• AKTAŞ
Ekonomi Haber Girişi : 05 Mayıs 2022 18:36

Memur ve emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek?

TÜİK'in Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla memur ve emeklilerin maaş zammı netleşmeye başladı.

ERZURUM AJANS / Memur ve memur emeklilerine şimdiden yüzde 24,71 enflasyon zammı, SSK emeklilerine de yüzde 31,71 zam imkanı doğdu. Zamlar Mayıs ve Haziran ayındaki verilerle birlikte kesinleşecek.

 

TÜİK verilerine göre enflasyon Nisan'da yüzde 7,25 arttı, yıllık bazda yüzde 69,97'ye yükseldi.  Dört aylık enflasyon yüzde 31,71 olarak gerçekleşti. Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla memur, memur emeklisi ve SSK emeklileri için şimdiden zam imkanı doğdu.

 

Memur ve memur emeklileri yılda iki kez maaşlarını zamlı alıyor. Zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor ve geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa maaş zammına yansıyor.

 

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİNE YÜZDE 24,71
Memur ve memur emeklisi temmuzda yüzde 7 toplu sözleşme zammı alacak. Dört aylık enflasyon baz alındığında memur ve memur emeklileri için şimdiden yüzde 24,71'lik enflasyon farkı imkanı doğdu. Mayıs ve haziran aylarındaki enflasyon verisiyle zam farkında son rakam netleşecek.SSK EMEKLİSİNE YÜZDE 31,71 ZAM
SSK emeklileri de aylıklarına 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. Dört ay itibariyle bu rakam şimdiden yüzde 31,71'i buldu. Emeklilerin alacağı zam oranı temmuz ayında netleşecek. www.aykiri.com.tr

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.