Siyaset Haber Girişi : 02 Mart 2021 19:01

Naci Cinisli: Bugünkü iktidar miadını doldurdu

Naci Cinisli: Bugünkü iktidar miadını doldurdu
İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Erzurumajans-Pandemi öncesinde de ülkenin zor durumda olduğunu, pek çok sektörde krizlerin olduğunu söyleyen Cinisli, içeride ve dışarıda ülke yönetimini üstlenen yapının güven kaybına uğradığına, kendi vatandaşımızın da yabancıların da iktidara güvenmediğine dikkat çekerek “Bugünkü iktidar miadını doldurmuştur” dedi.

 

Ülkenin dört bir yanını karış karış gezdiklerini, vatandaşların feryatlarını dinlediklerini kendi memleketi Erzurum Horasan’da esnafın dertlerini dinlediğini belirten Cinisli, esnaf ziyaretlerinden edindiği izlenimleri şöyle anlattı:

 

“Sorunlar çeşit çeşit bir bölgesel sorunlar var bir de herkesin ortak sorunları var. Bu sorunlar içerisinde sosyal sorunlar var, ekonomik sorunlar var, çevre sorunları var, gençlerin güvensizlik sorunu var. Çevreyi fazlasıyla ihmal ediyoruz. Bizim anlayışımızdaki büyüme ile iktidarın anladığı büyüme çok farklı. Biz kalkınmadan bahsediyoruz iktidar büyümeden bahsediyor. Yeni açıklanan büyüme rakamlarına bakarsak bir miktar büyüdüğümüzü iddia ediyorlar veri siparişi verilen TÜİK rakamları bunlar. Geçtiğimiz altı senedeki kişi başına düşen milli gelire baktığınız zaman 12 bin 500 dolardan 8 bin dolara düşmüş bir milli gelirden bahsediyoruz. Bu kadar kesin bir düşüş varken nasıl büyümeden bahsedildiğini benim aklım almıyor.

 

Gençlerimiz bugün bir çıkmazda, maalesef okudukları üniversiteleri hakiki üniversite zannederek gittiler, fakat bugün yüzbinlerce işsiz genç kardeşlerimiz var. Bu kardeşlerimizin üzerinde yükler var, Kredi Yurtlar Kurumundan aldıkları borçlar var. Ülkenin içinde bulunduğu boğucu iklimden dolayı kendilerine artık ülkede yer bulamaz halde görüyorlar. En acısı kendilerinden daha az eğitim almış, daha az niteliklere sahip kendi yaşıtlarının particilik vesilesi ile önemli yerlerde işler bulmalarını gördükçe isyan eder hale gelmişlerdir. Onları partizanlık uğruna sanki bu ülkenin vatandaşı değilmiş gibi hissettirmeye kimsenin hakkı yoktur. Eşitliği getirmemiz lazım, demokrat şartları getirmemiz lazım.

 

AK PARTİ DÖNEMİNDE BİR NESİLİ VE TARIM SEKTÖRÜNÜ KAYBETTİK

 

Esnaf borç içinde maalesef esnafımız utancından kepenk indirmiyor, içeride kimse yok, doğalgazı ödeyemez durumda. Köylerimiz boşalıyor, üretimden kopardık, çiftçinin geleceğe dair umutlarını tamamen boşa çıkardık. AK Parti döneminde bir nesil kaybettik ve tarım sektörünü kaybettik.

 

Erzurum sosyal olarak ve ekonomik olarak gittikçe geri gidiyor. Erzurum Türkiye’deki dinamikleri ayakta tutan bir şehirdir, bu şehrimizin kıymetini bilmemiz lazım, ayakta tutmamız lazım. Erzurum pahalı yaşanan bir şehir, bunun sebeplerinden bir tanesi uzun süren kış aylarında yakılan doğalgaz ve elektrik giderleri. Doğalgaza son 59 günde üçüncü defa zam geldi. Erzurum’a 1969 yılından beri devlet himayesinde istihdam yaratan yatırım Erzurum’a gelmiyor. Son zamanlarda yapılmaya çalışılan bazı yatırımların da fiyasko ile sonuçlandığını görüyoruz. Erzurum’a turizmle ilgili yatırımlar çekmemiz lazım. Bu yatırımları çekmemiz için Erzurum’a halisane duygularla hizmet eden siyasilerin, hizmet ekibinin belediyenin olması lazım. Bugüne kadar maalesef hizmet eden milletvekilleri belediye maalesef göremiyoruz. Eğer olsaydı Erzurum 2012’de 51. Sıradayken 1019’da 67’nci sıraya düşmezdi. Burada şehrimizin siyasilere verdiği destek çok doğru bir şekilde değerlendirilmemiştir.

 

 

OVİT TÜNELİ BİR ÇIKMAZDADIR

 

Erzurum’da sanayi yok, sanayinin olması için lojistik yatırmaların olması lazım denildi ve bunun için de Ovit tüneli yapımına başlandı 2012 yılında. Temel atılırken müteahhitle bir pazarlık yapılarak 2016’da bitecek olan tünelin 2015’de bitirilsin diye. Herkes çok sevindi Türkiye’nin en üzün tüneli dünyanın en uzun ikinci tüneli denildi. Bugün geldik 2021’e. 2015 yılında bununla ilgili bir açılış daha yapıldı. 2016 yılında tünelin ucunda ışık var sloganıyla Sayın Binali Yıldırım tarafından bir açılış daha yapıldı ve 2018 yılında Sayın Cumhurbaşkanı açıldı diye bu tüneli açtı resmi bir açılış töreni düzenlendi. Ben Ovit Tünelinden geçen bir kişiyi tanımıyorum. Eğer Ovit tünelinden bir kişi varsa bana başvursun, geçtim desin. Yine anlaşmalarla, inşaatı üstlenen meşhur beş müteahhitten biri maliyetleri yükseltmeye baladı. 7 milyon liralık aydınlatma maliyeti çıktı bir anda 21 milyona. Aradaki iki farklı tünelde bitirilemez oldu Ovit Tüneli bir çıkmazdadır. Ovit tünelinin biranönce bitirilmesini, Erzurum’a yatırım gelmesi için lojistik avantajının artırılmasını istiyoruz.

 

Erzurum’un iki tane çok ciddi ihtiyacı vardır. Bunlardan bir tanesi Erzurum havaalanı Türkiye’nin en köhne en eski en kullanışsız havaalanıdır. Erzurum’a yaraşır bir havaalanı istiyoruz. Bir de yine Türkiye’nin en köhne stadyumu Erzurum’dadır. Erzurum Sporumuza hiç yakışmayan bizi mahcup eden bir stada sahibiz. Erzurum’a da yeni modern çok amaçlı bir stat yakışır.

 

LEBALEP DOLU KONGRELER SONRASINDA ERZURUM’DA COVİT ORANI BİNDE 38’DEN, 60’LARA ÇIKTI

 

Lebalep dolu kongreler seyrediyoruz, Erzurum’da da bunlardan biri gördük. Erzurum’da binde 38’e kadar düşmüş covit oranı bir anda binde 60’lara çıktı. Sadece Erzurum’da yapılan kongre değil tabi sebep Erzurum dışındaki kongrelere Erzurumluların taşınması ve geri gelmesi de sayıyı artıran sebeplerden. Bu sorumsuz davranışlar vatandaşlarımızı incitiyor, bizler cenazelerimizi kaldıramazken cami avlularına sığmayan Ak Parti cenazeleri görüyoruz, statlara sığmayan Ak Parti kongreleri görüyoruz. Bunlar ayıp davranışlardır, buradan protesto ediyorum kınıyorum.

 

Erzurum’da ziraat ve hayvancılığa gerekli desteklerin verilmediğini görüyoruz. Biz İYİ Parti olarak Erzurum’u bir hayvancılık yoğunlaşma bölgesi haline getireceğiz. Burada tarımın, ziraatın ve hayvancılığın her bölümüne desteği artıracağız. Erzurum’da tarıma hayvancılığa yatırım yapılacak bütün avantajları sağlayacağız inşallah. Ben Erzurum’a savunma sanayinin tekrar dönmesini teklif ediyorum. Savunma Sanayi Erzurum’un genetik kodlarında çok yakışır olması gerekir ve veri merkezinin olması gerekir. Ayrıca Erzurum bilişim şehri de olabilir. Bilişim sektörünün Erzurum’a gelmesini istiyorum. Yapılan sorumsuz kongreler aslında Ak Partinin çöküşünün göstergesi, bu şekilde gövde gösterisi yaptıklarını zannediyorlar. Bu kadar haksızlığa uğramış, ekonomik bakımdan, demokratik değerler bakımından haksızlığa uğramış milletimiz cezayı sandıkta mutlaka verecektir. Tarihte bunu yaşadık bugün de yaşayacağız.”

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.