 Sce 65 bg) liste fiyatı, geçen hafta 327 bin 900 TL olarak güncellendi. Yapılan zamlar sonrası vergi dilimi değişen bazı modellerde zam oranı çok yüksek oldu. Renault Taliant’ın baz versiyonunun fiyatı geçen hafta 31 bin TL zamlanarak 355 bin TL’ye çıktı. Önceki hafta 593 bin 700 TL olan Honda Civic’in (1.5L VTEC Turbo Eco-Premium) fiyatı, 35 bin TL zamlanarak geçen hafta 629 bin 400 TL’ye çıktı.

 

http://www.erzurumajans.com"FİYATLAR YÜZDE 20 ARTACAK"

 

Kur artışının dışında markalar maliyet artışlarını da fiyatlara yansıtmaya devam ediyor. OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, Merkez Bankası’nın açıklamaları doğrultusunda yıl sonuna kadar sadece enflasyondan kaynaklı otomobile en az yüzde 20 zam beklendiğini söyledi. Erciş, bu yılın başından bu yana yapılan zamların da yaklaşık yüzde 20 olduğunu ifade etti. Kaynak: www.aykiri.com

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.