Erzurum Haber Girişi : 23 Ağustos 2022 15:58

Müdürlük soruşturma başlattı

Pasinler Palandöken Engelli Bakım Merkezinde,  engellilere işkence edildiği öne sürülen görüntüler infiale neden oldu.

Merkezin sahibi, görüntülerin işten çıkardığı kişinin mizanseni olduğunu iddia ederken Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü soruşturma başlattı. 

 

 

Erzurum’un Pasinler ilçesindeki Palandöken Engelli Bakım Merkezinde çekildiği iddia edilen görüntüler, sosyal medyayı salladı. Görüntülerde merkezde bulunan engellilerin yatağa bağlandığı, bedenlerinin bir bölümünde darp izleri bulunduğu ve kötü şartlarda beslendikleri yer aldı. ‘Yetkililere duyurun’ başlığı ile yayınlanan görüntüler, kısa sürede gündem oldu.

 

İşten çıkarıldı mizansen yaptı

 

Görüntülerin yayınlanmasının ardından Pusula Gazetesi’nin ulaştığı Palandöken Engelli Bakım Merkezi sahibi Emrullah Demir, fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.  İşten çıkardığı bir çalışanının mizanseni olduğunu belirten Demir,  “ Kurumda bir süredir görev yapan bir çalışan başka bir çalışan ile nişanlıydı. Nişanlısı işten çıkarıldı. Sıranın kendisine geldiğini düşünen kişi gerçek dışı bu görüntüleri derleyip çekmiş. Kurumumuz bu güne kadar tek bir soruşturma geçirmedi. Faaliyet alanımız engelli insanlar, zaman zaman kendilerine zarar verdikleri anlar oluyor. Görülen darp izleri o anların eseri. Hastamızı poşet ya da ona benzer şeylerle yatağa bağlamamız gerçeğe aykırı bir durum. Zira böyle bir durumun oluşacağı zamanlarda hasta kelepçeleri kullanır.  Hastalarımız her katta kendileri için hazırlanmış yemekhanelerde yemek yer. Hiçbir hastamız odasında yemek yemez” dedi.

 

 

Suç duyurusunda bulunacağız

 

Görüntülerin tamamen kurgu olduğunu iddia eden Emrullah Demir, “Şahıs işe geri dönmek için bu görüntülerle bana şantaj yaptı. Kabul etmeyince görüntüleri sosyal medyadan yayınladı. Ben kendime ve kurumuma güveniyorum. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ben haber verdim, soruşturma istedim. Şahıs ile ilgili suç duyusunda bulunacağım. Var ise kurumda bu kişiye yardım ve yataklık eden birileri onlar da ortaya çıkarılsın. Kurum içinde soruşturma devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

İlbaş: soruşturma başlatıldı

 

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemil İlbaş, olayın hemen ardından soruşturma başlatıldığı söyledi. Kurumun sürekli denetlendiğini söyleyen İlbaş,  “Palandöken Engeli Merkezinde çekildiği öne sürülen görüntüleri titizlikle izledik. Görüntülerde gerçeğe ve mantığa uymayan çok detay var. Bir soruşturma ekibi oluşturduk. Ekip çalışmalarına başladı. Soruşturmanın neticesini beklemek gerekir. Engelli hastalarımıza kurgu dahi olsa bu hali reva gören, görüntüleyen kişi hakkında gereken mutlak yapılır. Fakat bu merkez işini son derece ciddi yapan bir kurum, şu ana kadar tek bir çiziği yok” dedi.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Murat 25 Ağustos 2022 01:01

    Bir pasinlerli olarak bu kurumda böyle şeyler hiç duymadık iftira olabilir.iyi araştırılması lazım. Burası küçük bir ilçe böyle vakalar olsa çoktan duyulurdu bence