• BERARD HABER DETAY
Türkiye Haber Girişi : 03 Nisan 2016 13:30

Mahkemelere seri yargılama geliyor

Yargının hızlandırılması ve iş yükünün azaltılması maksadıyla getirilen arabuluculuk ve uzlaşma müesseselerinin ardından Türk hukuk sistemine yeni bir uygulama daha giriyor.
Erzurumajans-Hükümet, birçok Avrupa ülkesinde uygulanan 'Seri yargılama' sisteminin Türkiye'de de geçerli olması için çalışma başlattı. 

Adalet Bakanlığı yetkilileri seri yargılama sistemin nasıl işlediği ile ilgili bir çalışma yaparak, Fransa örneği yerinde incelendi. AK Partili hukukçu milletvekillerinin de destek verdiği çalışma hayata geçerse, Türkiye'de basit suçlarla ilgili bile yıllar süren davalar kısa zamanda neticelenecek. Yapılan çalışmaya göre; seri yargılama sistemi şöyle işleyecek: Savcı, dava dosyasını, suçlunun suçunu ikrar etmesi şartıyla, seri yargılama yapılması talebi ile mahkemeye gönderecek. Mahkeme hakiminin bu talebi kabul etme veya reddetme yetkisi bulunuyor. Hakim seri yargılamayı kabul ederse, suçluyla alakalı karar kısa zaman içinde verilecek. Bu sürenin 5 veya 7 gün olabileceği değerlendirmesi yapılıyor. Suçlunun suçunu kabul etmesi durumunda seri yargılamanın yanı sıra üçte bir nispetinde ceza indirimi de söz konusu olacak. Hakimin veya suçlunun seri yargılama usulünü kabul etmemesi durumunda ise normal yargı süreci işleyecek. Adalet Bakanlığının çalışmasında seri yargılama çerçevesine girmeyen suçlar da tespit ediliyor. Bunlar arasında çocuklara karşı işlenen suçlar da bulunuyor. Seri yargılama konusu yapılabilecek suçların, genellikle üst sınırı üç ya da 5 yıl hapis cezası içeren suçlar olabileceği ifade ediliyor. Bakanlığın taslağında, hakim ve savcılara uzlaşma uyguladıkları davalar oranında bir terfi de planlanıyor.

Yücel Kayaoğlu - TÜRKİYE GAZETESİ
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.