Erzurum Düzenleme Tarihi : 29 Haziran 2022 12:20 Haber Girişi : 27 Haziran 2022 12:35

Milyonlar harcandı ihmaller zincirine kurban gitti

Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları öncesi milyonlarca lira harcanarak Erzurum'da yaptırılan Türkiye'nin ilk kayakla atlama kuleleri, bir türlü dikiş tutmuyor.

ERZURUM AJANS / 2014 yılında yaşanan heyelan nedeni ile yerle bir olan pistlerde, onarımın ardından bir kez daha çökme meydana geldi.

 

2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için Erzurum’un merkez Palandöken ilçesi Kiremitliktepe’de 100 milyon lira harcanarak yaptırılan Türkiye’nin ilk kayakla atlama kulelerinin pist kısmındaki kayma bir türlü durdurulamıyor.

 

Açılışı Ocak 2011’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ve Uluslararası kamplara ev sahipliği yapması planlanan tesislerde, sporcuların kalması için bir de otel inşa edilmişti. Bir süre Kayak Federasyonuna devredilen tesislerde, pistinin bombeli olması nedeni ile yaz atlayışı hiç yapılamamış, beklentileri karşılamaması nedeni ile Kayakla Atlama Milli Takımımız bile yabancı ülkelere giderek kamp yapmak durumunda kalmıştı. Yalnızca kış atlayışı yapılabilen tesislerin işletmesinden vaz geçen Kayak Federasyonu, Gençlik Spor Bakanlığına geri vermişti.

 

 

2014’de yerle bir oldu

 

2011 Oyunlarının ardından 2014 yılında tesislerde meydana gelen heyelan, bir kez daha Atlama Kulelerini ülke gündemine getirmişti. 95 ve 125 metre yükseklikteki iki kulenin önündeki pistlerde görülen açılmalar üzerine Gençlik Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü ve AFAD ekipleri inceleme yapmış, tedbir amaçlı tesisler boşaltılmıştı. Kış sezonunda hiç kullanılmayan tesisler, 6 Temmuz 2014 tarihinde yaşanan heyelan nedeni ile adeta yerle bir olmuştu. Deprem etkisi yaşatan olayda can kaybının yaşanmaması, tek teselli olmuştu.

 

 

EYOWF 2017’ye tamir edildi

 

Erzurum’da 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için yapılan ve 2014 yılında toprak kayması sonucu pistleri çöken atlama kulelerinin 2017 Avrupa Gençlik Kış Olimpik Festivali’ne (EYOWF 2017) yetiştirilmesi için yoğun çalışma başlatılmıştı. İhalenin ardından yüklenici firma fore kazıklar çakarak pistteki kaymayı durdurup, yerle bir olan tesisleri eski haline getirmişti.

 

İhmaller zinciri

 

Bu arada Büyükşehir Belediyesi atlama kulelerinin bulunduğu Kiremitliktepe’de  peyzaj çalışması yaparak, tesislerin etrafını çimlendirdi.  Ancak bu kez de ihmaller zinciri nedeniyle geçtiğimiz yıl belediyenin milyonlarca lira harcayarak yeşillendirdiği alanlar kül oldu. Tesislerin etrafı önce kuraklığa, sonra alevlere teslim oldu.

 

 

Bir kez daha pistler çöktü

 

Yapımından itibaren sürekli tartışmalara konu olan Türkiye’nin ilk ve tek Atlama Kulelerinin pist kısmında geçtiğimiz hafta bir kez daha çöküntü meydana geldi. 95 ve 125’lik kulelerin pistlerinde çukurlar oluştu.  Tesislerde inceleme yapan ekipler tüm faaliyetleri durdurarak, çöken kısmın üzerini kapattı. Spor İl Müdürlüğü yetkililerinin pistlerin onarımı için bakanlıktan ek ödenek talep ettiği öğrenildi. Cihat İncesu / Pusula 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Halis demir 29 Haziran 2022 21:14

    Orası dikiş tutmaz oraya harcanan parayla 5 fabrika açılır işsizlik azaltılırdı yazık değil mi bu kadar zengin değiliz