Kültür-Sanat Haber Girişi : 29 Aralık 2020 16:07

Nurettin Topçu yaz, Abdullah Nehir oku!

Nurettin Topçu yaz, Abdullah Nehir oku!
Erzurum'da bazı isimler vardır, birileri ile anılır. Adeta içselleştirmiştir onu.

Erzurumajans-Vedat Reayeli-Erzurum’da bazı isimler vardır, birileri ile anılır. Adeta içselleştirmiştir onu.  Nasıl işadamı Cafer Burucu denildi mi bir şekilde direkt Sağlık eski Bakanımız Prof.Dr Recep Akdağ aklımıza geliyorsa, Erzurum Öğretmenevi Müdürü Abdullah Nehir de artık Nurettin Topçu denildiği zaman ilk akla gelen isim. Öyle ki 20 yıla yakın zamandır baba tarafı Erzurumlu olan yazar, akademisyen ve fikir adamı Nurettin Topçu ile ilgili en çok bilgiye Abdullah Nehir sahiptir. O tam bir Topçu hayranıdır. Topçu’nun bugüne kadar yayınlanmış bütün kitap ve eserlerini hıfzetmiş olan Nehir, neredeyse Topçu ile yatıyor, topçu ile kalkıyor.

 

Zaten kendisi ile ne zaman sohbet etsek illa ki konu döner dolaşır, Nurettin Topçu’un bir özlü sözüne gelir. Sosyal medya hesabındaki profilinde de sadece kendisi yoktur, Topçu’nun bir fotoğrafı da vardır. O kadar yani! Elbette ki birini içselleştiren sadece Nehir değil. Mesela Erzurum’da eski vekil Mustafa Ilıcalı’nın ne zaman ismi geçse AK Partili yönetici, gazeteci arkadaşımız İsmail Çakır’ın ismi hatırlanır. Bir şekilde Erzurum’da bu iki isim aynı cümle içinde anılır hale gelmiş durumda.  Bu konuda elbette örnekler çok. Muhyettin Aksak denilince Atıf Genç’in, Teyo Pehlivan denilince Cumhur Seval’in akla gelmesi gibi..

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.