Erzurum Haber Girişi : 30 Kasım 2012 14:00

Merkezi ısı santrali son teknolojiyle yenilendi

Atatürk Üniversitesi Merkezi Isı Santrali a’dan z’ye yenilendi.
Erzurumajans-Atatürk Üniversitesi Merkezi Isı Santrali a’dan z’ye yenilendi. Yapılan yenilenme sonucu Atatürk Üniversitesi’nin ısınma kapasitesi 42 milyon kilokalori/saatten 51 milyon kilokalori/saate çıkarıldı. Üniversite içerisinde tesise bağlı 14 km’lik boru hattının bakım ve onarımı yapıldı ve 14 eşanjör dairesindeki teknoloji tamamen değiştirildi.
Atatürk Üniversitesi’nin Merkezi Isı Santrali 1972 yılında Türk-Alman ortaklığında Selnikel firması tarafından kurularak işletmeye alınmıştı. 2004 yılında sistemde bazı düzenlemeler yapılmış, ancak giderek büyüyen üniversitenin ihtiyaçlarını karşılayamadığından 2012 yılında ısı santrali için yeni bir ihale yapılmış ve Haziran ayında çalışmalar başlatılmıştı.
Genel Sekreterlik yetkilileri, lojmanların büyük kısmının da mantolanmasıyla birlikte, Merkezi Isı Santrali’nde yapılan yenilenme sonucunda, ısı kaybının önemli ölçüde önlendiğini ve ısı kalitesinin arttığını ifade ettiler.
Merkezi Isı Santralı yüz bin kişinin yaşadığı Atatürk Üniversitesi’nin önemli bir ihtiyacını karşılıyor.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.