Erzurum Haber Girişi : 08 Temmuz 2023 13:57

Oğlum Şehit Sayılsın

Oğlum Şehit Sayılsın
Manisa'da vatani görevini yaparken terhisine 40 gün kala psikolojisi bozularak kışlada intihar eden Erzurumlu Mahmut Özen'in babası Bayram Özen, oğlunun şehit sayılmasını istiyor.

Manisa’da vatani görevini yaparken terhisine 40 gün kala psikolojisi bozularak kışlada intihar eden Erzurumlu Mahmut Özen’in babası Bayram Özen, oğlunun şehit sayılmasını istiyor. Üç yıldır hukuk mücadelesi veren baba Bayram Özen, “Oğlumun askere gitmeden önce psikolojik sorunları yoktu. Ne olduysa sonradan oldu. Şehit sayılmasını istiyorum” dedi.

 

Mahmut Özen, 2020 yılında ailesinin dualarıyla vatani görevini yapmak üzere memleketinden ayrıldı. Manisa 1. Komanda Eğitim Tugayı Askeri Gazino Müdürlüğü’nde askerlik yapan Özen, terhisine 40 gün kala askeriyede bulunan boş bir depoda kendini asarak yaşamına son verdi. 

 

 

İzinden döndü, intihar etti 

 

Ölümüyle ilgili soruşturma başlatılan Özen’in 12 Şubat 2020’de askerken psikolojik rahatsızlıklarının başladığı, rehberlik danışma merkezi kaydı oluşturulduğu öğrenildi. Vatani görevini sürdürürken Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen Özen’e psikotik depresyon tanısı konuldu. İlaç tedavisi gören Özen, kendisi toparlaması ve ailesinin desteğini alması için 26 Şubat’ta izne gönderildi. 5 Mart’ta izinden dönen genç, 4 gün sonra intihar etti. Olayın ardından hukuki mücadele başlatan acılı aile, Ankara 18. İdare Mahkemesi’nde oğullarının şehit sayılması için dava açtı. Üç yıldır süren davada Er Mahmut Özen’in şehitlik kriterlerini karşılamadığı, şehit ilan edilmemesinin hukuka aykırı olmadığına karar verildi. Avukatı aracılığı ile karara itiraz eden baba Bayram Özen, dosyayı İstinaf Mahkemesi’ne gönderdi. İstinaf Mahkemesi, itirazı reddetti. 

 

Askerden önce sorunu yoktu

 

Şimdi temyiz yoluna gitmek için hazırlanan baba Bayram Özen, “Oğlumun askere gitmeden önce bir sorunu yoktu. Normal bir gençti. İntihar edecek kadar bir derdi olsaydı biz bilirdik. Arkadaşları, ailemizden birinin mutlaka haberi olurdu. Sağlıklı bir şekilde gönderdik. Askere alınmadan önce her türlü muayenesi yapıldı. O zaman da sorun yoktu. Ne olduysa askerdeyken oldu. Oğlumun psikolojisi orada bozuldu. Olayın daha detaylı araştırılmasını istiyorum. İzinden dönüp birkaç gün sonra canına kıyıyor. Terhisine de 40 gün kalmıştı. Ne olduysa canına tak etmiş olmalı. Askerdeyken vefat ettiği için de şehit sayılmasını istiyorum. Üç yıldır yeterince acı çekiyoruz.Şehit sayılırsa biraz olsun rahatlayacağız” dedi.Kaynak/Pusula

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.