''Lânete uğramak...''

 • AKTAŞ

Diyanet İşleri Başkanı Ayasofya'da okuduğu cuma hutbesinde; Fatih Sultan Mehmet Ayasofya'yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen "lanete uğrar" dedi.

 

Atatürk'ün kurduğu Diyânet'in Başkanı; "İslâm barış dinidir" denilmesinin aksine elinde tuttuğun kılıçla siyasi hutbe okuyan Ali Erbaş söyler misiniz "lânete uğrar" dediğiniz Atatürk mü? Yine söyler misiniz Allâh adına bu "lânet" okuma yetkisini size kim verdi? Söyler misiniz sizi sözün demi yerine, sözün kemini söylemeye iten saik ne?

 

Ayasofya'nın tümüyle ibadete açılmasına eyvallâh. Karşı çıkan yok. Siyasal ve toplumsal mutabakat var. Ama hutbede elinizde tuttuğunuz kılıçla mı dünyada oluşan islâm karşıtı "islamofobi" algısını yok edeceksiniz?

 

Diyanet sitenizde ve Erzurum'da kıldığımız cuma namazı hutbesinde yer almayan, ama Ayasofya'da okuduğunuz hutbeye "lânete uğrar" bölüm ve sözlerini ne maksatla ilâve ettiniz söyler misiniz? Hangi ayet ve hangi hadislerden alıntı yaparak kapalı istiare yollu "lânete uğrar" vurgusu yaptınız?

 

Atatürk'e olur-olmaz dil uzatanlara Hz. İsa'nın bir sözünü hatırlatmak isterim: "İlk taşı içinizdeki günahsız olanınız atsın"

 

"Dilin zekâti hayır konuşmaktır" Ali Erbaş...

 

Bu çiğ ve bu boş sözler, Şeyhülislâm Yahya'nın Erzurumlu Nef'ye "kâfir" dediği sözünü hatırlattı:

 

"Bize kâfir demiş Müftü Efendi
Tutalım ben ana diyem müselman
Varınca yarın Rûz-i Cezâ'ya
Ikimiz de çıkarız anda yalan"

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • Ömer Koçer 02 Ağustos 2020 19:14

  Diyanet Reis-i sadece Fatih?in vasiyetinden bahsetmiş kim üzerine alıyorsa alsın . Neden kılıç bir sembol rahatsız etmiş . Önemli olan Ayasofya?nın açılması diğeri bahane önemsemiyoruz .

 • Sabri TOPDAĞI 27 Temmuz 2020 22:10

  Kaleminize sağlık sayın müdürüm.

 • Mehmet Ay 27 Temmuz 2020 03:09

  Az ve öz bir yazı. Teşekkür ederim.

 • Adaletli 26 Temmuz 2020 23:05

  Atatürk kapatmadıysa neden böyle gocunursunuz anlayamadım bir insanı sevin ama TAPMAYIN sn.. Eski müdürüm

 • Has dadaş 26 Temmuz 2020 23:03

  Ali Erbaş yalnız değildir.

 • Dadaş 26 Temmuz 2020 21:42

  Avrupası her fırsatta İslam alemine ve Türk alemine istediği mesajı istediği şekilde verirken siz neden rahatsız oldunuz Fevzi Budak beyyuu. Hayırdır var sayalım ki lanet ya da beddua var ortada. Üzerine alınana alınsın. Bunu yapan her kim ise ona ulaşır. Neden Atatürk ü sizde bazıları gibi tanrı olarakmı görüyorsunuz. Nedir bu teleş Fevzi beyyy avrupaya İslamı şirin gösterme çabası. Avrupa ne yaparsan yap. İSLAM ı terörizm Müslümanı terörist görür. Onun için bırak onlar kılıçın manasını iyi bilir ve ondan anlar. Sen yorma kafanı böyle şeylerle.