AKP öz çocuklarını harcıyor!...

Orhan BOZKURT yazıyor- AKP Genel Merkezi tarafından alınan karar gereği artık üniversite mezunu olmayanlar İl başkanı olamayacak. Bu karar, Türkiye genelinde olduğu gibi Erzurum’da da  kongre sürecindeki  AKP İl Başkanlığı’nda ciddi bir yarış başlattı.

İşte AKP’de ki, bu çekişmeli yarışın perde arkasında neler yaşanılıyor, neler konuşuluyor?

Sizin için kulak kabarttık…

 

Mevcut Başkan Hüseyin Tanfer lise mezunu olduğu için bu kez aday olmayacak. Bu gelişme üzerine AKP Erzurum İl Başkanlığı Kongresi’ne aylar kala büyük bir yarış başladı.

Şimdilik AKP’de İl Başkanlığı’na bir çok talip var…

Sadece talip mi?

Bir  çok taliple birlikte yine bir çok derin kulis, ittifak ve denge…

 

 

Cenap Köksal Birdal ve Dursun Şahin’in bir ara ismi geçse de, iki eski belediye başkanı da bu yarışta yer almak istemediklerini belirtiyorlar.

Hüseyin Tanfer ise il başkanlığı ile ilgili görüşlerini kamuoyu ile paylaşmamaya devam ederken ne kadar tarafsız gözükmeye çalışsa da koltuğunu emanet edeceği ismin belirlenmesinde oldukça etkili olmak isteğinde. Hatta halef olarak belirlediği bir isim bile var.

Bu isim, özellikle Palandöken ilçe başkanı İbrahim Küçükoğlu ile ilgili kulisler yürütülürken net şekilde konuşulmaya başlandı…

 

Muhyettin Aksak-Tanfer ikilisinin bu defa belirledikleri ortak isim ise Murat Kılıç…

Kılıçoğlu Pastaneleri’nin müdürü olan Yakutiye ilçe başkanı Yunus Şahin; patronunun il başkanı olabilmesi için alt yapı hazırlıklarını şimdiden tamamladı bile. Özellikle merkezde ki üç ilçede hassas dengeler gözetiliyor. Aziziye ilçe başkanı il yönetimine rağmen değiştirilemedi ve Kemal Özarslan’ın bakana olan yakınlığı, Palandöken ilçe başkanı İbrahim Küçükoğlu’nun il başkanlığı için yoğun mesai harcaması bu dengeleri bozuyor…

 

Bu arada asıl sürpriz isim ise MÜSİAD eski başkanı Dursun Yıldız…

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da sıcak baktığı Dursun Yıldız için parti içi muhalefet Muhyettin Aksak’ın adamı yorumlarını yapıyorlar.

Daha önceki siyasi geçmişlerinde ve iş hayatında hep buluşmuş olan Yıldız ile Aksak’ın ayrı düşünülmesi de zaten imkânsız.

İddialara göre, Meclis İdare Amiri Muhyettin Aksak tıpkı belediye başkanlığı aday belirleme sürecinde ki taktiği izliyor. Birkaç kişiye aday ol diyerek bakanın elini zayıflatarak her şekilde kendi adayını il başkanı yapabilmenin peşinde…

 

Öte yandan Palandöken belediye başkan aday aıdayı olan eski il başkan yardımcısı Fatih Yeşilyurt ise kesinlikle İl başkanlığına aday olmayacak.

İşte tüm bu gelişmeleri ve İl genel meclisi adaylığında yaşanılanları hesaba katan siyasi çevreler AKP’nin kendi öz evlatlarını harcadığını söylüyorlar.

 

Pazar günü yapılacak olan Palandöken ilçe başkanlığı seçimini ise yine büyük ihtimalle İbrahim Küçükoğlu kazanacak. Çünkü Küçükoğlu’nun karşısında şimdilik başka aday yok.

Muhyettin Aksak’ın burada izlediği strateji ne olur o bilinmez ama; Aksak’ın en zayıf olduğu ilçenin Palandöken olduğu kesin. Bunun içinde yılların siyasetçisi Aksak,  Küçükoğlu’nu destekleyerek; derin stratejisini sürdürmesi kimseyi şaşırtmasın…

Böylece yeniden Palandöken ilçe başkanı seçilen Küçükoğlu’da  il başkanlığı için devreden çıkarılmış olacak.

 

Küçükoğlu’nun da bir şekilde devreden çıkmasıyla il başkanlığı için yarışacak isimlerin Dursun Yıldız ve Murat Kılıç olacağı, AKP kulislerinde yüksek sesle konuşuluyor… Ancak daha kongreye uzunca bir zaman var ve bu derin hesapların her an bozulması da mümkün…

Şimdilik bu kadar... Gelişmeleri bekleyip göreceğiz!.. (www.erzurumajans.com)

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.