Erzurum Haber Girişi : 30 Kasım 2022 12:30

Muayene istismarına son verildi!

Pandemi kapsamında teması önlemek için hastanelerde yalnızca TC kimlik numarası bildirilerek işlem yapılmasına son verildi.

Sigortasız olduğu için başkasının TC’si üzerinden sistemi istismar edenlerin önüne geçildi. Artık kimliksiz hiçbir hastaya bakılmayacak.

 

Milyonlarca can alan koronavirüs salgını tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almıştı. Salgın tedbirleri kapsamında fiziksel teması en aza indirmek ve sosyal mesafeyi korumak için çeşitli önlemler alınmıştı. 

 

 

Yüzeylerde bir süre yaşayabilen virüs, pandemi sürecinde en fazla risk taşıyan hastanelerde de bir dizi sıkı tedbiri beraberinde getirdi. Hastanede işlem yaptırmak için kimlik kartının görevliye elden ibraz edilmesi yerine, mesafe ve temas korunarak yalnızca TC kimlik numarasını söylemek yeterli oluyordu. Ancak bu durumun istismar edildiği fark edildi.

 

Özellikle sağlık güvencesi olmayan vatandaşlar başkasının TC kimlik numarası ile muayene olmaya çalıştı. Bazıları ise daha da ileriye giderek çeşitli işlemlerden faydalanmak için başkasının TC kimlik numarası ile hastanelerin yolunu tuttu. Hasta kabul biriminde çalışan görevliler ile bu durumu istismar eden vatandaşlar arasında zor anlar yaşandı. Çare pandemiden önceki dönemde uygulanan sistemin yeniden hayata geçirilmesinde bulundu.

 

 

Pandeminin etkisi azalınca tedbirler gevşetildi. Bundan böyle eskiden olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı hastane görevlisine ibraz edilmeden söz konusu hasta hakkında herhangi bir işlem yapılmayacak.

 

Kimlik kartlarını yanlarında getirsinler

 

Vatandaşların TC kimlik kartlarını mutlaka yanlarında bulundurması gerektiğini söyleyen Erzurum Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. İbrahim Hakkı Tör, “Muayene olmak için sıra almak isteyen vatandaşlarımız görevliye kimliklerini ibraz edecekler. Aksi takdirde işlemleri yapılamayacaktır. Pandemiden önceki uygulama ne ise onu uygulamaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımız kimlikleri yanlarında olmadan çıkmamaya özen göstersinler. Bizler de yeniden hatırlatma ve uyarıda bulunmuş olalım” dedi.

 

 

Hastane içerisinde ise vatandaşların kimlik ibraz ederek hasta kabul biriminden muayene sırası alması gerektiğine dair de bilgilendirici uyarı notları asıldı. Pusula

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • halis demir 01 Aralık 2022 12:57

    sanki müslüman ülke değil yalancı dolandırıcı kafir ülkesi gibi. her türlü yalan dolan aldatma bizde. Biz ölmüşüz bize tank top bile gereksiz.

  • Ömer 01 Aralık 2022 12:53

    Kimliksiz epey zamandır zaten işlem yapılmıyor sağlık ocağında bile kimliksiz muayene yok hastaneler de kimliksiz işlem yapılmıyor randevu alırsan bazen bakmıyorlar gerek de kalmıyor . Sağlık sistemi çok iyi istismar edenler oluyor yazık devlet imkan vermiş eskiden öyle miydi ? Yok sağlık karnesi yok kuyruk çile üstüne çile . Maalesef nimetin kadrini çoğu zaman bilmiyoruz . Allah devletimize milletimize zeval vermesin amin