Kültür-Sanat Haber Girişi : 15 Ekim 2012 19:00

Mimar Sinan proje olimpiyatları başladı

Mimar Sinan proje olimpiyatları başladı
Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik KurultayI Mimar Sinan Proje Olimpiyatları başladı.
Erzurum Ajans-Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı ve Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları’nın açılışında konuşan Kurultay Bilim Kurulu Başkanı’ Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nın hem ülkemizde hem de katılımcı ülkelerde ses getireceğini, söyledi.

Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı Atatürk Alanı’nda düzenlenen törenle başladı. Törene Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı Bilim Kurulu Başkanı sıfatıyla Atatürk Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ve Erzurum’da düzenlenen 3. Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Toplantısına katılan yabancı konukları da katıldı.

Trabzon Belediyesi Kanuni Mehter Takımı eşliğinde Zorlu Grand Otel önünden Atatürk Alanı’na yapılan yürüyüşle start aldı. Törene Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Türksoy Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreteri, Kurultay Koordinatörü Prof. Dr. Düysan Kaseinov, Türk Dünyası Mühendisler, Mimarlar Birliği Genel Başkanı İlyas Demirci, Avrasya İpek Yolu (ESRUC) ve Kurultay Bilim Kurulu Başkanı Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ve 250’nin üzerinde akademisyen, ülke temsilcileri, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Alanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden tören horon gösterisiyle sürdü. Trabzon’da yılın Ahisi seçilen Cemal Hamzaoğlu’na şed kuşatma töreninin ardından selamlama konuşması yapan Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Türk Dünyası Mühendisler, Mimarlar ve Şehircilik Kurultayı’na ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Avrasya İpek Yolu (ESRUC) Başkanı ve Kurultay Bilim Kurulu Başkanı Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak Atatürk Alanı’ndaki etkinlikte Türk Dünyasında kültürel ve simgesel bir öneme sahip olan demir dövme törenine katıldı ve çekiç salladı.
Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde başlayan Kurultayın açılış konuşmaları kısmında konuşan Avrasya İpek Yolu (ESRUC) Başkanı ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı ‘Kurutay bilim Başkanı’ Prof. Dr. Hikmet Koçak, yaptığı konuşmada, Atatürk Üniversitesi’nin 30 ülkeden yüzden fazla üniversitenin katılımıyla kurduğu Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri (ESRUC) Konsorsiyumu’nun üçüncü toplantısına tamamlayarak katılımcı bilim adamlarıyla Trabzon’a geldiklerini ve bu büyük Kurultay’a katılmaktan gurur ve mutluluk duyduklarını, söyledi.

Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’nın hem ülkemizde hem de katılımcı ülkelerde ses getireceğine inanıyorum” diyen Koçak, “Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Konsorsiyumu’nu kurmamızın amacı karşılıklı olarak bilimsel bilgi ve uygulama tecrübelerimizi paylaşmak, ortak bilimsel çalışmalar ve projeler yapmaktır. 3. Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Toplantısı’nı 13-14 Ekim tarihleri arasında Erzurum’da Atatürk Üniversitesi’nde yaptık. ESRUC’a katılan yabancı bilim adamlarıyla birlikte Trabzon’a geldik. Şu anda aramızda Moğulistan’dan Kanada’ya kadar dünyanın pek çok yerinden gelen 70’e yakın bilim insanı bulunmaktadır. Erzurum’da tartıştığımız konu her üniversitenin en başarılı projesiydi. Gördük ki hepimizin elinde bilgi ve tecrübe var. Bunlardan en iyi şekilde istifade etmek amacıyla ‘İpek yolu Bilim ve Eğitim Kervanı’nın kuruluşunu gerçekleştirdik. Ve yine aldığımız bir kararla, ‘İpek yolu Medeniyetler Formu’nu kurduk. Bir üçüncü faaliyet olarak İpek yolu Üniversiteleri arasında ‘Kış Olimpiyatları’ yapılması kararını aldık. Buradaki toplantıdan da başarılı sonuçlar elde edileceğinden eminim.”

Açılış konuşmalarından sonra Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurutlayı, Kurultay Bilim Kurulu Başkanı Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Kurultay’a katılan bakanlara ve Kurultay Koordinatörlerine “Avrasya İpekyolu Üniversiteleri Birliği Onursal Mütevelli Beratı”nı takdim etti.
Türk Dünyası Mühendislik Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı ve Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları 17 Ekim de sona erecek.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.