• AKTAŞ
Erzurum Düzenleme Tarihi : 28 Ekim 2020 18:11 Haber Girişi : 28 Ekim 2020 18:27

Niye böldün, kimlere verdin?

Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ni denetleyen Sayıştay, doğrudan temin sınırının altında kalması amacıyla bazı alımların parçalara bölünerek yapıldığını tespit etti.

Erzurumajans-Onur SAĞSÖZ-Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ni denetleyen Sayıştay, doğrudan temin sınırının altında kalması amacıyla bazı alımların parçalara bölünerek yapıldığını tespit etti. Tek ihaleyle indirime gidilerek yapılacak işe Büyükşehir’in 2 milyon 729 bin 021 lira 65 kuruş ödediği belirlendi.

 

Sayıştay Başkanlığı’nın Büyükşehir Belediyesi’nde yaptığı son denetimde doğrudan temin sınırının altında kalması amacıyla bazı alımların parçalara bölünerek yaptırıldığı ortaya çıktı. 2017, 2018 ve 2019 yıllarında birbirlerine yakın tarihlerde yıkım, hafriyat, greyder kiralama ve agrega kırım işini o dönemde doğrudan temin limiti olan 58 bin 555 lira altında bıraktığı anlaşılan Büyükşehir Belediyesi’nin işi 40 parçaya böldüğü ve 15 ayrı ilan bedeli ödediği tespit edildi.

 

‘REKABETİ SAĞLAMA’ İLKESİNE AYKIRI

 

Sayıştay Başkanlığı, tek ihale ve indirimle yapılacak işe 2 milyon 729 bin 021 lira 65 kuruş ödeyen Büyükşehir Belediyesi ile ilgili hazırladığı denetim raporunda şu görüşlere yer verdi.

 

“Büyükşehir Belediyesince hizmet alımları ile yapım işlerinin bir kısmının 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 22 nci maddesinin (d) bendinde belirlenen limitlerin altında kalması maksadıyla parçalara bölündüğü ve böylelikle ihale yöntemlerini uygulamayıp doğrudan temin yöntemiyle alım yaptırıldığı anlaşılmıştır.

 

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun “Temel ilkeler” başlıklı 5’inci maddesinde idarelerin, 4734 sayılı Kanun’a göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumlu olduğu hüküm altına alınmıştır.

 

İdareler tarafından ihale yöntemlerinin biriyle karşılanacak işlerinin kısımlara bölünerek, 4734 sayılı Kanunun 22/d bendinde belirlenen parasal limitlerin altında kalmak suretiyle doğrudan temin yönteminin kullanılması 4734 sayılı Kanunun temel ilkelerine aykırılık teşkil edecektir.

 

İlgili ödeme belgeleri ve eki belgelerin incelenmesinden, aşağıdaki tabloda ayrıntısı gösterilen toplam 2.729.021,65 TL hizmet alımları ile yapım işlerinde, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulüyle yaptırılabilecek olan ve aynı mahiyet ve kapsamda yer alan, onay tarihleri incelendiğinde ise aynı tarih veya birbirine çok yakın tarihlerdeki işlerin yine aynı kanunun 5’inci maddesinde ifade edilen “rekabetin sağlama” ilkesine aykırı olarak aynı firmalara parçalara bölünerek yaptırıldığı tespit edilmiştir.”

 

BÜYÜKŞEHİR’İN CEVABI: BUNDAN SONRA KANUNA UYGUN YAPILACAK

 

Bu tespit üzerine Sayıştay’a açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi’nin rapora yansıyan ifadesi ise şöyle oldu.

 

"İdaremiz tarafından bundan sonra 2019 yılı itibariyle açık ihale usulü ile belli istekliler arasında ihale usulü yanında 4734 sayılı Kanunun 22’nci maddesinin cevaz verdiği durumlarda doğrudan temin yöntemi uygulanacaktır. Dolayısıyla, mezkûr doğrudan teminler tamamen kamu yararı ve kamu hizmeti mülahazalarıyla yapılmıştır. Belediyemizin yapmış olduğu doğrudan teminlerle ilgili olarak Belediyemiz kamu görevlilerinin mevzuata aykırı karar işlem veya eylemi bulunmadığı gibi, Belediyemiz kamu görevlilerinin kasıt, kusur veya ihmallerinden kaynaklanan mevzuata aykırı karar, işlem veya eylemi sonucu kamu kaynaklarında artışa engel veya eksilmeye neden de olunmamıştır. Bulgu doğrultusunda bundan sonraki işlemler kanuna uygun yapılacaktır."

 

BÜYÜKŞEHİR’İN CEVABI SAYIŞTAY’I TATMİN ETMEDİ!

 

Büyükşehir’in bu cevabı karşısında ‘sonuç’ bölümüne not düşen Sayıştay denetçileri ise şu ifadelere yer verdi.

 

“Sonuç olarak Kamu İdaresi tarafından gönderilen cevapta mevzuata aykırı karar işlem veya eylem bulunulmamakta denmekte ise de doğrudan temin ile yapılan işlemler de Kamu İhale Kanunu’nun Temel İlkeler başlıklı 5. maddesindeki "Eşik değerlerin altında kalmak amacıyla mal veya hizmet alımları ile yapım işleri kısımlara bölünemez" hükmüne aykırılık bulunmaktadır.

 

Ayrıca yine bu hususla ilgili olarak kamu kaynaklarında eksilmeye neden olunmadığı hususu belirtilmiş ise de bu iddianın doğruluğu ancak 2.729.021,65 TL’lik mal ve hizmet alımlarının rekabetçi bir ortamda ihale usulleri ile yapıldığında ortaya çıkacak maliyet ile belli olabileceği aşikârdır. İdare tarafımızca belirtilen hususlar doğrultusunda gerekli çalışmanın yapılacağını bildirmekte olup, gelecek yıllarda yürütülecek denetimlerde bu konu izlenecektir.”

 

KİM BU FİRMA YA DA FİRMALAR?

 

Sayıştay denetçileri tarafından ortaya çıkarılan ‘parçalara bölme’ işinin neden yapıldığı ve işin hangi firma ya da firmalara verildiği merak konusu oldu. 

 

İŞTE BÖLÜNEN İŞİN TARİH ve PARÇA PARÇA ÖDENEN ÜCRETLERİ

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
 • HAS ADAM 29 Ekim 2020 14:44

  bölünce daha çok % 10 oluyor.anlamadınızmı.

 • mrt bzdğl 29 Ekim 2020 14:31

  selçukluyu bitiren emirler,akp ,yide bitirecek belediyeler olacak.

 • gedo 29 Ekim 2020 12:16

  onur bey asıl incelenmesi gereken bir tane makineci varmış bütün kurumlardan bu adamın faturaları incelesin anlatılanlar yiyilir içilir gibi değil

 • ferdi 29 Ekim 2020 12:14

  Reis ne yapsın bunlara Allahından bulsunlar eğer haksız kazanç birilerine yediriyorlarsa

 • Tolga Yılmaz 29 Ekim 2020 01:00

  Yüklenici firma kimdir acaba

 • Kral dadaş 28 Ekim 2020 22:21

  Bu firmaların adını merak edenler, Acun un sunduğu Erzurumspor a yardım kampanyasında, canlı yayında erzurumspora bağış yapan müteahhitlerin kim olduğunu izlesinler!

 • Bayram Ali 28 Ekim 2020 22:01

  Emeklisi e toplu ikramiyesini bölerek veren sözüm ona adalet ve kalkınma adı altında adaletsizlik yapan belediye yönetimi içi o işlerde bence normal bizi aldatan bizden değildir diyen bir peygamberine ümmeti olamazlar vesselam

 • Garip 28 Ekim 2020 20:35

  Orkun Çizmeli sen bunları yaza dur senin gazeteci üstadın köşe yazısında gene Sekmeni fena yaglamis.

 • Garip 28 Ekim 2020 20:19

  Adamın dibisin Orkun Çizmeli